Alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinen egzama, kişinin duygusal sıkıntıları, stres ve gerilim yüzünden de meydana gelebiliyor. Dr. Ayşe Özboya alerjik kökenli egzamaların astımlılarda ve saman nezlesi olanlarda daha sık görüldüğünü belirterek, 'Egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı ve stres de egzama nedenleri arasındadır.
STRESİN ETKİSİ
Stresli ortamda çalışanlar egzamaya en iyi adaydır. Bazen egzama görünür hiçbir neden yokken çıkabilir. En sık görülen egzama tipi, alerjik kökenlidir. Tıp dilindeki adı 'atopik dermatit' olan bu hastalık çoğunlukla astımlılarda ve saman nezlelilerde görülür. Saman nezlesine çiçek tozları neden olur.
Tahriş edici maddelere dikkat
Egzama, özellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşur. Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri fazlasıyla hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden sakınmak gerekir. Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı. Egzamaya neden olan alerji yapıcı madde bulunabilirse, hastanın o madden korunması yeterlidir.'

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2119
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 23.01.2007 12:14
egzama hastalığını duymuştum ama bu kdara bilgim yoktu teşekkürler canım