İlk çağlardan beri istenmeyen tüyler kadın ve erkekte kozmetik sorun olarak algılanmış çözüm için çeşitli yöntemler denenmiştir. Epilasyon uygulamalarından önce depilasyon yöntemleri uzun zaman kullanılmıştır. Ağda, cımbız bu yöntemlerin günümüzde de süregelen tipik örnekleridir. Bunlara günümüzde elektrikli depilatörler, traş bıçakları eklenmiştir. Bu yöntemler kılları kökünden yolarak geçici epilasyon, yani depilasyon sağlar.Kimyasal formüller içeren tüy dökücü kremler, depilasyonun günümüz örneklerindendir.
Bu yöntemlerin hiçbiri epilasyon yöntemi değildir! Etkileri kalıcı değildir, çünkü kıl kökündeki kılı üreten hücreleri tahrip etmezler.

Modern ve kalıcı epilasyon yöntemleri ise iğneli epilasyon ile lazerdir.

İğneli epilasyon kıl köklerine ince bir iğne sokularak kılı üreten hücrelerin tahrip edilmesi esasına dayanır. İğneli epilasyon ağrılıdır, kullanıcı tecrübesine çok bağımlıdır. Her kıl için tek tek işlem yapıldığından küçük bir bölge saatler sürebilir. Usta ellerde çok iyi sonuçlar alınabilir.

Lazerler ile yapılan epilasyon, kalıcı kabul edilen epilasyon yöntemleridir. Yoğunlaştırılmış lazer ya da ışık kullanılarak kıl köklerinde kılı üreten hücreler tahrip edilir. İşlem çok hızlıdır ve ağrı oldukça azdır. Birçok avantajı vardır.

Cilt rengi ve kıl yapısına uygun sistem seçilirse sonuçlar çok iyidir. Modern epilasyon yöntemleri birçok insan tarafından yoğun şekilde tercih edilmektedir

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 595
favori
like
share