Halk arasında göze perde inmesi olarak bilinen katarakt ameliyatında kullanılan Multifokal (çok odaklı) lensler sayesinde operasyon sonrası uzağı olduğu kadar yakını da gözlüksüz ve iyi görmek mümkün.
Modern katarakt cerrahisi yaşam kalitesini artırıyor. 2,5 milimetreden açılan kesiden girebilen lokal ve katlanabilir lenslerle, katarakt problemleminin yanı sıra, uzak ve yakın gözlüğü sorunu da halledilebiliyor. Etiler Acıbadem Göz Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener, katarakt cerrahisindeki gelişmelerin hastaların konforuna önemli katkı sağladığını söyledi.

AMELİYAT SONRASI GÖRME NETLİĞİ ARTIYOR
Katarakt cerrahisinde pozitif gelişmelerin yaşandığını belirten Doç. Dr. Şener, “Günümüzde değişik türde lensler bulunuyor. Multifokal lensler doğru hastaya kullanıldığında katarakt ameliyatı sonrası yalnızca uzak görüşü düzeltmekle kalmayıp orta ve yakın görüşlerini de düzeltmek mümkün oluyor. Ancak bu lensleri özellikle astigmat hastalarına uygulayamıyoruz. Multifokal lenslerde diğer önemli konu ise hastanın ameliyat sonrası sabırlı olması. Ameliyattan 1- 6 ay sonra beyin ve göz arasında uyum sağlanabildiği için görme netliği sonradan daha da kaliteli oluyor dedi.

GÜNEŞ KATARAKTA OLUMSUZ ETKİ YAPIYOR
Kataraktta genetik özelliğin önemli olduğunu belirten Şener, Günümüzde kataraktı bir nebze de olsa önlemek mümkün. Özellikle hastalara güneşin ultraviyole ışınlarından kaçınmayı öneriyoruz. Ya da güneşin ültraviyole ışınlarının yaptığı etkileri, C vitaminiyle, antioksidan dediğimiz bazı ilaç gruplarıyla azaltmaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemlerde biliyorsunuz, güneşe çıkma çok yaygınlaştı. Eskiden güneşlenmek bu kadar yaygın değildi. Güneşlenmeyle birlikte kataraktların hem daha erken yaşlara çekildiğini, hem de daha sık görüldüğünü gözlemliyoruz şeklinde konuştu.

KATARAKT CERRAHİSİNDEKİ SON GELİŞMELER
Katarakt, erken teşhisle başarıyla tedavi edildiğini söyleyen Şener, en önemli gelişmenin ise hastayı yakın gözlüğünden kurtarmak olduğunu söyledi. Gözü birkaç damla ile uyuşturuyoruz, 2,5 mm. gibi küçük bir kesiden giriyoruz. Kataraktın üstünde küçücük bir pencere açıyoruz. Aynı portakalın üstündeki o kesiyi yaptığımız gibi. Sonra Fako denilen yöntemle kataraktın içini boşaltıyoruz. Ses gücünü kullanarak, kataraktın içindeki sertleşmiş bölümleri parçalıyoruz. Ve içeriden dışarıya doğru emerek temizliyoruz. Sonra da o portakalın kabuğunun içine bir şey yerleştiriyormuş gibi kataraktın içeride bıraktığımız şeffaf zarının içine katlanabilir lensler yerleştiriyoruz. Hastanın kataraktının tedavi etmiş olmakla kalmayıp hem uzak hem de yakın gözlük problemini de böylece halletmiş oluyoruz. Tabi bütün bunlar, bu küçücük delikten çok kısa sürede, 8-10 dakikada gerçekleştirildiği için hastanın günlük yaşantısına çok hızlı dönmesi mümkün oluyor.

Tüm cerrahiler gibi katarakt ameliyatlarında da kontrolün şart olduğunu söyleyen Şener, özellikle yaşlı hastalara ameliyat sonrası, teknolojisi yüksek lenslerle bile arka merkezde birtakım zamana dönük problemler çıkabileceği uyarısında bulundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 462
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 24.01.2007 13:28
bilgiler için teşekkürler su perisi