İyot eksikliği çocuklar ve yetişkinler üzerinde etkili.İyot eksikliği nelere sebep oluyor,bu eksikliği nasıl karşılayabiliriz?

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Şükran Darcan iyot eksikliğinin toplumsal bir sorun olduğunu söyledi.Darcan "Özellikle gelişmekte olan ülkelerde iyot eksikliği hastalıklarından etkilenen 650 milyon insanın yanısıra risk altında olan 1.6 milyar insan bulunduğunu" söyledi.

İyot tiroit hormanlarının yapısında yer alıyor ve büyüme ve gelişmede önemli rol oynuyor.Dünya Sağlık Örgütü günde 100-150 gram iyot alınmasını gerekli görüyor.İyot deniz ürünleri,et,süt,yumurta ve tahıllarda bulunuyor.

İyot eksikliği çocuklar üzerinde de etkili.Darcan "Çocuklarda iyot eksikliğine bağlı olarak büyüme ve mental gelişme olumsuz etkilenmektedir.Guatr oranı yaşla birlikte artmakta ve ergenlik döneminde en üst düzeye ulaşmaktadır.Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür." dedi.

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 473
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 24.01.2007 15:59
Devamlı yağışlar topraktaki iyodu uzaklaştırarak yetişen sebze ve meyvelerde iyot eksikliğine neden olur. Bu yiyeceklerle beslenenlerde guatr ortaya çıkar karadeniz bölgesinde topraktaki iyot eksikliginden guatr çok görülmektedir