Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Haluk Ulusoy, eski başkan vekilleri Ata Aksu ve Orhan Saka ile eski Mali İşler Koordinatörü Haldun Kozakoğlunun yanı sıra Trabzonda yapılan inşaata ilişkin kontrolörlük görevini gerçekleştiren Cahit Erdem ile Sayim Adanurun, "hizmet nedeniyle emniyeti suistimal ettikleri" ve bu suça "asli-maddi fail" sıfatıyla iştirak ettikleri iddiasıyla 1 yıl 9ar aydan 11 yıl 3er aya kadar hapis istemiyle yargılanmalarına başlandı.

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına, sanıklardan Sayim Adanur ve avukatı Fethullah Uysal ile diğer sanıkların avukatları katıldı. Başbakanlık ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı adına Hazine avukatları da, davaya katılma talebinde bulunarak, duruşmada hazır bulundular.

Cumhuriyet Savcısı Zeynep Doğar, Hazine avukatlarının davaya katılma talebiyle ilgili, deliller toplandıktan ve kamu zararının mevcut olup olmadığı hususu ve zarar varsa bunun niteliği tespit edildikten sonra karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Sanık Sayim Adanur da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, mimar olarak çalıştığını ve Trabzonda yapılan Haluk Ulusoy Spor ve Kamp Tesisleri inşaatının projesinin kendisine ait olduğunu söyledi. Proje kendisine ait olduğu için inşaatın kontrolörlüğünün de kendisine verildiğini anlatan Sayim Adanur, mevzuata ve sözleşmelere uygun olarak işini yaptığını savundu.

Sanık Haluk Ulusoyun avukatı Metin Aslan, müvekkilleri hakkında, usül açısından takip şartı olan şikayet olmadığını savunarak, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 223/8. maddesi uyarınca davanın düşürülmesine karar verilmesini istedi.

Şikayetçi Devlet Bakanlığının "uğradığı herhangi bir zararın söz konusu olmadığını" savunan Aslan, "TFF kamu kuruluşu değildir, özel bir tüzel kişiliktir. Kullandığı tek bir kuruş, kamu kaynağı yoktur. Bu yüzden bakanlığın zararı da mümkün değildir. Hazinenin müdahillik talebinin reddine karar verilsin" dedi.

Ulusoyun avukatlarından Serdar Mermut da "Başbakanlık Teftiş Kurulunun düzenlediği raporda, Devlet Bakanlığınca suç duyurusunda bulunulması imkanının olmadığına, bu konuda sadece TFF tüzel kişiliğince bir işlem yapılabileceğine" işaret edildiğini belirterek, Hazine avukatlarının davaya katılma talebinin reddedilmesi gerektiğini söyledi.

Avukat Ersan Şen ise 3813 sayılı TFF Kanununun 5-6. maddelerine göre, iddianameye konu fiillerin tartışıldığını ve raporlanarak TFF Genel Kurul üyelerine gönderildiğini anlattı. TFF Genel Kurulunda, Ulusoy ve yönetim kurulu üyelerinin "tek tek aklandığını" savunan avukat Şen, iddianamedeki eylemlerle Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığının doğrudan ya da dolaylı bir ilişkisi bulunmadığını, sanıklar hakkındaki denetimi yasalara göre TFF Genel Kurulunun yapması gerektiğini ve Devlet Bakanlığının sorunu ancak TFF Genel Kuruluna taşıyabileceğini öne sürdü.

"PARA BU MEMLEKETİN FUTBOLU, BAŞARISI İÇİN HARCANMIŞTIR"
Sanıkların daha önce de aynı iddialarla Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandıklarını, beraat ettiklerini ve beraat kararının Yargıtay tarafından onandığını ifade eden Şen, Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesinden bu dava dosyasının istenilerek, incelenmesini talep etti.

Şen, "TFF bu ülkeye dünya üçüncülüğü kazandırmıştır. Para bu memleketin futbolu, futbolcuları ve başarısı için harcanmıştır. Hazinenin kamu zararı olduğu iddiasıyla davaya katılma talebinin reddini istiyoruz" diye konuştu.

Diğer sanıkların avukatları da Hazinenin davaya katılma talebinin reddedilmesini istediler. Avukatlar, ayrıca müvekkillerinin ifadeleri alındıktan sonra savunmalarını yapacaklarını belirttiler.

DAVA DOSYASI İSTENECEKYargıç Ali Muzaffer Mutlu, sanık avukatlarının talebi doğrultusunda Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesinden söz konusu dava dosyasının istenilerek incelenmesine, savunmalar tamamlandıktan ve deliller toplandıktan sonra iddianamedeki suçlamalara ilişkin bilirkişi incelenmesi yaptırılması konusunda karar verilmesini kararlaştırdı. Mutlu, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığını adına Hazine avukatlarının davaya katılma talebine ilişkin gelecek duruşma karar verilmesine de karar vererek, duruşmayı erteledi.

İSTENEN CEZALAR
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçlarını Soruşturma Bürosu savcılarından Abdullah Ayhan Şan tarafından hazırlanan İddianamede, TFF Başkanı Ulusoy, eski başkan vekilleri Ata Aksu ve Orhan Saka ile eski Mali İşler Koordinatörü Haldun Kozakoğlunun, "kendilerine teslim edilen kurum parasını, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile usulünce yürürlüğü talimatlara, yönetim kurulu kararlarına ve iç genelgelere aykırı biçimde, kendileri veya başkalarının çıkarı için sarf ettikleri" iddiasıyla, 765 sayılı eski Türk Ceza Kanununun (TCK) 510, 522 ve 80. maddeleri uyarınca 1 yıl 9ar aydan 11 yıl 3er aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. İddianamede, ayrıca Trabzonda yapılan inşaatın kontrolörlük görevini gerçekleştiren Cahit Erdem ile Sayım Adanurun hakkında da "asli-maddi fail" sıfatıyla suçlara iştirak ettikleri gerekçesiyle eski TCKnın 510. ve 522. maddeleri uyarınca 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1313
favori
like
share
okanoo28 Tarih: 01.02.2007 23:22
UEFA , FIFA bile burnunu soktuğuna göre..

haluk ulusoy artık neyi savunur ben anlamıyorum...

bu kadar basiretsiz olmamıştır TÜRK FUTBOLU...

YAZIK!!!
puslukurt Tarih: 01.02.2007 12:47
Ulusoy, Bakan Şahin'i şikayet etti

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği(FIFA), Türkiye'de futbolun özerkliğini görüşmek üzere Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nı görüşmeye çağırdı. FIFA, Türkiye Futbol Federasyonu, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve UEFA'yı gelecek hafta toplantıya çağırma kararı aldı.


Türk futbolunda son dönemde yaşanan kaos sonunda FIFA'ya kadar dayandı. Bakan Mehmet Ali Şahin'in, "Futbolun aktörleri gereğini yapsın, olağanüstü genel kurula gidilsin" şeklindeki çıkışlarının yankısı dünyada futblun tek patronu FIFA'ya kadar ulaştı. FIFA, Türk futbolunda siyasi otoritenin etkisi, genel kurul delegelerinin baskı altında tutulduğu yolundaki iddialar üzerine, Türkiye Futbol Federasyonu, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ile UEFA'yı önümüzdeki hafta içerisinde toplantıya çağırma kararı aldı.
Kararda şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'de siyasi otoritenin etkisi, delegelere çeşitli yollarla baskı yapıldığı duyumları FIFA Federasyonlar Komitesi'ni rahatsız etmiştir. Bu iddiaların doğruluğunun görüşülmesi amacıyla FIFA, UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu ve ilgili devlet bakanlığının katılımıyla bir toplantı yapılması öngörülmüştür. Söz konusu toplantının tarihi en kısa sürede taraflara bildirilecektir."

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un olağanüstü genel kurul karar almasının şık olacağını belirterek, aksi halde yasadan doğan yetkilerini kullanacağını bir söylemişti. Son olarak da Bursaspor Kulübü Başkanı Levent Kızıl'ın önderliğinde toplanan imzalarla genel kurul çağrısı yapılmıştı. Bu süreçte de delegelere baskı yapıldığı iddialarının da FIFA'nın toplantı kararında etkili olduğu öne sürülüyor.

Hürriyet
okanoo28 Tarih: 30.01.2007 12:55
yaw yapma abim.. her işine fesat karıştıran bu adamı UEFA binasının kapısından içeri sokmazlar... :46:
MaRaBoGLu61 Tarih: 30.01.2007 00:30
yasar yasar bana kalsa Bu adam bir sonraki secimde UEFA baskani bile olur :46:
ED1 Tarih: 29.01.2007 22:55
MARDINLI1986 Tarih: 28.01.2007 13:07
bu adam fazla yasamaz bayrama kadar zamani var.. :46:
okanoo28 Tarih: 28.01.2007 10:41


Marab abim.. Haluk Ulusoy bence bu günlerini arayacak
MaRaBoGLu61 Tarih: 28.01.2007 09:36
Sen daha bekle bidahaki secimlerde

spordan sorumlu devlet bakani olacak Ulusyo

Bu günleri arayacan Okan
okanoo28 Tarih: 28.01.2007 09:18
ORİJİNAL YAZARI: M@R@BoGLu61

Haluk bu karizması var


Marab abim yapma.. ne karizması

gitse de kurtulsa Türk futbolu... devlet bakanları bile hakkında AKLANSIN dediler.. adam kara.. :9:

bu adam başımızda olduğu sürece kara bulutlar gezecek Türk futbolunda.. Allah' tan bir daha seçilme ihtimali yok.. son dönemini yaşıyor :46: