Tavşanlı İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Kemal Gülmez, yeni doğan bebeklerde zeka geriliği ve kalıcı beyin hasarlarının önlenmesi için yeni doğan bebeklerden topuk kanı alınıp incelenmesi gerektiğini bildirdi.

Neotanal tarama programının tüm Türkiye ile birlikte Tavşanlı'da da uygulanmaya başlandığını ifade eden Dr. Gülmez, "Sağlık Bakanlığı tarafından tüm Türkiye genelinde uygulanacak olan neotanal tarama programı ile tüm yeni doğanların konjenital hypotroidi ve fenilketonüri yönünden taranması oluşabilecek zeka geriliği, beyin hasarları ve geri dönüşümsüz zararların engellenerek topluma ve aileye getirdiği ekonomik yükün azaltılması amaçlanmaktadır. Hastalıkların önemli bir toplum sağlığı meselesi olması, erken dönemde bulgu vermemesi, tespit edilince tedavinin mümkün olmaması taramanın önemini ortaya çıkarmaktadır. Erken teşhis konulmadığı takdirde ilk aylarda tamamen normal olan bebekte 5 ve 6. aylardan itibaren zeka geriliği belirginleşir ve tedavi başlamazsa 1. yılda IQ'nun yüzde 50'si kaybedilir. 10 yaşına kadar sıkı bir diyet gerekir. Konjenital hypotroidi farklı sebeplerle doğumdan itibaren kalıcı ve geçici oluşan guatr hormon yetmezliğidir. Tedaviye başlanmadığı takdirde hızla gelişen rörolojik ve bedensel gelişme geriliği oluşur. Kaybedilen çok kısa süreler olsa bile IQ'da geri alınmayacak kayıplara yol açar" diye konuştu.

Hastalığın tedavi aşamasında en önemli unsurun erken tanı olduğunu vurgulayan Tavşanlı Sağlık Grup Başkanı Gülmez, "Bu taramalar için görevli sağlık personeli (ebeler) bebeğin topuğundan 3 ve 7. günlerde topuk kanı alırlar ve bu topuk kanları İl Sağlık Müdürlüğü vasıtasıyla İstanbul'daki anlaşmalı laboratuarlara gönderilir" ifadesini kullandı.

"Halkımızın topuktan kan alınması için sağlık personeline yardımcı olmaları, bebeklerin gelecekte bu tür rahatsızlıklarla karşılaşmamaları için önem arzetmektedir" diyen Gülmez, hastanede alınmış olsa bile sağlık ocağı personeli bebeğin topuğundan kan almak istediğinde mutlaka sağlık personeline yardımcı olunması gerektiğini anlattı.

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 828
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 25.01.2007 10:27
tüm türkiyede uygulanmaya başlaması sevindirici bu sayede zeka geriligi ve beyin hasarlarının oluşumu engellenir.teşekkürler özlem