Breaking and Entering

Vizyona Giriş Tarihi
09.02.2007

Türü
Dram

Ülke
ABD / İngiltere

Süresi ve Yapım Yılı
120 dakika - 2006

Yönetmeni
Anthony Minghella

Oyuncular
Jude Law
Juliette Binoche
Robin Wright Penn
Martin Freeman

Senaryo
Anthony Minghella

Müzik
Gabriel Yared

Görüntü Yönetmeni
Benoît Delhomme

Londra;nın vahşi yüzünü keşfetmek...

Anthony Minghelladan, çağdaş Londradaki kentsel dönüşüm projesinin sonuçlarına dürüst bir bakış

Will ve arkadaşı Sandy, Avrupanın en hızlı gelişip büyüyen kentsel gelişim bölgelerinden olan Londranın Kings Cross semtinde kurdukları peyzaj mimarlığı firmasını başarıyla yönetmektedirler. Bir sanat harikası olan ofisleri çevredeki hırsız çetelerinin ilgi odağı haline gelir ve üst üste soygunlar yaşarlar.

Böyle bir soygunun ardından, Will dayanamayıp genç hırsız Mironun peşine takılarak onu Bosna göçmeni annesi Amira ile beraber yaşadığı apartman dairesine kadar takip eder. Kısa sürede Amira ile arkadaş olan Will’in asıl amacı, hırsızlık olayının perde arkasını araştırmaktır. Will ve Amira arasındaki dostluk kısa sürede beklenmedik dönüşümlere sahne olur.

Willin ofisini oğlunun soyduğunu öğrenen Amira, Willin bu ilişkideki gerçek niyetlerine kuşkuyla yaklaşmaya başlar. Korkuya kapıldığı için de, oğlunu korumak amacıyla Wille şantaj yapar. Özel hayatında da bazı sorunlar yaşayan Will ise, kendi kişiliğinin ve Londranın vahşi yanlarını keşfedeceği tutku dolu bir yolculuğa çıkacaktır


Oscar ödüllü yönetmenin hırsızlıkla imtihanı
2005 yazında Londrada çekilen Breaking and Entering, The English Patient ve Cold Mountain adlı filmleri 10 dalda Oscar kazanan yönetmeni Anthony Minghellanın 1991de yazdığı Truly Madly Deeplyden bu yana filme çekilen ilk orijinal senaryosu.

Çağdaş Londralıların birbirinden tamamen farklı yaşam tarzlarını konu alan ve birbirine zıt semtlerde yaşayan Londralı karakterler çevresinde gelişen filmde bir tarafta düzenini oturtmuş genç profesyonellere, diğer tarafta kente son dönemde yerleşen, ekonomik zorlukların ve savaşın ağır yükünü taşıyan göçmenlere yer veriliyor.

Hırsızda Will karakterini Jude Law, Amira karakterini ise Juliette Binoche canlandırıyor. Başrollerde ikiliye eşlik eden oyuncular Robin Wright Penn, Martin Freeman, Ray Winstone, Vera Farmiga, Rafi Gavron, Poppi Rogers ve Juliette Stevenson olmuş. Görüntü yönetmenliğini Benoit Delhommeun üstlendiği filmin özgün müziklerini Gabriel Yared bestelemiş.

Uzun süre önce Breaking and Entering adlı bir sahne oyunu yazmayı denemiştim diyen Anthony Minghella, bunu şu sözlerle anlatıyor: O oyundaki ana fikir, davetli oldukları bir partiden eve dönen bir çiftin, evin soyulduğunu fark etmeleriydi. Nelerin çalındığının envanterini çıkardıklarında ilginç bir durumla karşılaşıyorlardı. Evden hiçbir şey çalınmadığı gibi bazı şeyler eklenmişti. Üstelik eklenen bu şeyler, çiftin evliliğindeki problemleri işaret ediyordu. Bu fikri çok sevdiğim halde oturup yazma fırsatı bulamadım

Minghella sözlerine şöyle devam ediyor: Birkaç yıl sonra stüdyo olarak kullanmak üzere Londranın kuzeyinde eski bir kilise odası satın almıştık. O günlerde oğlum Maxin memnuniyetsiz bir ses tonuyla, Ofis için kötü bir semt dediğini hatırlıyorum. Okulu o bölgedeydi ve yöreyi iyi tanıyordu. Ancak ben mekanı çok sevmiştim. Tadilat işlemleri sırasında Romanyada Cold Mountain için mekan taraması yapıyordum. Ofisten sürekli olarak, Merhaba, hırsız girdi, Merhaba, yine hırsız girdi şeklinde telefonlar geliyordu. Sekiz hafta içerisinde 13 kez soyulmuştuk.

Kısaca hırsızlıkla imtihan adını verdiğim bu olaylar, 15 yıl önce aklıma gelen fikri hatırlattı. Aynı şeyi söylemenin farklı bir yolu olduğunu düşünmeye başladım. Bir suç meydana gelince ardından tamiri gerekebilirdi. Bir hırsızlık olayı birşeylerin düzene girmesine / sabitlenmesine sebep olabilirdi. Bir hasar meydana gelince o hasarı tamir etmek için gösterilen çabanın herkesi daha güçlü kıldığı şeklinde bir düşünce vardı aklımda Ayrıca başka insanlardan birşeyleri çalmanın farklı yöntemleri olduğu düşüncesi de şekillenmişti. Çok çeşitli hırsızlıklar vardı. Bu filmde bunlar anlatılıyor

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 540
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:19
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:23
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
hsnorh Tarih: 26.01.2007 10:43
film güzele benziyo...
ellerine sağlık...
ozlems_o Tarih: 26.01.2007 10:35
çok yakışıklı bir hırsız mı var karşımızda ne

teşekkürler abi