FLAŞ! UEFA Başkanlık seçimleri Almanya'nın Düsseldorf Kenti'nde yapıldı. Yeni başkan futbol dünyasının efsane ismi Michel Platini oldu.

UEFA başkanlığı için Lennart Johansson ile Fransız Michel Platini karşı karşıya gelmişti. 1990'dan beri UEFA'da başkanlığı sürdüren Johansson seçimi kaybetti..

Michel Platini ve Lennart Johansson arasındaki seçim büyük heyecana sahip oldu. Platini 27'ye 23'lük üstünlükle seçimde ipi göğüsledi. 51 yaşındaki Fransız ismin futbol anlamında önemli reformlara imza atması bekleniyor.

Platini yaptığı ilk açıklamada; "Oyuncu olduğum yıllarda bir zaferden sonra bir kupa kazanırdım ve o kupayı kaldırırdım. Bugün elimde kupa yok ama bugünkü zafer benim için çok anlamlı. Yeni bir yolculuğa başlayacağım." dedi.

Sınırlama geliyor!

Michel Platini, daha önce başkan olursa Şampiyonlar Ligi'nde bazı sınırlamalara gideceğini söylemişti. İngiliz Premier Ligi, Serie A ve La Liga'dan Şampiyonlar Ligi'ne sadece üçer takımın katılması gerektiğini savunan ve başkan olursa bunu hayata geçireceğini ifade eden Platini, diğer ülke takımlarına daha fazla şans verilmesini sağlayacağını belirtmişti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 884
favori
like
share
MARDINLI1986 Tarih: 28.01.2007 13:05
az önce haberlerdede dinledim Senes´in iyi bir gecmisi varmis adam tarihe gecti :89:

Platiniyide tebrik ederim bakalim N gibi degisiklikler yapacak
kurtjara Tarih: 27.01.2007 13:29
Ulusoy darbesi
Haluk Ulusoy, Platiniyi arkasına aldı. Bakan Şahin seçim isterse karşısına UEFA çıkacak


Düsseldorfta yapılan kongreye Türkiye Futbol Federasyonu ağırlığını koydu. 23 oyda kalan Johanssona karşı 27 oyla yeni başkanı zafere taşıyan Haluk Ulusoy ve ekibinin eli güçlendi

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) başkanlığına Fransız futbolunun efsanevi ismi Michel Platini getirildi. Almanyanın Düsseldorf kentinde yapılan 31. UEFA Kongresinde gizli oylama usulüyle yapılan başkanlık seçiminde, 27 oy alan Platini, Avrupa futbolunun yeni patronu oldu. 1990 yılından bu yana UEFA Başkanlığını yürüten İsveçli Lennart Johansson ile yarışa giren Platini, 50 ülke federasyon başkanının katıldığı oylamada, 27 oy alırken Johansson 23te kaldı.

30 ÜLKE GEZDİLER

PLATİNİnin başkan seçilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve ekibi, iki ayı aşkın bir süredir kulis çalışması yaptı. Fransız futbol adamının kazanması için 30 ülke gezen Haluk Ulusoy, Bulgaristan hariç bütün Balkan ülkeleri, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldovalı delegeleri ikna etti. Seçimden önce de Haluk Ulusoy ile sık sık bir araya gelen Platini, En büyük destekçim dediği TFF Başkanını sonuç açıklandıktan sonra yanağından öptü ve Merci Haluk diye kutladı.

ULUSOY GÜÇ KAZANDI

UEFAdaki seçim sonuçları, TFF genel kurulunu toplamak için çalışmaların yapıldığı Türkiyede Başkan Haluk Ulusoy ve ekibinin elini güçlendirdi. Futbola siyasetin karıştırıldığı ülkelere ciddi yaptırımlar uygulayan UEFAnın yaklaşımı, Türkiye Futbol Federasyonunun da kozu olacak. Haluk Ulusoyun büyük destek vererek seçilmesinde başrol oynadığı Michel Platininin başkanlığındaki UEFA Türkiyeye, Futbola siyaset karışırsa Türkiyeyi ihraç ederim diyebilir.

SİYASİLERE UYARI!

HALUK Ulusoyun daha önce Michel Platini ile yaptığı bir görüşme sonrasında medyaya ilginç haberler yansımıştı. O görüşmede Platininin, Ulusoya, Delegelerin topladığı imzalar için bir şey yapılamaz ama bizim UEFA yönetiminde olduğumuz dönemde siyasiler işe karışırsa bunu kabullenmeyiz şeklinde güvence verdiği ileri sürülmüştü.

YENİ KARARLAR ALINACAK

PLATİNİyle birlikte futbolda ciddi değişimler yaşanacak. Fransız futbol adamı, en önemli değişikliği Şampiyonlar Liginin statüsünde yapacağını belirtmişti. Platini, Şampiyonlar Ligine dört takımla katılan ülkelerin takım sayısının 3e düşürülmesini planladıklarını söylemişti. Platininin bir diğer değişim planı ise hakem sayısında olacak. UEFAnın yeni başkanı, iki olan yardımcı hakem sayısının 4e çıkartılmasının hataları en aza indireceğini savunmuştu. Fransız futbol adamının kulüpleri yakından ilgilendiren diğer değişim planı ise büyük tartışmalara yol açacak. Platini, borcu olan kulüplerin transfer yapmamasını ve küme düşürülmelerini ön gören bir tasarıyı da gündeme getirecek.

UEFAda büyük rekor

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik bir kez daha UEFA İcra Kuruluna üye olarak seçildi ve Türkiye, uluslararası arenada yeni bir zafere imza attı. UEFA İcra Kurulu üyeliği için 13 aday yarıştı. Şenes Erzik, 42 oy alan İspanyol Angel Maria Villar Llonadan sonra 37 ülkenin desteğiyle en fazla oy toplayan ikinci üye oldu. Dört yıl daha UEFA yönetiminde görev yapacak olan Erzik, 21 yılını tamamlayacak ve bu alanda ulaşılması güç bir rekora imza atacak. Şenes Erzik, seçimden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye adına gurur duyuyorum. Haluk Ulusoy ve ekibi bana çok destek verdi. O bana büyük motivasyon oldu. Babası hastayken tüm programlarını değiştirdi ve benimle dolaştılar. Çok bölünmeler vardı. Yaptıklarından ötürü Allah razı olsun diye konuştu. Seçimin en güzel yanının Platininin başkan seçilmesinden sonra Johansson ile oturup konuşması olduğunu ifade eden Erzik, Platininin tecrübesi çok yok. 4 yıldır birlikteyiz. Platiniye yardımcı olmak için yükümüz daha da arttı. En güvendiği adam benim şeklinde konuştu.

Platini kardeşim gibi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, UEFA Başkanlığına seçilen Platini için, Kendisinin seçilmesi için elimizden geleni yaptık. İnanıyorum ki Platininin yönetiminde Türk futbolu için güzel günler yaşanacaktır dedi. Seçimle ilgili tavrının daha önceden belli olduğunu söyleyen Haluk Ulusoy şöyle konuştu: Platini ile 10 yıldır tanışıyoruz; kendisi ile adeta kardeş gibiyiz. Kendisinin seçilmesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi verdik. İnanıyorum ki Platini Türk futbolunun her ihtiyacı olduğunda Türkiyenin yanında olacaktır. Ülkem adına, Platini yönetiminde iyi işlerimizin olacağına inanıyorum. Kendisi Türk futbolunu, Türk insanını seven bir kişidir. TFFnin verdiği kararın seçim sonuçlarına yansıdığını vurgulayan Haluk Ulusoy, Çünkü bizim vereceğimiz kararı bekleyen bazı federasyonlar vardı ve onlar bize uyarak hareket ettiler. Platini de bunun bilincinde. Johansson da futbola çok hizmet verdi. Bir değişim gerekiyordu ve bu değişim Platini ile oldu. Türk futbolu açısından da Platini son derece iyi oldu. Platiniyi Türkiyeye davet ettim. Bir iki ay içerisinde Türkiyeye gelecek dedi.

O benim sağ kolum

UEFAda 16 yıl başkanlık yapan 77 yaşındaki İsveçli Lennart Johanssona dört oy fark atarak koltuğu devralan Michel Platini, zorlu görevinde en büyük yardımcısı olacak Şenes Erzike teşekkür etti. Platini, Çok başarılı bir futbol yaşantım oldu ve zor görevler aldım. Ama bu görev çok daha zor. Mutluyum dedi. Tecrübelerinden faydalanacağı Şenes Erzikin sağ kolu olacağını belirten Michel Platini, eski başkan Lennart Johanssonun da onursal başkan seçilmesi teklifinde bulundu. Seçimden önce Platiniyi açıktan destekleyen FIFA Başkanı Sepp Blattere yüklenen Johansson ise FIFAnın kıta seçimlerine müdahale etmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Karadağ UEFAnın 53. üyesi

UEFA Kongresinde Karadağın üyelik başvurusu kabul edilirken, Cebelitarıkın başvurusu reddedildi. İngiltere ve İspanya arasında zaman zaman ciddi sıkıntıların yaşandığı Cebelitarık, 100 yıllık futbol takımı olmasına karşın, UEFAnın Birleşmiş Milletlerin tanıdığı ülkeleri kabul etmesi nedeniyle UEFA üyeliğine alınmıyor.
kurtjara Tarih: 26.01.2007 21:41
'Sonuçtan gurur duyuyorum"

Almanya'nın Düsseldorf kentinde yapılan 31. UEFA Kongresi'nde Şenes Erzik, yeni dönemde Michel Platini başkanlığındaki UEFA İcra Kuruluna seçilerek, bir ilki gerçekleştirdi.

Şu ana kadar hiç kimse beş dönem üstü üste UEFA'da görev yapmamıştı ve bunu ilk olarak başaran Erzik, seçimden sonra yaptığı açıklamada, "Türkiye ve kendim adına aldığımız sonuçtan dolayı gurur duyuyorum. Bildiğiniz gibi 16 sene sonra ilk defa bir başkanlık seçimi oldu. Çok az da olsa çıkan çatlak seslere böylece gereken cevabı da vermiş olduk. Seçimden önce yoğun gruplaşmalar oldu. Ama sonunda güzel olan iki adayın birbirlerine karşı olan saygılarıydı. Yükümün şimdi daha da ağırlaşacağını düşünüyorum.

PLATİNİ'Yİ ÇOK İYİ TANIYORUM

Şenes Erzik, Platini'yi iyi tanıdığını belirterek, "Platini'yi çok yakından tanıyan biriyim. Dört yıl önce İstanbul'a geldiğinde aday olmak istediğini bana söylemişti. O zaman kendisine beklemesini tavsiye ettim. O da bunu yaptı ve şimdi UEFA'nın başkanlığına seçildi. Bana her zaman, 'Türkiye'de en iyi tanıdığım kişi sensin' der. Ben ona daha bir şey demeden bana, 'Sensiz bu işi yapamam senin tecrübelerine ihtiyacım var' dedi. Tavsiyem üzerine dört yıl UEFA ve FİFA'da görev yaptı ve tecrübe kazandı. Reformlarını ve söylediklerini gerçekleştirebilmek için, icra kuruluna ihtiyacı olacak ve birlikte çalışırsak hem Dünya, hem de Avrupa futboluna büyük katkısı olacak. Onunla birlikte çok güzel işler yapacağımızı düşünüyorum. Bunu Türk kamuoyunun bilmesini istiyorum. Platini'yi tanıyanlara fazla prim vermeyelim" dedi.

Bu arada Şenes Erzik, kongre boyunca burada kendisini yalnız bırakmayan ve destekleyen Haluk Ulusoy ve ekibine çok teşekkür etti. Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'da, Şenes Erzik'in bir kez daha seçilmesinin kendisini ve burada bulunan Türk delegasyonunu çok mutlu ettiğini söyledi. Ulusoy, Platini'nin başkan seçilmesinden sonra, "İstediğimiz oldu. Yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi ve can dostum, kardeşim Platini başkan seçildi" diye konuştu. Ulusoy ayrıca, "Seçim beklediğimiz gibi çok zorlu geçti. Ancak daha önceki konuşmalarım da belirtmeye çalıştığım gibi, biz oyumuzu Platini'ye verdik ve kendisi için iyi ilişkilerimiz olan bir iki federasyon başkanının oyunu aldık. Sonuçta da Platini sadece dört oy farkla kazandı. İki oy Johansson'a gitseydi berabere olacaklardı" şeklinde konuştu. Başkanlık seçim sonuçları açıklanıp, Platini'nin kazandığı açıklandığında, salonda büyük bir alkış koptu. Dünya'ya oylama sonucunu Senes Erzik açıkladı ve kazananı "Mösyö Michel Platini" olarak duyurdu.
kurtjara Tarih: 26.01.2007 21:36
"Şenes başkanım herşeye layık"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Haluk Ulusoy, UEFA'nın 31. Kongresinde yeniden icra kurulu üyeliğine seçilerek büyük bayaşı gösteren Şenes Erzikin bu başarıyı hakkettiğini söyledi. Ulusoy kongrenin ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Şenes Erzik'in tekrar seçilmesine çok sevindim. Bu gururu en fazla taşıması gereken kişinin kendim olduğuna inanıyorum. Babamın rahatsızlığına rağmen üç aydır Senes bey için dinmek bilmeyen bir çalışma yaptık ve sonucunu aldık. Şenes başkanım herşeye layık bir insan.

Yıllarını futbola vermiş çok tecrübeli ve iyi bir kişi. Bu yüzden tekrar seçildiği için gurur duyuyorum. Kendisine bizden başka destek olan olmadı. Bu bizi çok üzdü ama tekrar kazanması bu üzüntümüzü sevince dönüştürdü dedi.

EMRE CEZA ALMASIN

Haluk Ulusoy, İngilterenin Newcastle United takımında forma giyen milli futbolcu Emre Belözoğluna yapılan ırkçılık suçlamasıyla ilgili olarak ise

İngiltere Futbol Federasyonu başkanı ülkemizi seven bir insan, ayrıca benim de iyi bir dostum. Kendisine Emre'nin böyle bir hareket içinde olmayacağını söyledim. Emre ile haftada birkaç kez telefondan görüşüyorum. O bizim elimizde büyüdü. Ceza almaması için elimizden gelen her türlü yardımı kendisine yapacağız diye konuştu.
puslukurt Tarih: 26.01.2007 18:53
Şenes Erzik: Yüküm ağırlaştı...
UEFA Başkanlık seçimleri Almanya'nın Düsseldorf Kenti'nde yapıldı.
Yeni başkan futbol dünyasının efsane ismi Michel Platini olurken Şenes Erzik ise 37 oyla tekrar yönetim kuruluna seçildi.
En fazla oy alan İspanyol Angel Maria Villar Llona'nın ardından en çok oyu alan üye olan Erzik seçim sonrası Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, tekrar UEFA yönetimine seçilmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, ''Türk futbolu açısından son derece mutluyum. 16 yıl sonra tekrar görev sürem dört yıl daha uzadı. Bana oy veren yada vermeyen herkese teşekkür ediyorum'' dedi.
16 yıl sonra ilk kez başkanlık seçimi olduğunu hatırlatan Erzik, bu seçimde performansa göre değil gruplaşmalara göre oy verildiğini kaydetti.

ÇATLAK SESLERE EN GÜZEL CEVAP Kendisi hakkında çıkarılan bazı çatlak seslerin cevabını bugün verdiklerine işaret eden Erzik, ''Türkiye adına gurur duyuyorum. Haluk Ulusoy ve ekibi de bana çok destek verdi. O bana büyük motivasyon oldu. Babası hastayken tüm programlarını değiştirdi ve benimle dolaştılar. Çok bölünmeler vardı. Yaptıklarından ötürü Allah Razı olsun'' diye konuştu.
Seçimin en güzel yanının Platini'nin başkan seçilmesinden sonra Johansson ile oturup konuşması olduğunu ifade eden Erzik, ''Benim yüküm de ağırlaştı. Platini'nin tecrübesi çok yok. 4 yıldır birlikteyiz. Platini'ye yardımcı olmak için daha fazla yükümüz arttı'' şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE PLATİNİ'Yİ TANIDIĞINI İDDİA EDENLERE PRİM VERİLMEMELİ
Türkiye'de Platini'yi tanıdığını iddia eden insanlara fazla prim verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Erzik, ''Çünkü Platini aday olmadan önce Türkiye'ye gelip bana danıştı. İlk isim bendim. Kendisine de sorabilirsiniz. Türkiye'de senden başka iyi tanıdığım kimse yok dedi bana. Sensiz bu işi yapamam engin deneyimin var. İlk seçimde aday olmamasını tavsiye eden ve uygulattıran benim. Johansson'a da ben bizzat telefon edip (Platini'yi bir otur dinle) dedim oda dinledi ve bugünlere geldik. Sonra 4 yıl hem FIFA'da hemde UEFA'da çalışarak tecrübe edindi'' dedi.
Erzik hedefinin Türkiye ve Avrupa futbolu için en iyisini yapmak olduğunu belirterek, Platini'nin şu anki görev dağılımını koruyacağını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

HALUK ULUSOY
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ise Şenes Erzik'in tekrar UEFA yönetim kuruluna seçilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, ''Türk futbolu adına çok güzel bir gün. Muhakkak bu gururu en fazla taşımayı ben de hak ettiğime inanıyorum. Şenes başkanıma destek için 30'u aşkın ülkeyi 3 ayda dolaştım. Daha önceki dönemimden tanıdığım federasyon başkanlarının ayağına gittim ve destek istedim. UEFA'da çok tecrübe kazanmış olan Şenes Erzik her şeyin en güzeline layık. Daha dört yıl ülkemi temsil etmesine gerektiğine inanıyordum'' dedi.

BİZDEN BAŞKA DESTEK VEREN OLMADI
Türkiye'de kendilerinden başka kimsenin Şenes Erzik'e destek vermemesinden yakınan Ulusoy, ''Türkiye'de spora yön verenler maalesef yeterince Şenes Erzik'e destek vermedi. Medyası olsun, Bakanı olsun, bizden başka kimse kendisine destek vermedi. Erzik'in seçilmesi ülkemiz adına son derece gurur verici. Şenes başkan buraya çok yakışıyor. Ancak biz çalışmalarımızın meyvesini aldık'' diye konuştu.

OYUMUZU PLATİNİ'YE VERDİK
Seçimlerde TFF olarak oylarını Platini'ye verdiklerinin altını çizen Ulusoy, şunları söyledi:
''Futbolun merkezi olan İsviçre bile seçilemedi. Seçim son ana kadar çalışılması gereken bir olay. Kulis ve çalışmalar her an her dakika yapıldı. Gördük ki 4 oy farkla kazandı Platini. Burada bizim verdiğimiz desteğin önemi ortaya çıktı. Çünkü bizim vereceğimiz kararı bekleyen bazı federasyonlar vardı ve onlar bize uyarak hareket ettiler. Platini de bunun bilincinde. Johansson da futbola çok hizmet verdi. Bir değişim gerekiyordu ve bu değişim Platini ile oldu. Türk futbolu açısından da Platini son derece iyi oldu. Platini'yi Türkiye'ye davet ettim. Bir iki ay içerisinde Türkiye'ye gelecek.'' Platini ile 10 yılı aşkın bir dostluğu olduğuna işaret eden Ulusoy, Platini'nin Türkiye'yi çok sevdiğini ve TFF olarak Platini'nin seçilmesinde ön ayak oldukları için mutlu olduğunu anlattı.
Platini'nin borcu olan kulüplere diğer federasyonların dışında direkt UEFA olarak müdahale planının olduğu yönünde bir soruya da Ulusoy, ''Bunu konuşmak için çok erken. Platini önce makamına bir otursun ve programını açıklasın. Eğer böyle bir durum olacaksa karşılıklı görüşmeler yaparız. Programını açıklasın, bu Türkiye için iyi mi kötümü olur cevabını o zaman verelim'' diye cevapladı.