Giresun AIDS Savaşım Derneği Başkanı Dr. Mustafa Torun, kirli kağıt paraların Hepatit hastalıklarının bulaşmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Dr. Torun, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, kağıt paraların insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Kağıt paralara her gün onlarca, hatta yüzlerce insanın temas ettiğine işaret eden Dr. Torun, bu nedenle kağıt paraların hastalıkların insandan insana bulaşmasında önemli bir etken olduğunu kaydetti. Kağıt paraların özellikle Hepatit hastalıklarının bulaşmasında önemli rolü olduğunu söyleyen Dr. Torun, "Kağıt paralara çok sayıda insan temas etmektedir. Bu nedenle kağıt paralara insanların vücut salgıları, hatta kanları bulaşmaktadır. Elden ele dolaştığı için de insanların vücut salgıları, kanları insandan insana geçmektedir. Kağıt paralar hastalıkların bulaşmasında önemli bir etken oluşturuyor. Bu hastalıkların birisi de vücut salgıları ve kan yoluyla bulaşabilen Hepatit hastalıklarıdır. Kağıt paralar Hepatit hastalıklarının insandan insana geçmesinde dolaylı da olsa önemli bir etkendir" diye konuştu.

Kağıt paraya temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini söyleyen Dr. Torun, şayet temas edildiğinde ise kişinin mutlaka ellerini sabunlu suyla yıkamasını ya da alkollü mendille silmesini tavsiye etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 575
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.01.2007 12:05
kagıt paralar tam bir mikrop yuvası mecburen istesekte istemesekte temas ediyoruz ben çarşıda oldugum zamanlar kolonyalı mendille birazda olsa mikrobu kırmaya çalışıyorum
missx Tarih: 27.01.2007 10:05
ya buna bir çözüm bulunmalı ama nasıl
MaRaBoGLu61 Tarih: 27.01.2007 09:11
Ilginc Bir Haber :20:posetmi tasisak yanimizda

yade eldivenmi kullansak bilmemki