Son zamanlarda yapılan çalışmaların vitamin, çinko ve folik asit eksikliğinin dünyada önemli bir problem olduğunu ortaya koydu.
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Akşit, bu durumun çocukların fiziki ve mental gelişmesinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti.
Türkiye´de özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda daha fazla olmak üzere büyük oranda A vitamini eksikliği görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Akşit, ´Özellikle kırsal bölgelerde ve büyük şehirlerin varoşlarındaki annelerin yetersiz beslendiği ve sık doğum yaptığı, ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarının da çok görüldüğü dikkate alındığında, risk altındaki bebeklere en azından 2 yaşına kadar D vitamini yanında A vitamini desteği de yapılması gereklidir.´ dedi.

A vitamininin görme, bağışıklık sistemi, hücre farklılaşması ve üreme için gerekli olduğunu vurgulayan Akşit, ´A vitamini eksikliğinde görme kaybı, ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonları 2 ile 4 kat daha fazla görülmektedir. Solunum sistemi, bağırsak, kızamık ve su çiçeği gibi döküntülü enfeksiyonlarda A vitamini ihtiyacı artmaktadır. Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde körlüğün en önemli sebebi A vitamini eksikliğidir.´ diye konuştu.

Demir eksikliğinin de halen dünyada çok sık görülen beslenme bozukluklarından olduğunu belirten Sadık Akşit, ´Bu şekildeki fertlerin büyük kısmını, gelişmekte olan ülkelerdeki kadın ve çocuklar oluşturmaktadır.´ dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 27.01.2007 15:23
teşekkürler su perisi