Kardeşlerim..
[COLOR=coral]* LİZBON *
Lizbon [Portekizce Lisboa], Portekizin başkenti ve en büyük şehridir. Lizbon bölgesine bağlı Büyük Lizbon altbölgesinin belediyelerinden biridir. Tejo Nehrinin oluşturduğu haliç üzerine kurulu olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır.

2001 yılında 564.477 nüfusa sahip olan Lizbon şehrinin içinde bulunduğu Lizbon Metropolitan Alanının nüfusu 2005 yılında yaklaşık 2.700.000 civarındadır. Lizbon bölgesi Avrupa Birliği ortalamasının üzerindeki refah düzeyi ile Portekizin en zengin bölgesidir Avrupanın en pitoresk başkentlerinden birisi olan Lizbon Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. 1260 yılından beri Portekizin başkenti olan şehir 16. yüzyılda Portekiz İmparatorluğu zamanında en ihtişamlı dönemini yaşamıştır.Baixa adı verilen şehir merkezi, 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almak üzere önerilmiştir. Baixa, 1755 yılında şehrin büyük kısmını yıkan depremden sonra planlanarak inşa edilmiştir ve meydanlar ile bezenmiş, dik kesişen bir cadde ve sokak ağına sahiptir. Baixa nın doğusunda Lizbonun kurulduğu yedi tepeden birinin üzerinde São Jorge Kalesi ve Lizbon Katedrali yer alır. Şehrin en eski mahallesi, Tejo Nehrinin yakınındaki Alfamadır. Bu mahalle tarih boyunca süregelen depremlerin çoğundan, fazla yara almadan kurtulmuştur.Diğer görülmeye değer yerler arasında Praça do Comércio [Ticaret Meydanı] ve yakınlarındaki, güzel ön cephesiyle tanınan Nossa Senhora da Conceição Velha Kilisesi, Rossio Meydanı, Restauradores Meydanı, Elevador de Santa Justa [ 1900lü yıllarda Baixa ve Bairro Altoyu birbirine bağlamak için kurulan Neogotik tarzdaki asansör], Jerónimos Manastırı, Belém Kulesi, Padrão dos Descobrimentos [Keşifler Anıtı] ve Carmo Rahibe Manastırı sayılabilir.

Lizbon şehri mimari açıdan çok zengindir. Roma, Gotik, Manuelin, Barok, Geleneksel Portekiz, [Modern]] ve postmodern tarzı yapılar şehrin her yerinde görülebilir. Şehirde aynı zamanda büyük bulvarlar ve bunların üzerinde de çeşitli anıtlar bulunur. Özellikle yukarı kısımda bulunan bu bulvarların arasında Avenida da Liberdade, Avenida Fontes Pereira de Mello, Avenida Almirante Reis ve Avenida da República sayılabilir.Şehrin önemli müzeleri arasında Museu Nacional de Arte Antiga [Antik Sanat Ulusal Müzesi], Museu dos Azulejos [Portekiz tarzı Azulejo Mozaik Müzesi], Museu Calouste Gulbenkian [Calouste Gulbenkian Müzesi, çeşitli antik ve modern sanat eser koleksiyonları mevcuttur], Lisbon Oceanarium [Lizbon Okyanus Müzesi, Avrupadaki en büyük Okyanus Müzesidir], Museu do Design at Centro Cultural de Belém [Tasarım Müzesi], Museu Nacional dos Coches [Ulusal At arabası Müzesi, dünyadaki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahiptir] ve Museu da Farmácia [Eczacılık Müzesi] sayılabilir.Lizbonun opera salonu Teatro Nacional de São Carlos, özellikle sonbahar ve kış sezonunda yoğun gösterilere sahne olur. Diğer önemli tiyatro ve konser salonları arasında Centro Cultural de Belem, Teatro D. Maria ve Gulbenkian Vakfı sayılabilir.
[COLOR=coral]* Alfama Tarihi tepe
Tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan eski Alfama mahallesi Lizbonun mücevherlerinden biri sayılır. Mahalle, barındırdığı Arap ve Romalı unsurlar nedeniyle geçmişte yolculuk hissi uyandırır. Mahallenin adı hamam anlamına gelen Arapça el hamma sözcüğünden gelmektedir. Oldukça dar ve dik olan sokaklarında hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz müziği fadonun duyulabileceği birçok lokanta ve bar bulunur. Mahallenin yukarısında hem mahallenin hem de Tejo Nehrinin tamamı bütün güzelliğiyle gözler önüne serilmektedir.
[COLOR=coral]* Lizbon Tramvay turu
28 numaralı tramvay hattında yapılan bir gezinti Lizbonu görmenin harika bir yoludur. Yolculuk Rossio yakınındaki Martim Monizde başlar, tepelere doğru döne döne çıkarak eski Alfama mahallesine ulaşır, sonra Basílica da Estrela dan geçerek aşağıya doğru Avrupanın en eski şehir planlama ürünü olan Baixa nın caddelerine gelir. Buradan Bairro Alto nun alt kısımlarından geçerek son durak olan Prazeres e geldiğinizde Lizbonun en güzel manzaralarını görmüş olursunuz.
[COLOR=coral]* Belém Yaşayan Manueline dönemi mimarisi
15 numaralı tramvay hattı, Tejo Nehri boyunca batıya doğru tarihî Belém mahallesine ulaşır. Bu mahallede en ilgi çeken yapı Jeronimos Manastırıdır. İnşası sırasında her yıl 70 kg. altına mal olmuş, yapımı baharat ticaretiyle finanse edilmiştir. Keşiflerle gelen etkilenmenin Gotik ve Rönesans tarzlarıyla karışmasından oluşan Manuelin dönemi mimarinin tipik bir örneğidir. 1501 yılında başlanan inşaat 70 yılda bitirilmiştir. Mahallede ayrıca ilgi çekici olan Torre de Belém [Belém Kulesi] de bulunmaktadır.
[COLOR=coral]* Bairro Alto Gece hayatı
Bairro Alto [Portekizcede yukarı mahalle anlamına gelir] Lizbonun merkezî yerlerinden biridir. Oturma, alışveriş ve eğlence bölgesi olarak kullanılır. Günümüzde Portekiz başkentinin gece kalbinin attığı yerdir ve Lizbon gençliğinin uğrak noktasıdır. Lizbonun Punk, Gay, Metal, Goth, Hip Hop ve Reggae tarzlarındaki barları ve kulüpleri bu mahallede yer alır. Portekizin ulusal müziği fado da Portekiz gece hayatının bir parçasıdır.
[COLOR=coral]* Estação do Oriente Mimarlık mucizesi
Estação do Oriente [Doğu İstasyonu] Lizbonun tren, metro, otobüs ve taksi trafiğinin ana duraklarından birisidir. Cam ve çelikten yapılmış sütunları palmiyeleri andırır ve hem gün ışığında hem de gece aydınlatıldığında yapıyı olağanüstü bir güzelliğe büründürür. Yapı İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmıştır. Alışveriş merkezinden geçtikten sonra karşınıza 1998 Dünya Fuarının [Expo 98] yapıldığı Parque das Nações [Milletler Parkı] çıkar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1515
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 07.02.2007 10:24
tesekkurler paylasim icin