Amerikada yapılan bir araştırma, meme kanseri geçirdikten sonra hayatta kalan erkeklerin, ikinci kez kansere yakalanma riskinin diğer erkeklere göre daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.
26 Ocak 2007 CumaWASHINGTON - Kaliforniya Üniversitesinden bilim adamı Sacha Satram-Hoang ve arkadaşlarının Kaliforniya eyaletindeki kanser istatistiklerini tarayarak yaptığı araştırmaya göre, meme kanseri geçirmiş erkeklerin yeniden kansere yakalanma yani kanserin nüks riski daha yüksek. Üstelik metaztaz riskinin yüksek olduğu tek hastalık meme kanseri değil.

Kaliforniyada 1988-2003 yıllarında meme kanserine yakalanan 1926 erkeğin 221inde ikinci kez yeni kanser vakası tespit edildiğini kaydeden bilim adamları, bunun nedeni hakkında kesin açıklama yapamamakla birlikte, genetik mutasyon geçirmiş olmalarından dolayı erkeklerde ikinci kez kansere yakalanma riskinin fazla olabileceğini belirtti.

Bilim adamı Sacha Satram-Hoang ve arkadaşlarının Kaliforniyadeki kanser istatistiklerini tarayarak yaptığı araştırmanın bir diğer sonucu da meme kanserinin yanı sıra mide ve deri kanseri olan erkeklerin de ikinci kez kansere yakalanma riskinin hayli fazla olduğu yönündeki bilgi.

Amerikan Kanser Derneği ise bu yıl ABDde 2030 erkekte meme kanseri görüleceği ve bunların 450 kadarının hayatını kaybedeceği tahmininde bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 28.01.2007 15:09
teşekkürler su perisi