Otistik ve spastik hastalar, Türk müziğinin büyülü ezgileri eşliğinde tedavi ediliyor.

Türk Müziğini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından, otistik ve spastik hastaların tedavisinde kullanılan ''müzikterapi'' adlı yöntem, düzenlenen seminerle tanıtıldı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen seminerde, TÜMATA'nın kurucusu Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç ve konunun uzmanlarından Adrea Azize Güvenç konuşma yaptı.

Güvenç, insan vücudunun toksik maddelerin bir kısmını atabilirken bir kısmını atamadığını, bunların zaman içerisinde kanserojen maddelere bile dönüşebildiğini öne sürerek, ''İlaçlar, bunları yok eder. Ama ilaçlar sabun gibidir. Sabun da elbiseleri temizler ama eskitir'' dedi.

Müzikterapinin, dünyada yıllardır kullanılan bir yöntem olduğunu ifade eden Güvenç, ''Müzikterapi ile otistik ve spastik hastalar tedavi ediliyor'' dedi.Andrea Azize Güvenç de ergoterapi (meşguliyetle terapi) konusunda bilgiler verdi.

Seminerde, beş sesli müzik, kervan şarkısı, Uygur Türkleri şarkısı, Manas şarkısı ve kıl kopuz dinletisi yapıldı.

Almatı, Rosenau, Mannheim, Münih, Berlin, Zürih, Madrid ve Barcelona'da tedavi merkezleri ile Avusturya Rosenau'da müzik terapisti yetiştiren bir okulu bulunan TÜMATA, 200'den fazla Türk Müziği enstrümanını barındıran müzeye de sahip bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 515
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 30.01.2007 10:58
müzik ruhun gıdasıdır
efsane_ibos Tarih: 30.01.2007 08:01
hABER aJAnsı Gibi Çalışıyosun Saolasın bilgilendirdiğin İÇin