Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mediko-Sosyal Birimi Uzmanı Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, işyerlerinde yapılan dedikodunun stres kaynağı olduğunu söyledi

Adana F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlediği ''Stresle Başa Çıkma Yolları ve Zor İnsanla İletişim'' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Yurdakul, metropollerde yaşayan insanların kabusu olan stresin, vücudun tüm organlarını olumsuz etkilediğini ifade etti. Kişilerin özellikle yoğun iş ortamındaki sıkıntıları nedeniyle stresle karşılaştıklarını belirterek, stresle başa çıkabilmek için psikolojik yardım alınması gerektiğini vurguladı.

Stresin basit gibi görünmesine rağmen birçok hastalığı tetikleyebildiğini hatırlatan Yurdakul, "Kişi hayatının her anında stresle karşılaşabilir. İşyerlerinde yaşanan stres, hayatı en fazla olumsuz etkileyen stres çeşidi olarak biliniyor. Genellikle çalışma düzeni, vardiya sistemi ve işyeri dedikoduları stres kaynağı olarak gösteriliyor. Aşırı stres ise kilo sorunuyla alkol ve fazla sigara kullanımına yol açıyor. Stres, beyinden ayak ucuna kadar vücudun bütün organlarını olumsuz etkiliyor" dedi.


Stresli ortamların ve sürekli devam eden stresin viral enfeksiyonlara yakalanma riskini artırdığını belirten Yurdakul, "Stresle birlikte hastalıklardan kurtulma zamanı da uzuyor. Kişinin stres durumundan kurtulmak için mutlaka uzman yardımı alması gerekiyor" diye konuştu.

Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 568
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 31.01.2007 15:33
[COLOR=coral]nefret ediyorum o gibi insanlardan ve bu gibi seyleri calistigin ortamlara tasiyanlardan,zaten is stresi yetiyo :85:
SU-PERISI Tarih: 31.01.2007 10:18
stresli ortamda bulunmak vücudun tüm organlarını etkiliyor
fiber_optic Tarih: 31.01.2007 07:46
evet çok doğru ben çok yaşıyorum bu olayı


Teşekkürler paylaşımın için