Açlık Oyunları Romanı - Açlık Oyunları Roman Özeti - Açlık Oyunları Kitabının Ana Fikri - Açlık Oyunları Suzanne Collins

KİTABIN ADI : Açlık Oyunları / The Hunger Games
KİTABIN YAZARI : Suzanne Collins / Sevinç Tezcan Yanar
YAYINEVİ VE ADRESİ : Pegasus Yayıncılık / İSTANBUL
BASIM TARİHİ : 2009

Kitap Özet

Konusu, belirlenmemiş gelecek bir zamanda geçen kitapta, bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır. Zengin ve güçlü Başkent Capitol'ün etrafında bir hat boyunca sıralanan fakir ve güçten yoksun bırakılmış 12 bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır. Bu 12 bölgenin her biri her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır.

Açlık Oyunları 74 yıl önce Capitol’e karşı gelen ve bunun sonucunda Capitol tarafından imha edilen 13.Bölgenin başına gelenleri anımsatmak amacıyla düzenlenmektedir. Kapitolun hazırladığı açık alanda düzenlenen ve kurallarının Kapitol oyun kurucuları tarafından yapıldığı yarışma için kura ile her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve birer kız çocuğu seçilip gönderilmektedir. Açlık oyunları TV'den canlı yayınlanan ve herkesin seyretmek zorunda olduğu, 23 çocuğun ölümü ve hayatta kalmayı başarabilen 1 çocuğun zaferiyle sonuçlanan bir ölüm oyunudur.

Açlık oyunları, çocukların bile Capitol’ün gücü karşısında değersiz oluşları yani Kapitol’ün tek hâkim güç oluşunun acımasız bir anlatım şeklidir. Kısaca Capitol’ün Açlık Oyunlarıyla verdiği mesaj; Bize karşı gelmeyin, aksi takdirde sizi öldürmekten daha kötüsünü yaparız, ÇOCUKLARINIZI ÖLDÜRÜRÜZ’dür.

Hikâyenin baş kahramanı on altı yaşındaki babasız Katniss Everdeen, annesi ve 12 yaşındaki kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kurada çıkan kız kardeşi Primrose’ın yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. Ancak Katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kız kardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir. Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur. Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır.

12.bölgeden kuradan çıkan erkek yarışmacı olan Peeta Mellark ise Katniss’in okuldan tanıdığı fırıncının oğludur. Peeta’nın Katniss’in ailesinin açlıktan ölmek üzere olduğu bir durumda ceza alacağını bile bile Katniss’e ekmek vermiş olması oyunlarda Katnis’in işini daha da zorlaştırır. Bir zamanlar hayatını kurtaran çocuğu, şimdi hayatta kalmak için öldürmek zorunda kalacaktır.


Karakterler

• Katniss Everdeen: Madenci olan babası bir maden kazasında öldükten sonra hayata küsen annesi ve o zamanlar daha çok ufak olan kardeşinin bütün sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan 16 yaşındaki Katniss, son olarak da kurada adı çıkan, hayatta her şeyden önemli olan küçük kardeşi Primrose’un yerini alarak Açlık Oyunlarına 12.Bölgeden katılan kız yarışmacıdır. Ailesini hayatta tutabilmek için 11 yaşından beri girilmesi yasak olan ormanda avcılık yapan ve tuttuklarını köylülerle takas yaparak ihtiyaçlarını gideren Katniss ok atma konusunda inanılmaz yeteneklidir ve bitkileri iyi tanır. Her anlamda en iyi arkadaşı olan Gale’in kurduğu tuzaklar ve Katniss’in okla vurduğu avlar şimdilik onları idare etmektedir.

• Peeta Mallark: 16 yaşında, sarı saçlı, mavi gözlüdür. Okuldan sonra fırıncı olan ailesine yardımcı olan Peeta hayatı boyunca hiç avlanmamış ve ailesine bakmak durumunda kalmamıştır.Bayat ekmeklerle olsalar da karınları doymaktadır. Fırıncıda çalışırken sürekli ağır ekmek sepetlerini kaldırdığı için güçlü kollara, pastaları süslediği için de iyi bir kamuflaj yeteneğine sahiptir. İki tane ağabeyi vardır. Dikkat çekici bir çocuk olmamakla beraber yaşına göre çok olgun, merhametli ve dürüsttür. Açlık oyunlarına seçilince, kimse onun yerine geçmeye gönüllü olmamıştır. Katniss'e aşıktır.Aşkını ilk defa Capitol'de açıklar.

• Gale Hawthorne: Gale, aynı Katniss gibi, siyah saçlara ve gri gözlere sahiptir. 18 yaşındadır. Avcılıkta, tuzak kurmakta, iz kaybettirmede en iyisidir. Babası Katniss'in babasıyla beraber maden kazasında ölünce, 3 erkek kardeşine ve annesine bakmak için avlanmak ve değiş tokuş yapmak zorunda kalmıştır. Zaman içinde Katniss'le iyi anlaşmaya başlar ve dost olurlar. Evlerine beraber yiyecek götürürler. Gale çok yakışıklıdır ve okuldaki tüm kızlar onun peşinden koşmaktadır. Ancak o da Katniss'e âşıktır. Katniss ise duygularından emin değildir.

• Primrose Everdeen: Katniss'in kız kardeşidir. 12 yaşındadır. Sarı saçlara, mavi gözlere sahiptir. Çok merhametli ve duygusal olduğu için av konusunda ablasına yardımcı olamaz ama eczacı olan annesinden bitkiler konusunda çok şey öğrenmiştir ve hastaları tedavi konusunda annesine gerçek anlamda iyi bir yardımcıdır. Ablası Katniss’e düşkünlüğü ve sevgisi tartışılmaz olan Prim 12.Mıntıkadaki herkes tarafından da çok sevilmektedir. Lady isimli ablasının hediye ettiği bir keçisi ve çok çirkin olmasına rağmen Prim için hayata bağlayıcı özelliği olan Düğün Çiçeği adında bir kedisi vardır.

• Mr. Everdeen: Madencidir ve bir maden kazasında ölmüştür. Ok yapmakta ve bitkileri tanımakta çok başarılıdır ve bunların hepsini Katniss'e öğretmiştir.

• Mrs. Everdeen: Sarı saçlara, mavi gözlere sahiptir. Eczacıdır. Eşi öldükten sonra dünyayla ilişkilerini koparmış, yaşamak adına sadece nefes alıp verdiği bir dönem olmuştur. Kendisini ve kız kardeşini bu anlamda yaşarken terk ettiği için Katniss annesini hiçbir zaman affedemeyecektir. Kendini biraz daha toparladığı dönemlerde, bulundukları bölgede kimsenin parası doktorlara yetmediği için genelde hastaları Prim'le beraber o tedavi eder.

• Haymitch Abernathy: 12. Bölgeden açlık oyunlarını kazanan tek kişidir ve bu yüzden 12. bölgeden açlık oyunlarına katılan herkese istese de istemese de kazandığı seneden beri koçluk yapmaktadır. Katıldığı açlık oyunları sonrasında yaşadığı travmayı seneler boyunca şarap içerek hafifletmeye çalışan ve bu yüzden genellikle sarhoş dolaşan Haymitch aslında çok zeki ve duyarlı bir kişiliktir. Her Açlık Oyunlarına katılan yarışmacılar gibi Haymitch’ de de Açlık Oyunlarının izleri hiç silinmemiştir. Oyunlara bir çocuk göndermek istemediğinden hiç evlenmemeyi seçmiş olması, hala karanlıkta uyuyamaması bunlardan sadece birkaçıdır.

• Cinna: Katniss'in stilistidir. Açlık oyunlarının tüm kutlamalarında, açılışlarında Katniss'i hazırlar. Katniss onu çok sevmektedir ve kendisine yakın hissetmektedir.

Kitapta, Cinna’nın karakterinin önemi yazarın yaratıcılığını gözler önüne sermesi bakımından önemlidir. Açlık Oyunlarının kurgusu bir yana, kostümlerin tasarımları gerçekten zekice ve oldukça zevklidir. Özellikle, Açlık Oyunlarının başkanının emri üzerine Katnis’in maden ocaklarından geldiğinin ön plana çıkması amacıyla kömür temasının işlendiği bir elbise ile televizyonlara çıkması istendiğinde, Cinna’nın hazırladığı -yani Suzan Collins’in tasarladığı elbise,- Katnis’in kollarını yukarı kaldırmasıyla alevden küle dönüşen elbise, kitapta temalarla kostümlerin birebir örtüştüğü en güzel örneklerden biridir…


Kitap Hakkında

Açlık Oyunları (Orijinal adı:The Hunger Games), Gregor ve Yeraltı Günlükleri serisinin yazarı Suzanne Collins tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. İlk olarak 14 Eylül 2008'de basıldı. Birçok ülkede en çok satanlar listesine girdi. Kitabın arka kapağında Stephenie Meyer ve Stephen King'in görüşleri yer almaktadır. Bu kitabın devamı olan ikinci kitap Ateşi Yakalamak Eylül 2009'da, üçüncü kitap olan Alaycı Kuş ise Eylül 2010'da satışa sunuldu.

Film uyarlaması

Filmin 2011 yazında çekilmeye başlanacağı belirtildi ancak ilk olarak 2013 diye duyrulan vizyon tarihi 2012'ye alındı ve film 23 Mart 2012'de vizyona girdi. Filmin yönetmeni Gary Ross; başrol oyuncuları ise Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson'dur. 142 dakikalık filmin senaristi de Miley Cyrus'un babası Billy Ray Cyrus'tur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2411
favori
like
share