[COLOR=coral]Kızarmış ekmek, beyaz peynir, sahanda yumurta, siyah ve yeşil zeytin, tulum, dil, çerkez ve kaşar peyniri, sucuk ile pastırma Türk kahvaltı sofrasının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Reçelin yanı sıra bal ve kaymak da kahvaltı sofralarına baş döndürücü bir lezzet katıyor. Demli çay ise Türk kahvaltı sofrasını tamamlayan en önemli unsur olarak gösteriliyor. Avrupa ülkelerindeki kahvaltılarda, Türk mutfağındaki zenginlik bulunmasa da balık ürünleri vazgeçilmez lezzetler arasında. İşte bu ülkelerden bazı örnekler:

Rusya: Rusya'da, Çarlık döneminde olduğu gibi bugün de havyar, lakerda ve balık ürünleri kahvaltı sofralarına lezzet katıyor. Ayrıca Rus mutfağında bol baharat kullanılıyor. Güne başlarken kalorisi yüksek balık, et ve yumurta çeşitlerini tercih eden Ruslar'ın "Rus Yumurtası" ve lakerdalı esmer ekmek "Wolga-Schnitte"si dünyaca meşhur.

İspanya: İspanya'da, bölgeler arasındaki coğrafi ve kültürel farklılık yemek tariflerine de yansıyor. İspanyol mutfağı çok çeşitli lezzetleri bir arada barındırıyor. Füme salam, balık, zeytin ve sarımsak ise her İspanyol'un vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Kahvaltıda da zeytinli ekmek veya domatesli ekmek, İspanyol tarzı kahvaltının simgesi olarak gösteriliyor. Bu lezzetleri ise sütlü kahve tamamlıyor.

İsviçre: İsviçreliler iyi sunulan tüm yemeklere değer veriyorlar. Bu anlayışları kahvaltı sofralarına da yansıyor. Mısır gevreği, marmelat, bal ve ekmek çeşitlerine peynir ve salam çeşitleri eşlik ediyor. Tatlı lezzetlerin ağırlıklı olarak hissedildiği bir başlangıçtan sonra, "Appenzeller Cracker" ve "Bündner Fleisch-Schnittli" gibi çeşitler İsviçreliler'in vazgeçemedikleri tatlar arasında.

Hollanda: Hollanda, birbirinden leziz peynirleri ile de anılıyor. Ringa balığı da bu ülkeye adeta damgasını vurmuş durumda. İnce kesilmiş salam ve Hollanda peynirlerinin yanında, kahvaltı sofrasında bile ringa balığı ikram ediliyor. Hollanda usulü bir kahvaltı sofrasının en önemli tamamlayıcı unsurları ise tatlandırılmış özel bir fincan çay veya kahve.

Fransa: Sanatın beşiği olarak kabul edilen Fransa'da, yemek yapma da adeta sanat olarak nitelendiriliyor. Hafta içi günlerde bile, öğle ve akşam yemeklerinde Fransızlar birçok çeşidi bir arada bulunduruyorlar. Kahvaltı ise diğer öğünlere oranla oldukça sade. Fransızlar'ın kahvaltı sofralarından hiç eksik etmedikleri iki şey var: Birbirinden değişik reçel ve ekmek çeşitleri. Gevrek kruvasan, taze baget ekmeği ya da tahıllı ekmek ve Fransız reçel çeşitlerinden son derece lezzetli bir kahvaltı hazırlıyorlar. Bol sıcak sütlü kahve ise Fransızlar'ın en çok tercih ettikleri içecek.

Portekiz: Portekiz mutfağı İspanyol mutfağını andırmakla birlikte, biraz daha hafif ve şık. Balıkçılığın önemli geçim kaynağı olduğu Portekiz'de, deniz ürünleri ile yüzlerce çeşit yemek yapılıyor. Portekizliler, kahvaltıya önem veriyorlar ve bu sebeple de doyurucu olmasına dikkat ediyorlar. Deniz ürünleri kahvaltı sofralarının önemli malzemelerinden. Örneğin ton balıklı ve yumurtalı ekmek, çok sevilen kahvaltı seçenekleri. Koyu kahve veya taze sıkılmış portakal ve greyfurt suları, Portekizliler'in kahvaltılarını zenginleştiriyor.

İsveç: İsveç, bilindiği gibi gölleri ve nehirleri ile ünlü. Bu sebeple, kahvaltı sofralarında bile balıklı tariflere rastlamak hiç de şaşırtıcı değil. Sosa yatırılmış alabalık, somon ve bunun gibi çeşitli tatlı su balıkları İsveçliler'in en çok tercih ettikleri kahvaltı mönülerini süslüyor. Ayrıca, özellikle dereotu ve yeşil baharatlar ile muhteşem lezzetler ortaya koyuyorlar. Ancak kahvaltı sofralarında tatlı da hiç eksik olmuyor. Üzümlü ekmek üzerine yaban mersini reçeli, İsveç kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden.

Macaristan: Lezzetli ve baharatlı yemekleri seven Macarlar, hemen hemen tüm yemeklerinde biber kullanıyorlar. Ayrıca soğan ve sarımsak da Macar mutfağının tamamlayıcı malzemeleri. Salamlı ekmek ya da leziz salatalı kepek ekmeği Macar kahvaltı sofrasının geleneksel tatlarından.

İngiltere: Geleneklerine bağlı İngilizler'in, öğle ve akşam yemeklerinden vazgeçebilecekleri ama kahvaltıdan asla vazgeçemeyecekleri biliniyor. Brunch da İngiliz mutfak kültürünün önemli bir parçası. Çeşitli reçel ve marmelatlar, özellikle ünlü buruk portakal marmeladı, İngilizler'in "başrol oyuncuları"... Yumurta ise pişmiş ya da rafadan, çırpılmış ya da tavada; jambon ya da sosis ile kızarmış tost ekmeklerinin yanında yeniyor. Bu mönü, çeşitli mısır gevrekleri ile de zenginleştiriliyor.

İtalya: İtalya'da "yemek" son derece önemli. Hazırlaması bile tam bir seromoniye dönüşüyor. Tüm aile fertlerinin buluştuğu öğlen ve özellikle akşam yemekleri çok uzun sürüyor. Kahvaltı ise ikinci planda tutuluyor ve deyim yerindeyse "geçiştirilen bir öğün". İtalyan kahvaltısında, ev yapımı küçük ekmekçiklere ya da üçgen tost ekmekleri eşlik ediyor. Mozarella, salam, domates ve fesleğen, İtalyan kahvaltı sofralarındaki Akdeniz esintilerini simgeliyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 959
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 01:56
paylaşım saol
lana Tarih: 03.02.2007 18:28
o bakımdan dıosn ee haklısında
kurtjara Tarih: 02.02.2007 20:43
yaww ben mecazi anlamda dedim, baksana Avrupalılar balıkla başlıyor gününe, bize has olanda hamsi, o yakışır bize, yarı avrupalaştık ya.. :5:
lana Tarih: 02.02.2007 18:48
kahvaltıda bıraz hamsı tava agr olmazmı :20:
casper Tarih: 02.02.2007 15:37
:39:hamsi tavamı vasssssss :89:
kurtjara Tarih: 02.02.2007 14:50
sabah kahvaltısında hamsi tava :89:
yanında da demli bir çay :78:
ama kokusu :79:
casper Tarih: 02.02.2007 12:29
inşallah canım çok duydum ama tatmadım henüz :85:
Pedaliza Tarih: 02.02.2007 11:43
caspercım bazı yerlerde buna kuymak da derler ben çok iddalı değilim mıhlama yapmakda ama yinede tavasını silip süpürürler :46:

inşallah bigün bi yerde toplanıp size mıhlama yaparım :85:
casper Tarih: 01.02.2007 22:31
ben hiç mıhlama yemedim,

banada ikram edermisin pedelizacım :2: