[COLOR=coral]Yarışmaya 18 yaşın üzerinde ve temel bilim, mühendislik, matematik teknoloji alanlarında çalışan herkes katılabilecek.

Yarışmanın birincisi İngiltere}de yapılacak bilim festivalinde Türkiye}yi temsil edecek.

British Council}ın }Bilim Güzeldir} projesi ile proje içinde yer alan }FameLab} (Bilim Elçileri Yarışması), British Council Bilim Programları Müdürü Miraç Özar ve ODTÜ Öğretim Görevlisi Çiğdem Atakuman tarafından ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi}nde düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı.

Miraç Özar, 2005 yılında İngiltere}de başlayan projenin, Avusturya, Azerbaycan, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, İsrail, Romanya, Sırbistan ve Türkiye}nin katılımıyla bu yıl bölgesel bir nitelik kazandığını belirtti.

Yarışmanın, bilim insanlarıyla halkı kaynaştırmayı ve halka bilimi sevdirmeyi amaçladığını anlatan Özar, }}Popstar tarzında bir yarışmayı bilim alanına aktarmak istiyoruz}} dedi.

Özar, İngiltere}de 2005 ve 2006 yıllarında iki kez düzenlenen yarışmanın, 2007 yılında British Council}in desteğiyle uluslararası bir nitelik kazanacağını söyledi.
Çiğdem Atakuman da yarışmanın }Popstar} tarzında bir bilim elçileri gösterisi şeklinde yapılacağını belirterek }}Bir anlamda bilimin Cem Yılmazları aranacak}} dedi.

Yarışma nasıl yapılacak?

Yarışmada, 18 yaşın üzerinde ve temel bilim, mühendislik, matematik teknoloji alanlarında çalışan katılımcılar, ileri düzeyde bilgi sahibi olduklarına inandıkları bilimsel bir konuyla ilgili 3 dakikalık bir sunum hazırlayacak.

19 Şubat}ta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi}nde yapılacak ilk ön eleme sırasında jüri önünde sunumlarını yapacak yarışmacıların, herhangi bir sunum sistemi desteği almasına izin verilmeyecek.

Yarışmacı sunumunu herkesin anlayacağı dilde açık, net ve bilimsel doğruluğu şüphe götürmez veriler üzerinden tasarlayacak ve kendi karizma, tecrübe ve kişiliğini ön plana çıkaran anekdotlar ve şakalarla süsleyebilecek. Sunumlar Türkçe hazırlanacak.

İlk ön eleme de seçilecek 20 aday, 28 Şubat}ta yapılacak ikinci ön elemeye
katılacak. İkinci ön elemede seçilecek 10 kişi, 28 Mart}ta yapılacak finale katılacak.

Finale kalan 10 kişi final gününden önce bir haftasonu boyunca İngiltere}den gelecek uzmanların vereceği yoğun bir kursa katılacak ve sunumlarını daha profesyonel hale getirirken aynı zamanda bilim iletişimi konusunda Türkiye}nin ilk elçileri olma fırsatını yakalayacak.

Özel bir televizyon kanalından canlı yayın

Yarışmanın ikinci ön eleme turu ile finali özel bir televizyon kanalından canlı yayınlanacak.

Yarışmacının ön elemeler için hazırlayacağı sunum ile final için hazırlayacağı sunumun farklı olması gerekiyor. Bu nedenle, belli bir konu üzerinde sıradan bir kişiden daha üst düzeyde bir bilgi birikimine sahip ve konuyu farklı açılardan kavramış olan kişilerin yarışmaya başvurması isteniyor.

Dizüstü bilgisayar ve iPod

Yarışmanın birinci ve ikincisine dizüstü bilgisayar, üçüncüsüne de iPod verilecek. Birinci Haziran 2007}de Cheltenham-İngiltere}de yapılacak olan bilim festivalinde Türkiye}yi temsil edecek.

Finale kalan 10 kişi }Bilim Elçisi} statüsüyle ulusal ve uluslararası bilim iletişim etkinliklerinde rol alacak. Bu etkinlikler ODTÜ Bilim Merkezi}nin faaliyetleri içinde olabileceği gibi çeşitli festival, fuar gibi organizasyonları da kapsayacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 710
favori
like
share
kurtjara Tarih: 01.02.2007 22:26
Gerçekten güzel bir yarışma olur ama bizim TV'ler bu olaya ne kadar ilgi gösterir bilinmez ama,
magazinsel, görsellik açısından zengin olan yarışmaları genel olarak tercih ettikleri için TV'lerimiz:46: