bacak rahatsızlıkları ğ bacaklarda morarma nedeni - bacaklarda şişme nedeniBacak şişliği...

Dokular arasında normalden fazla sıvı birikmesiyle ödem meydana gelir. Dokular arasında biriken sıvı, bacakların şişmesine ve ağırlaşmasına neden olur. Ödem, dokular arasındaki sıvının fazlalığından ve/veya biriken sıvının taşınmasındaki yetersizlikten oluşur. Kan bileşenlerinde dengesizlik, enfeksiyon, travma gibi lokal faktörler dokular arasında fazla sıvı birikmesine neden olur. Toplardamar yetmezliği, bu damarların dışarıdan baskı altında kalması, toplardamarlar içinde basınç artışına ve dokular arasında sıvıların birikmesine neden olur. Şişliğin uzun sürmesi ise, bu sıvının dokular arasından lenf ve toplardamar sistemine geri dönmesini zorlaştırır, lenf damarlarına ve toplardamarlara hasar verir.


"Lenf damarları" ve "Toplardamarlar içinde oluşan pıhtılar" linklerini tıklayarak konu hakkında daha fazla bilgi edinin...


Yolculuk sırasında şişen ayaklar...

Yolculuk sırasında bacak ve ayaklarda oluşan şişlik, sık karşılaşılan zararsız bir durum olup, seyahat sırasındaki hareketsizlik nedeniyle oluşur. Hareketsiz oturmak, toplardamarların içinde kanın göllenmesine, damardan sızan sıvının dokular arasında birikmesiyle bacakların şişmesine neden olur. Kısa süre içinde normale döner. Bu şişliğin hareket etmeye başladıktan sonra da devam etmesi ciddi sağlık problemlerinin habercisidir.

Ameliyat geçirdiyseniz, doğum kontrol hapı alıyorsanız ve/veya ailenizde pıhtılaşmayla ilgili sorun varsa ve 4 saatten fazla uçak ile seyahat edecekseniz doktorunuza danışarak almanız gereken önlemleri öğrenin.

Tek bacakta ağrının eşlik ettiği şişlik, ölümcül sonuçlar doğurabilecek derin toplardamarlardaki pıhtıların habercisi olabilir. Hemen doktorunuzla irtibata geçin.


Hayatınızı tehdit eden "Toplardamarlar içinde oluşan pıhtılar ve risk faktörleri" ve "Akciğer embolisi" hakkında bilgi edinmek için tıklayın.
Önerilerimiz:

Kıyafetleriniz rahat olsun (sütyen, iç çamaşırları, çoraplar, bluz, ceket kolları ve kemerler).
Seyahat sırasında her saat başı hareket edin.
Otururken egzersiz yapın. "Oturarak yapılan egzersiz" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
Uzun süre ayak ayak üzerine atmayın.
Yolculuk sırasında aşırı alkol tüketmeyin.
Özellikle alkol aldığınızda ve sıcak havalarda bol sıvı tüketmeye özen gösterin.


Gebelik sırasında bacak şişliği hakkında bilgilenmek için "Gebelik ve bacak sağlığı" sayfamızı tıklayın.


Hamileler için önerilerimiz;

Ayakta uzun süre kalmayın. "Bacak egzersizleri" hakkında bilgi için tıklayın.
Geniş kıyafetler giyin.
Yatarken yan yatın, bacaklarınızın arasına minder koyun.
Serin yerlerde zaman geçirin, bacaklarınız şiş ise soğuk uygulama yapın.
Fırsat buldukça havuz ve denizin içinde zaman geçirin. Suyun içinde yapılan "Gebeler için önerdiğimiz egzersizler" hakkında bilgi için tıklayın.
Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1171
favori
like
share