Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* HAMBURG *
Hamburg Almanyanın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur.Aynı zamanda Avrupa Birliğindeki en büyük 6. metropoldür. Almanyanın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanyanın en büyük limanına da sahiptir.

[COLOR=coral]* Coğrafi Konumu
Hamburg Almanyanın kuzeyinde yer alır.Kuzey Denizine akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır.Binnen ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Amsterdam veya Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmiştır. Hamburg eyaleti SchleswigHolstein ve Niedersachsen eyaletlerinin arasında yer alır. Hamburgdan Elbenin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleride geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 25°C civarındadır.

[COLOR=coral]* Ekonomi
Hamburg gerek ticari,gerekse hizmet sektörü açısından kuzey Almanyanın en büyük sanayi kentidir.Özellikle havacılık sektörü,uçak üretiminde dünyanın en büyük 3.kentidir.Kimya,makina, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri oldukça önemli yer tutmaktadır.

[COLOR=coral]* Medya
Almanyanın medya sektöründe en gelişmiş kentlerinden birisidir.Özellikle birçok dergi Hamburgda basılmaktadır.Der Spiegel,Der Stern,Die Zeit Hamburgda basılmaktadır.Deutsche Presse Agenturun da merkezi bu kentte bulunmaktadır. Ayrıca kent film sektöründe çok gelişmiştir.

[COLOR=coral]* Eğitim
Almanyanın ilk özel Hukuk Yüksekokulu Bucerius Law School burada kurulmuştur. Hamburg Üniversitesi ve HamburgHarburg Teknik Üniversiteside vardır.

[COLOR=coral]* Kültür ve Turizm
Diğer kuzey alman kentleri gibi Hamburgunda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir.Tamamen düz olan şehri,özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.Şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır.Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen ve Aussenalster göllerinde ya da limanda Hafen veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerindende gezebilirsiniz.Alster tekne turları tarihi bir mekan olan Jungfernstiegden kalkmaktadır.Hamburgda Amsterdamdaki kırmızı lamba bölgesini red light district andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır.Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır.Turistik açıdan belediye binasının Rathaus kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz. Kentteki başlıca müzeler ve görülecek yerler ise

* Fischmarkt balık pazarı
* HafenCity liman
* Speicherstadt
* Miniatur Wunderland
* Planetarium
* Hafenmuseum liman müzesi
* Das Feuerschiff eski yangın söndürme gemisi
* Museum der Arbeit Hamburgun sanayi devrimi yılları ile ilgili müze
* Hamburger Kunsthalle sanat müzesi
* Erotic Art Museum
* Deutsches Zollmuseum gümrük müzesi
* HSV Museum HSV Hamburg futbol takımının müzesi
* Museum für Hamburgische Museum Hamburg tarihi ile ilgili müze
* Hamburg Tren Terminali

[COLOR=coral]* Spor
Halen Alman 1. Futbol Liginde Bundesliga Hamburger SV kentin en büyük takımıdır. Ayrıca FC St.Pauli futbol takımı da vardır. Sevilen bir başka spor dalı ise buz hokeyidir. Hamburg da 2006 Dünya Kupasına ev sahipliği yapmış olan kentlerden biridir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1968
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 07.02.2007 10:24
paylasim icin tesekkurler