MEKKE'NİN FETHİ

Yoktu kimsecikler. Sadece O vardı. Sonunda da O var olacak. Yarattı Kainâtı bilinmek istedi. Varlıkların zübdesini halk etmek için emir verdi meleklere. Yaratıldı ruhundan ruh üflediği insan. Biri Adem diğeri Havva. Cennet oldu yerleri bu iki insanın. Şeytanın kıskandığı bu iki insan, rahmetten kovulanın hilesiyle yasaklanmış meyveden yediler ve kadem bastılar yaratıldığı toprağa.

Ayrı düştüler uzaktan uzağa. Yıllarca göz yaşı döktüler ve nihayet buluştular Arafat'ta. Çoğaldı nesilleri yavaştan yavaşa. Şeytan düştü arkalarına intikam almak için. Kabil ilk katil olarak yazıldı tarih kitaplarına...

Günler biri diğerini kovalarken çoğaldı insanlar. Kimileri ovalara kimileri de dağlar başına kurdu şehirlerini. Zaman zaman yollarını şaşıran topluluklara düzlüğe çıksın diye Peygamberler gönderildi.

Dinlemeyenleri rüzgarlar, depremler.. yok etmişti. Kimilerini Kızıl Deniz yutarken başkalarını da sivrisinekler helak etmişti.

Nemrud'un karşısında Aziz olan İbrahim (a.s), kurbanlık İsmail (a.s) ile annesi Hacer'i kimselerin bulunmadığı bir vadi ortasında ulu ağacın altına bırakıp gitmişti. Bir dağarcık hurma bir kırba su... Kaç gün dayanırdı ana ile oğula? Ana şefkat ve merhameti su aratır İsmail'e. Safa-Merve arası giderde gelir selam verir tepelere. Ümidin bittiği anda zemzem çıkar meydana. Daha sonra şehir kurulur burada...

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 757
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 22.03.2007 13:14
sagolun var olun tesekkurler paylasimlariniz icin
GÜLSiMA Tarih: 19.03.2007 12:48
Allah (c.c) razı olsun
meydan Tarih: 02.03.2007 04:04
Paylasimin icin ALLAH(c.c.)razi olsun GS2004 böyle güzellikleri bizlerle paylastiginiz icin tesekkür ederim