Gözde kızarıklık, bulanık görme ve görmede azalma gibi belirtileri olan üveit hastalığı, zamanında tedavi edilmezse kalıcı görme kayıplarına yol açabiliyor.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, hastalığın virüs ve parazit gibi etkenlerle ya da vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Erbağcı, ''Üveit, gözün içindeki damar tabakanın iltihabı sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Gözde kızarıklık, bulanık görme ve görmede azalma gibi belirtileri olan üveit hastalığı, tedavi edilmediğinde kalıcı görme kayıplarına neden olabilir" dedi.

Hastalığın tek bir gözde olabileceği gibi nadiren iki gözde de görülebileceğine değinen Erbağcı, "Üveitin tedavisinde geç kalınmaması gerekir. Çünkü erken bir dönemde tedavi edilmeyen hastalık, göz bebeğinde şekil bozukluklarına, katarakta, göz tansiyonunun yükselmesine sebebiyet verebilir'' dedi.

Erbağcı, üveit hastalığının tedavisinde çeşitli ilaç ve damlaların kullanıldığını, hastalığın ilerlemesi durumunda ise hastaya daha sistemik ilaçlar verilebildiğini belirtti.

Erken tanı ve doğru tedavi

Doktorun, üveit hastalığının başka bir hastalıktan kaynaklandığını tespit etmesi durumunda, hastayı diğer polikliniklere yönlendirmesi gerektiğini belirten Erbağcı, hastalık için erken tanı ve doğru tedavinin çok önemli olduğunu söyledi.

Üveit hastalığının her yaşta görülebileceğini ancak erişkinlerde daha çok görüldüğünü söyleyen Erbağcı, ''Hastalığın özellikle yaşlılarda dikkate alınması gerekir. Yaşlılıkta bu hastalık daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir'' dedi.

Erbağcı, gözünde üveit hastalığı belirtileri olan kişilerin bunu basit bir göz rahatsızlığı olarak görmeyip hemen doktora başvurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1632
favori
like
share
siboscuq Tarih: 16.08.2009 14:34
arkadaslar ben buraya birşey sormak içn üye oldum
erkek arkadasım sabah uyandığında birden ani görme kaybına uğradı :'(
benden uzak oturuyor ve 3 gün öncesi oldu bu olay aradığımdada ulasamıyorum
suan tek bıldıgım hala gozlerının duzelmedıgı ne yapması gerekıo ne hastalıgı olabılır bılen varsa neolur yardımcı olun tamamen kör kalma ihtimali varmı benim abimde görme kaybına uğradı birsüre sonra hastahanede bırazda yanlıs mudahaleden dolayı hayatını yitirdi :'( simdi onuda kaybetmek istemiyorum lutfen yardımcı olun :'(
DİDEM Tarih: 08.02.2007 13:38
:20:bende yeni duyuyorum, ama her hastalıkta hemen tedaviye
başlamak geciktirmemek gerek :85:
akin42 Tarih: 08.02.2007 13:26
paylaşım için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 01.02.2007 10:36
ilk defa duydum bu hastalığı ben :67:

ama çok önemliymiş demekki teşekkürler su perisi