ihlas süresi arapça - ihlas süresi arapça yazılışı - ihlas süresi arapça okunuşu - ihlas suresi faziletleri
Bismillâhirrahmânirrahîm


Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla


ihlas suresi

Allah Teâlâ'nın başlıca sıfatları tanıtılmaktadır.

[ 4 Ayet / Mekke ]

ihlas suresi
4 Ayet / Mekke / Mushaf No 112 / Nüzul No 22
Bismillâhirrahmânirrahîm

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla
ihlas suresi arapça

1. Ayet
Kul hüvallahü ehad
2. Ayet
Allahüs samed
3. Ayet
Lem yelid ve lem yuled
4. Ayet
Ve lem yekün lehu küfüven ehad


Allah’ın zati sıfatlarını ve varlığını anlatır. "Tefrit Suresi", Tevhid suresi” ve “Tecrid suresi” olarak da bilinir. Kurtuluşun sadece tevhide iman ile olduğu için “Necat Suresi” ve bize Allah’ı tanıttığı için “Marifet suresi” de denilmektedir. İmanda ihlasın sadece tevhit ile olabileceği dersini verdiği için sureye “ihlas suresi” adı verilmiştir. Allah-ü Teâla ihlas suresi ile altı zâti sıfatını bu suresinin 4 ayeti ile bize iletmiştir.

Kur’ân-ı Kerim ile 3 temel amaç hedeflenmiştir. İlki Tevhit, ikincisi adalet ve ibadet ve üçüncüsü ahirettir. İşte ihlas suresi bu hedeflerin ilki olan Tevhidi, tam olarak ders verdiğinden, peygamberimiz (sav) “ihlas suresi Kur'an-ı Kerim'in üçte birine denktir” buyurmuşlardır. (Tirmizî - Fezâilü'l-Kur'ân, 11; Müslim - Müsâfirîn 259; Buhârî - Fezâilü'l-Kur'ân, 13)

İslam müfessirleri ve bilginleri “Yerler ve gökler ‘Kul hüvallahü Ahad’ suresi üzerine kurulmuştur” demişlerdir. (Zemahşerî - Keşşaf, 4:450) Bu surenin anlamını kavrayan Rabbini tanımış olur. Peygamberimiz (sav) bir adamın ihlas suresini okuduğunu gördü ve “Bu kul Rabbini tanımıştır” buyurdular. (Âlûsî, Tefsir, 2:341) Bu sebeple sureye “İman suresi” adı verilmiştir.
112- Ihlas Suresi Mp3 Ve Türkce Meali

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3397
favori
like
share
umut çakmak Tarih: 13.08.2012 14:53