aöf sınıf geçme sistemi - aöf sınav yönetmeliği hakkında - aöf sınıf geçme nasıl olur - aöf kayıt yönetmeliği değişikliği - aöf nasıl kayıt olunur - aöf sınıf nasıl geçilir


Eskişehir Anadolu Üniversitesi Bu yıl Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde Köklü değişikliklere imza attı. Açıköğretim fakültesi ile işletme ve İktisat fakültelerinde Okula Kayıt olmaktan Tutun Sınıf geçme ve bütünleme sınavı ve mezuniyete dair bir çok konuda değişiklikler yapıldı. Biz Bilgi Yuvası Ekibi olarak sizlere bu yönetmeliğin kısa bir özetini anlayacağınız dilde çıkararak hazırladık yararlı olacaktır umarım. sizlerde konumuz hakkında görüşeleştiri ve yorumlarınızı sunabilirsiniz.Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan bir duyuru ile Açıköğretim Fakültesi ile İşletme ve İktisat Fakültelerinin kayıt, sınav, sınıf geçme ve mezun olma kuralları baştan aşağıya değiştirildiği ilan edildi. Bizde uzmanportal.com olarak açıköğretimde okuyan ve okumak isteyen öğrencilerimiz için bu değişiklikleri irdeledik ve önemli değişiklikleri madde madde ele aldık. İşte en önemli değişiklikler.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin Yeni Yönetmeliğinden Konu Başlıkları
1.Çan Eğirisi Getirildi. ◦Şuana kadar uygulanan sistemde başarı notu sınırı vardı. Bir öğrencinin vizeden aldığı notun yüzde 30′u ve final notunun yüzde 70′i alınarak ortalaması bulunuyordu. Bulunan ortalama yüzlük sisteme göre 50 ve üstü olduğu takdirde öğrenci o dersten başarılı sayılıyordu. Yeni sistemden ise bu kural kaldırıldı ve çan sistemi getirildi. Yani artık bütün öğrenciler birbirlerini etkileyecek. Sınavdan alınan notların tamamına göre bir Bağıl Değerlendirme Sistemi bulunacak. Yani o dersten alınan notlar yüksekse yüksek bir ortalama, düşükse düşük bir ortalama bulunacak. Böylece zor derslerden geçmek için artık enaz 50 almak gerekmeyecek. Bu başarı düşük öğrenciler için bir avantaj gibi gözüküyor.

2.Dönem ve Genel Ortalama En Az 2.00 olacak. ◦Bir öğrenci bundan sonra her dönem ve yıl sonu itibari ile not ortalamasını 2.00 ve üstü tutmak zorunda kalacak. Bir dönem veya yılsonu ortalaması 2.00′ın altında olan öğrencilere Akademik Yetersizlik Uyarısı yapılacak. Akademik yetersizlik uyarısı alan bir öğrenci, bir sonraki dönemde Genel Not Ortalamasını 2.00′ın üstüne çıkarmak zorunda kalacak, aksi takdirde üst sınıfa geçemeyip başarısız olduğu derslerin tekrarınıyapacak.

3.Avrupa Kredi Transfer Sistemi getirildi. ◦Bu yeni yönetmelik önümüzdeki eğitim-öğretim yılından geçerli olacağı için şuan itibari ile açıköğretimde okuyan öğrencilerin dersleri, notları ve durumları Avrupa Kredi Transfer Sistemine göre yenilecenek ve yeni sisteme uyarlanacak.

4.Her dönem için ayrı ayrı birer vize ve final sınavı yapılacak. ◦Açıköğretimde şuana kadar uygulanan sistemde bir yıl boyunca nisan ve mayıs aylarında bir vize ve bir final sınavı yapılıp, öğrencilerin başarı durumları bu iki sınavın ortalaması ile belirleniyordu. Yeni gelen sistemde ise artık öğrenciler, örgün eğitimdeki öğrenciler gibi bir dönemde 2, yıl boyuncada 4 sınava girmiş olacaklar. Her dönem için ayrı ayrı bir vize ve bir final sınavı yapılacak.

5.Bütünleme Sınavları Kaldırıldı. ◦Yeni gelen yönetmelik gereği artık bütünleme sınavları yapılmacak. Pek çok öğrenci için bütünleme sınavı bir can damarı iken, artık bütünleme sınavına girip, derslerinden başarılı olma, bir başka deyişle sınıfı geçme şanslar ellerinden alındı..

6.Üstten 45 krediye kadar ders alınabilecek. ◦Bir öğrenciye her dönemin başında üniversite yönetimince en fazla 30 kredi olmak üzere okuması gereken dersler verilecek. Ama başarılı öğrenciler isterlerse eğer kendi dönem dersleri haricinde üsttende ders alabilirler. Bir öğrenci istediği takdirde 45 krediye kadar alıp, okulunu erken bitirme şansına sahip olacak.
◦Üstten ders almak için bilinmesi gereken bir durum var, o da ancak birinci sınıfı bitirdikten sonra üstten ders-kredi alınabileceği! Üniversite yötemi tarafından alınan karar gereği, öğrenciler kayıt yaptırdıkları ilk yıl üstten der alamayıp, sonraki yıllar için ancak bir üst dönemden der alınabilek.

7.Sınav Uygulama Kuralları dahada katılaştırışdı. ◦Üniversite yönetimi geçen sene yaşanan kopya skandalları sonrasında açıköğretim sınav uygulama esaslarını çok katılaştırdı. Sınava girmek için gerekli evraklardan sadece bir tanesi bile eksik olanlar sınava alınmayacak ve sınav kitapçığından bir sayfa bile eksik olursa adayın sınavı iptal edilecek.

8.Başarı Notu ve Harf Notu Katsayısı Uygulaması ◦Öğrencilerin sınavlardan aldıkları notlar çan eğrisi sonrası ortalamalara dönüşecek ve bu ortalama ile elde edilecen başarı notu HARF KATSAYISINA dönüştürülecek. İşte harfler, anlamları ve katsayıları:
◦AA= 4.0AB= 3.7BA= 3.3BB= 3.0
BC= 2.7

CB= 2.3

CC= 2.0

CD= 1.7

DC= 1.3

DD= 1.0

FF= 0.0

DZ=Devamsız
YT=Yeterli
YZ=Yetersiz
EK=Eksik
MU=Muaf
KL=Kaldırıldı
SD=Sorumlu Değil
DV=Devam Ediyor


9.Yeni yönetmelik 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından itibaren geçerli olacak. ◦Üniversite yönetimince yapılan bu yönetmelik değişikliği 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından itibaren geçerli olacak ve bu yıldan itibaren eski (şuanda devam eden) – yeni tüm öğrenciler için geçerli olacaktır.

alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1575
favori
like
share