Vizyona Giriş Tarihi
16.02.2007

Türü
Dram

Ülke
Türkiye

Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2006

Yönetmeni
Onur Ünlü

Oyuncular
Haluk Bilginer
Özgü Namal
Ragıp Savaş
Sermiyan Midyat

Senaryo
Onur Ünlü

Müzik
Ceza

Görüntü Yönetmeni
Aras Demiray
Dört koldan gelen ölüme karşı aşk

63. yaşını dolduracak olan efsanevi cinayet masası polisi Musa Rami, yıllardır peşinde olduğu meşhur mafya babası Payidar Selaniklinin küçük oğlu Volkan Selanikliyi öldürmek zorunda kalır. Volkan Selanikli ölürken Musa Ramiye ağır tehditlerde bulunsa da Musa Rami bunları önemsemez. Hatta aynı günün akşamında ailesinin kendisi için hazırladığı sürpriz doğum günü partisiyle iyice keyiflenir.

Ertesi gün polis merkezine gittiğinde tehditlerin ayyuka çıktığını öğrenir. Gün içinde küçük torunu ile gezerken adamın biri Musa Raminin kulağına bütün ailesini tek tek öldüreceklerini fısıldar. Ancak Musa Rami bu tehditlere kulak asacak durumda değildir; çünkü aklı fikri, suç sosyolojisi üzerine hazırladığı bitirme tezi için kendisinden yardım alan genç Fundadadır. Ancak tarzı gereği, asla haddini aşmamakta, Fundaya duyduğu derin aşkı ona hissettirmemektedir.

Funda ile görüştükleri bir günün sonunda ağzından burnundan aniden kan boşanınca gittiği eski dostu Doktor Demir, ona beyninde ur olduğunu ve en fazla iki ay içerisinde öleceğini açıklar. Bu haber Ramiyi ilkelerinden fedakârlık edip, hem ailesi hem de Fundayla ilgili daha hızlı kararlar almak zorunda bırakacaktır


Şiddete meyyalim vallahi dertten
Bugüne kadar rol aldığı yapımlarda unutulmaz karakterlere imza atan Haluk Bilginer, Poliste nam salmış bir polis olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Filmin başrollerinde Bilginere Özgü Namal (Funda), Ragıp Savaş (komser Yılmaz) ve Sermiyan Midyat (Nihat) eşlik ediyor Polis, Onur Ünlünün ilk uzun metrajlı filmi. Senaryosunu da Ünlünün yazdığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Settar Tanrıöven, Kaan Çakır, Emre Karayel, Zafer Diper, Sinan Çalışkanoğlu ve Aylin Çalap yer alıyor.

Filmde, karizmatik kişiliği, anlattığı birbirinden ilginç hikayeler ve anılarıyla dikkat çeken ve Şiddete meyyalim vallahi dertten diyen Musa Rami kendinden 40 yaş küçük bir üniversite öğrencisine aşık olacak kadar yaşam sevinciyle dolu, her durumda kötülerle mücadele edecek kadar cesur, doğru bildiğinden şaşmayan, ailesini korumak için her yolu deneyen ama ne yaparsa yapsın kötü talihin peşini bırakmadığı bir kahraman.

Yönetmenin filme ilişkin sözleri şöyle: Polis, suç filmlerinin temel özelliklerini taşısa da, daha çok avantüre, zaman zaman da melodrama yakın duran bir film. Ancak bildik dramatik akışı, özdeşim sürecini değiştiriyor ve izleyiciyi bu yolla şaşırtmayı amaçlıyor. Filmin merkezinde iyi adamla kötü adam arasındaki ilişki var. Bu ilişkinin bildiğimiz tüm klişeleri, alışılmışın dışında bir yaklaşımla kullanılıyor. Poliste bildiğimiz şeyler, beklemediğimiz anlarda, beklemediğimiz zamanlarda oluyor, tıpkı hayattaki gibi... Bu film seyircisinden katılım bekliyor: Bakın burada daha önce görmediğiniz bir şey var, gelin siz de buna katılın, bunun bir parçası olun, diyor. Seyirciden beklediğimiz tek şey bir parça iyi niyet. Onlardan kendilerini biraz bırakmalarını istiyoruz, gerisini film halledecektir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1023
favori
like
share
faruk_c Tarih: 30.12.2007 09:13
saol eline saglık kardes
faruk_c Tarih: 30.12.2007 09:12
saol kardes eline saglık
serdar77 Tarih: 25.12.2007 22:38
sag ol usta
thunder_27 Tarih: 12.12.2007 03:09
simdiden tesekürler
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:21
Paylaşım İçin Sağol Eline Sağlık..
FadiK Tarih: 13.04.2007 14:48
süper bir filim gecen hafta izledik bayildim tavsiye edilir traji komik bir hikaye :78:
addy43 Tarih: 22.03.2007 20:42
saygilar ve tesekürler arkadaslar.
eskitoprak Tarih: 17.03.2007 14:19
kismek bakacagiz
eems34 Tarih: 22.02.2007 14:57
haluk bılgıner guzel bır oyuncu

bu fılkmını ızlemedım ama

en kısa zamanda ızleyecem

not:fılmın reklamı bıraz fazla yapıldı

fazla reklam yapılan fılmler ıyı olmuyor