Letters from Iwo Jima

Vizyona Giriş Tarihi
23.02.2007

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
140 dakika - 2006

Yönetmeni
Clint Eastwood

Oyuncular
Ken Watanabe
Kazunari Ninomiya
Tsuyoshi Ihara
Ryo Kase

Senaryo
Iris Yamashita

Müzik
Kyle Eastwood, Michael Stevens


Görüntü Yönetmeni
Tom Stern

Mektuplarıyla bugüne uzanan kahramanlar

ABD ve Japon orduları, altmış bir yıl önce Iwo Jimada karşılaştılar. Yıllar sonra, adanın ıssız topraklarından birkaç yüz mektup çıkarıldı. Bu mektuplar, orada savaşanların ve başlarındaki sıradışı generalin yüzü ve sesi oldular.

Iwo Jimaya gönderilen Japon askerleri, büyük olasılıkla geri dönemeyeceklerini biliyorlardı. İçlerinde, yeni doğan kızını görmekten başka isteği olmayan fırıncı Saigo, dünyaca tanınan Olimpiyat şampiyonu binici Baron Nishi, idealizmi henüz savaş sınavından geçmemiş eski askeri polis Shimizu ve teslim olmaktansa intiharı yeğleyebilecek kadar katı bir asker olan Teğmen Ito vardı. Savunmaya önderlik eden isimse, Amerikaya yaptığı yolculuklarda savaşın umutsuz doğasını anlamış, ama aynı zamanda Pasifikin ötesinden gelen devasa Amerikan filosunu yenmek için gereken stratejiyi kavramış Tuğgeneral Tadamichi Kuribayashi idi.

Saf irade ve adanın volkanik kayası dışında savunma adına pek az şeye sahip olan General Kuribayashinin eşi görülmemiş taktikleri, çabuk ve kanlı bir yenilgi olacağı düşünülen çatışmayı, yaklaşık 40 gün süren kahramanca bir mücadeleye dönüştürmüştü. Iwo Jimada neredeyse 7.000 Amerikan askeri öldürüldü; 20.000den fazla Japon askeri can verdi. Iwo Jimanın kara kumlarını kanlarıyla sulayan bu askerlerin fedakarlıkları, mücadele, cesaret ve merhametleri, evlerine yolladıkları mektuplarda yaşıyor...

Madalyonun diğer yüzü
Osca ödüllü Clint Eastwood, 61 yıl once Amerikan işgal kuvvetlerine karşı Iwo Jima Adasını savunan Japon askerlerinin ve başlarındaki generalin hiç anlatılmamış öyküsünü perdeye taşıyor.

SadeceAtalarımızın Bayraklarını (Flags of Our Fathers) çekmenin, öykünün yalnızca yarısını anlatmak olacağı duygusu, iki kültürde de yeri olan bir olayı keşfetmek isteyen Clint Eastwoodu rahatsız etmiş. Bu, art arda çekilen ve sırayla gösterime giren eşi görülmemiş çift film projesiyle Eastwood, Iwo Jima Muharebesinin ve Pasifikteki savaşın sadece orduların değil, kültürlerin de çatışması olduğunu göstermek istemiş. Farklı bakış açılarından ve farklı dillerde ayrı ayrı öyküler anlatıyor olsalar da Iwo Jimadan Mektuplar ve Atalarımızın Bayraklarında Eastwood, çatışmanın iki tarafından da hayatlarını kaybedenlere selam duruyor.

Filmin başrolünde, Son Samuray, Bir Geyşanın Anıları ve Batman Başlıyor filmlerinde rol alan Ken Watanabe kamera karşısında. Watanebe filmde General Tadamichi Kuribayashiyi canlandırıyor. Yetenekli oyunculardan oluşan kadroda Kazunari Ninomiya (Saigo), Tsuyoshi Ihara (Baron Nishi), Ryo Kase (Shimizu) ve Shidou Nakamura (Teğmen Ito) var. Filmin senaryosu Japon-Amerikalı senaryo yazarı Iris Yamashita, öyküsünü ise Yamashita ile Oscar sahibi Paul Haggis birlikte yazmış. Müziklerse Kyle Eastwood ve Michael Stevensa ait. Atalarımızın Bayraklarını tamamladıktan kısa süre sonra çekimlere başlayan Eastwoodun iki film çekmekteki amacı, bir avuç insana odaklanıp savaşı onların deneyimlerinin süzgecinden göstererek, çatışmanın iki tarafının eksiksiz bir tablosunu yaratmak olmuş. Büyürken izlediğim savaş filmlerinin çoğunda iyiler ve kötüler vardı, diyor. Hayat böyle değil, savaş böyle değil. Bu filmler kazanmak ya da kaybetmek hakkında değil. Savaşın insanlar üzerindeki etkisi ve vaktinden önce hayatlarını kaybedenler hakkında.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 673
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:19
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:21
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
ozlems_o Tarih: 03.02.2007 01:40
:72: olsun yine pek sevmem
kurtjara Tarih: 02.02.2007 17:32
Japon filmi değil özlem oynayan oyuncular japon :5:
ABD yapımı, Yönetmen Clint Eastwood
izlemeye değecek bir film..
ozlems_o Tarih: 02.02.2007 17:29
japon filmi demek aslında hep haz etmem bu filmlerden ama merak edilmicek gibide değil

teşekkürler abim
SoN-GüL Tarih: 02.02.2007 17:23
enteresant bir film vallahi

dram oldugu icinde izlemek ve biraz aglamak lassim :76:

yüregine saglik
kurtjara Tarih: 02.02.2007 12:30
[youtube]_fGgkDGF2Ts[/youtube]