bacalardaki morlukların sebebleri - bacaklardaki morluklara dikkat edilmesi grekiyor - çocuklarda bacak morluklaı sebebleriProf. Dr. Cengiz Canpolat, aileleri uyarıyor: Çocuklarda dizden aşağı morluk yaramazlık, dizden yukarı morluk hastalık habercisi olabilir
Özellikle yaz aylarında sokakta daha fazla oynayan çocukların en önemli sorunlarından biri bacaklarında oluşan morluklar... Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, anne babalara bu konuda önemli bilgiler veriyor:
Çocuklarda dizden aşağı olan morluklar travma nedeniyle oluşmaktadır. Ancak kendiliğinden oluşan morluklara dikkat edilmelidir. Çünkü ekimoz diye tabir edilen bu morluklar, birçok kan hastalığının habercisi olabilmektedir.
Darbeye eşlik eden morluklarda bile morluğun darbenin şiddetiyle orantılı olmaması da kan hastalıklarını akla getirebilir.
Diz üstü morluklarda biraz daha şüpheci davranmak, hematolojik hastalıkları akılda tutmak gerekmektedir. Pıhtılaşma faktörlerindeki eksiklikleri kapsayan hemofililer, trombositlerdeki işlev bozuklukları ve ender olarak lösemi gibi birçok hastalık bu morluklara yol açabilmektedir.
Esmer çocuklarda oluşan morlukları gözden kaçırmayın.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN

Birden fazla olan,
Kendi kendine gelişen,
Travmanın şiddetiyle ters orantılı olan,
Beraberinde burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1253
favori
like
share