Uzmanlar, son yıllarda önemli bir mide rahatsızlığı olan reflünün özellikle sigara kullanan ve aşırı kilo sahibi insanlarda daha sık rastlanır hale geldiğini belirterek, aşırı kiloların birçok hastalık için uygun ortam hazırladığını söylüyor.
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroentroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bahçecioğlu, dünyada ve Türkiye´de her 5 kişiden birinin reflü hastası olduğuna dikkat çekerek, özellikle sigara kullanan ve aşırı kilo sahibi insanların bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bahçecioğlu, ´Dünyada ve Türkiye´de yapılan çalışmalarda her 5 kişiden birinde rastlanan ve gastroösefageal reflü olarak adlandırılan hastalık, mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle şişmanlarda daha sık görülen reflü hastalığının en önemli belirtisi göğüs kafesinin ortasında boğaza doğru yayılan yanma hissi ve ağza acımsı, ekşi bir tat gelmesidir.

Ayrıca ses kalınlaşması, kronik öksürük, tekrarlayan astım nöbetleri gibi sindirim sistemi dışında belirtilere de yol açmaktadır. Reflü hastalığı olan kişilerin yemek borusunda hasar meydana gelebilmektedir. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalımız ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı ile birlikte yapılan bir çalışmada bölgemizde de şişmanlarda reflü hastalığının en önemli belirtisi olan göğüs kafesinin arkasında yanma hissi daha sıktır´ dedi. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroentroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bahçecioğlu, ayrıca gece yatmadan önce yemek, sigara içmek, yağlı gıdalar, alkol, çikolata, kafein ve asitli içeceklerin tüketilmesinin de reflüyü arttıran etmenlerden olduğunu kaydetti.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 523
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 11:51
paylaşım için saol
ozlems_o Tarih: 02.02.2007 23:04
teşekkürler su perisi