Hacettepe Üniversitesinin araştırmasına göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Araştırmaya göre, yatmadan önce televizyon izlenmesi sonucunda parlak ışığın uyku/uyanıklık döngüsünü düzenleyen melatonin salgısını baskılaması veya yayında yer alan şiddetin olumsuz etki oluşturması, uyku sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uzmanlar, 2 yaşından küçük çocukların televizyon izlememesi, bu yaştan sonra ise günlük sürenin 2 saatle kısıtlanmasının gereğine işaret edildi.

Hacettepe Üniversitesince 2 ana okulu ve bir ilköğretim okulunda yapılan bir başka araştırma, ana okulu öğrencilerinin günde ortalama 2, ilköğretim okulu 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin 2.5, 7. ve 8. sınıfların ise yine 2 saatten fazla televizyon izledikleri ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, ana okulundaki çocukların yüzde 65.2'si, ilk öğretimdekilerin ise yüzde 57.7'si günde 2 saatten fazla televizyon izliyor.

Çocukların yüzde 25.4'ünün 2 yaşından önce televizyon izlemeye başladığı, yüzde 29.1'inin de televizyonu tek başına izlediği belirlendi. Televizyonun çosuklarda yarattığı etkilerin de irdelendiği araştırmaya göre, aileler, televizyonun çocuklarının genel kültürünü artırdığını, eğitimine katkıda bulunduğunu, toplumu tanımasını sağladığını, espri ve dil yeteneklerini geliştirdiğini, görsel algısını artırdığını, gelişimini hızlandırdığını düşünüyor.

Ailelere göre, televizyon çocuklarda anti-sosyallik, arkadaşlarıyla ilişkilerde olumsuzluk, gereksiz korkular, duygu sömürüsü, şiddete eğilim, uykusuzluk, tembellik, okuma alışkanlığı ve sorumluluk duygusunun gelişmemesi ve yaratıcılığın azalması gibi sonuçlar da ortaya çıkarıyor.

Televizyonda çocukları en fazla etkileyen şiddet türleri sırasıyla ölüm-cinayet (yüzde79.9), vücut parçaları (yüzde 79.5), kavgalar ve dayak görüntüleri (yüzde 76.3), çocuklara yönelik saldırganlık görüntüleri (yüzde 75.9), hasta insan (yüzde 74.8), devqm eden şiddet görüntüleri (yüzde 73.1), hayvanlara yönelik şiddet (yüzde 73), kazalar (yüzde 71.1), aile içi şiddet görüntüleri (yüzde 69.9), ağlama-çığlık-dehşet sesleri-efektler (yüzde 68), yıkma-yakma-patlatma (yüzde 67.4), soygun-baskın-terör (yüzde$63.9), doğal efektler (yüzde 54.6)..

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 11:51
paylaşım için saol
SU-PERISI Tarih: 03.02.2007 16:15
paylaşımın için teşekkürler
aytekin40 Tarih: 03.02.2007 11:45
televizyona bakıyorum haliyle hanımla beraber bakmak zorunda kaldığımdan dizilere bakıyorum ve dizilerde acılarla karşılaşıyorum ve bende burada neşelenmek yerine acı azap görüyor ve gözlerim yaşarıyor yahu ben bu dünyaya gülmek eğlenmek ve hoş muhabbet etmek için geldim ekran yazarlarına sesleniyorum ne olur bana acıyın ve beni güldürün artık. hazır konu açılmışken yanlız tv değil bilgisayar da psikolojiyi bozuyor benim çocukluğum gençliğim çok güzel geçti benim zamanımda zagor tommiks vardı ve ben doğada dolaşıyor yaşamdan zevk alıyordum ama oğlum sömestre tatilinde ve bu tatil içersinde hiç sokağa çıkmadı ve günlerden beri bilgisayar başında ve hiç dersine çalışmıyor bilgisayarı aldığıma bin pişman oldum çünkü oğlumu bilgisayar başında kaybettim cebine harçlık veriyorum ne olur git 3 5 saat dışarı çık diyorum ama o parayı reddediyor. ve bilgisayar canavarı olmuş ve izmir den kız arkadaşı ona atkı yollamış ..

neyse psikolojiye girmişken psikoloji doktorluğu yapmadığım için konuşmam gerçekten yanlış olabilir ama bunlar görüşümdür.

cinayet işleyenler konusu yani boş yere insan öldürenler konusunu işleyeceğim. yani insan hayatına değer vermeyen şahısları bunlar neden öldürürler cevabını bulmaya çalışacağım.
bizim mahallede pepe celal vardı ben küçük iken yani aklım pek başımda olmadığı zamanlarda pepe celal ile pepe taklidi yaptım ve o beni dövdü haliyle ben gibi pek çok kişi pepe ile dalga geçmesi sonucu pepe kendini kanıtlamak için bir terör örgütüne girdi ve bir kahvey makinalı ile taramış ve bizim 2. kattaki değişik görüşlü öğretmenin evine bomba atmış idi herneyse yattı ve çıktı ertık onun için öldürmek çok kolay bir meslek halini aldı ve 15 sene öncemi ne cumhurbaşkanlığı klarmoni orkestrasındaki bir çocuğu öldürdü ve yattı çıktı yani öldürenlerin hür şekilde yaşadığı bu düzende pepe dolaşıyor ve daha niceleri yani toplum o kişiyle dalga geçmese idi benim gibi pepe katil olmazdı suç aslında rtoplumumuzdadır.

ha son hrant katillerinin soy adlarına bakalım ne idi yasin hayal hayal ile sen hayalsin demeselerdi o gerçek iş yapacağım dermi idi.
sonra samast a gelelim hepimiz bu gevur soy adı demedik mi ve buna hayatında belki binlerce kişi gevur demedimi ve o bu cinayet le gevur olmadığını kendince ispatlamadımı.... yani nereye geleceğim hiç bir şey sebepsiz değildir sonuç sebebin sonucudur ve psikolojik olarak yayınların dikkat edilmesi hususunda büyük tv kanalları çalışmalıdır.