[COLOR=coral]Kadınlar Roma Katolik Kilisesine evliliklerinin iptali için başvuran Katolikler, ilginç gerekçeler öne sürüyor.

Kilisenin en karmaşık evlilik iptali isteklerini karara bağlayan üst mahkemesi Sacra Romana Rotaya başvuran erkeklerden biri, karısının sigara alışkanlığını bırakmadığını, evliliklerinin dumana boğulduğunu gerekçe göstererek evliliğinin iptalini istedi.

Evliliklerinin iptalini isteyen kadınların gerekçelerinin önde geleni ise, kocalarının anasının kuzusu (Mamani) olması... Katolik kadınları, 30lu, 40lı yaşlarındaki, hatta daha yaşlı olan kocalarının hala anneleriyle psikolojik bağlarını koparamamasından şikayet ediyor.

Mahkemenin geleneksel iptal gerekçeleri arasında, evlilik sırasında eşlerden birinin ya da ikisinin psikolojik olgunluk düzeyine ulaşmamış olması, eşlerden birinin evlilikten önce gizlenen bir olumsuzluğun ortaya çıkması, anlaşmazlık, cinsel yaşamın olmaması ve zorla evlilik bulunuyor.

Başka bir ilginç davada ise karısının evlilikten sonra kendisine bakmayı bıraktığını belirten koca, sonradan başka biri olduğu ortaya çıkan biriyle evlenerek oyuna getirildiğini iddia ediyor.

Katolik İtalyada yasalar 35 yıldır boşanma hakkı tanımakla birlikte, birçok kişi tekrar kilisede evlenme hakkı elde etmek için, evliliklerinin kilise tarafından iptal edilmesini tercih ediyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 865
favori
like
share
mozkaradas Tarih: 19.02.2007 19:45
güzel paylaşım sağol :46:
akin42 Tarih: 08.02.2007 11:41
paylaşım için teşekkürler
casper Tarih: 03.02.2007 16:14
aslında her toplumda boşanma sebepleriş aynı bence,ya ailelerin karışma,karı veya koca dırdırı şunu yaptın bunu yapmadın ,bir aileye medeniyet girmezse ortada evlilik filan kalmaz :2: