[COLOR=coral]Sağlık Bakanı Lenkerani, İranlı bilimadamlarının 5 yıllık bir çalışma sonucugeliştirdikleri ilacın, HIV virüsüne karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıkladı.


İslami İran Sağlık Bakanı Kamuran Bakeri Lenkerani, İranlı bilim adamlarının, HIV/AIDS virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel bir ilaç ürettiklerini duyurdu.

Lenkerani, "IMOD olarak adlandırılan bitkisel bazlı tedavi yöntemi, AIDS virüsünün kontrolüne yardım ederek, vücudun bağışıklığını artırıyor" dedi.

Lenkerani, "Bu, virüsü öldüren bir tedavi değil. Daha ziyade AIDS hastalarının kullandığı anti-retroviral ilaçların yanında kullanılabilir" dedi.

5 yıllık bir araştırmanın sonucunda üretilen ilacın, 200 hasta üzerinde test edildiği ve HIV/AIDS virüsünün kontrol edilmesine yardım eden yeni nesil bir tedavi yöntemi olarak görüldüğü ifade edildi.

Proje direktörü Muhammed Ferhadi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada sözkonusu ilacın hem AIDS hastaları hem de hastalık belirtisi göstermeyen ancak HIV virüsü taşıyanlar için kesinlikle faydalı olduğunu söyledi. Ferhadi, ilacın tesiri konusunda daha kesin bilgilere ulaşabilmek için, 3 bin ila 5 bin hasta üzerinde daha test edileceğini kaydetti.

Bu arada Sağlık Bakanı Lenkerani, İran'da bugüne kadar yaklaşık 1700 kişinin AIDS hastalığından dolayı hayatını kaybettiğini, 14 bin kişinin ise HIV virüsü taşıdığını bildirdi.

İranlı yetkililer, geçtiğimiz Haziran ayında, damardan uyuşturucu kullananların kendi aralarında ortak iğne, enjektör kullanmaları sonucu HIV/AIDS virüsünün hızlı bir şekilde yayılabileceği uyarısında bulunmuştu.
Tahran Radyosu

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 800
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 11:34
paylaşım için saol
SU-PERISI Tarih: 05.02.2007 08:40
sevindirici bir haber teşekkürler fiber_optic