Besin yoluyla aldığımız her şeyin vücudumuzda bir kimyasal sonucu oluyor

Proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitamin ve mineraller; kimyasal reaksiyonlar zinciriyle vücutta çeşitli şekillerde değerlendiriliyor. Kimi enerji kaynağı olarak kullanılıyor, kimi hormon yapısına giriyor, hayati reaksiyonlarda başrol veya yardımcı roller üstleniyor. Yediklerimiz, sadece yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda beden ve ruh sağlığımız, hatta yaşam enerjimiz ve günlük performanslarımız için de belirleyici oluyor. Bedensel, zihinsel, cinsel ve yaşamsal her türlü performansı belirlemede, vücudumuza aldığımız besin ve besin takviyelerinin çeşidi, miktarı, kombinasyonları ve biyolojik saatimize göre alınma zamanları dahi etkili oluyor.

Doğanın sunduğu uyarıcılar: Falkland savaşı sırasında pilotlara, onları günde 20 saat uyanık tutmak için, yüksek miktarlarda 'tirozin' adlı aminoasidin verildiğini biliyoruz. Ama eğer vücudunuza gereken yardımı yapabilirseniz, sizin böyle bir şeye ihtiyacınız bulunmuyor. Yağsız bir şekilde yüksek miktarda protein tüketmeniz halinde vücudunuz bu maddeyi kendi kendine yeterince üretebiliyor. Bu da gün içinde uyanık kalmanızı ve kendinizi canlı hissetmenizi sağlıyor.

TİROİT KONTROLÜ

Çinko ve testosteron bizi aktif kılıyor: Yeni doğanlarda kullanılan çinko içeren kremler, bebeklerin popolarında oluşan pişik ve irritasyonların giderilmesinde, yeni ve sağlıklı derinin ortaya çıkışında etkili oluyor. Çinkonun en önemli etkisinin, besinlerle alınan proteinlerden yola çıkarak vücut proteinlerinin sentezi ve hücre bölünmesini hızlandırması olduğunu biliyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için gribal enfeksiyonlarda alınan effervesan tabletlerde de kullanılıyor. Ayrıca diğer bazı proteinler ve B6 vitaminiyle beraber, erkeklik hormonu olarak bilinen, testosteron hormonun yapımındaki etkisi oldukça büyük önem taşıyor. Bu hormon, libidonun, yani cinsel isteğin, yaşamsal ve içsel enerjinin belirleyicisi. Proteinden zengin beslenmek, B6 vitamini ve çinko takviyesi almak yaşam enerjimizi yükseltiyor.

Tiroit hormonlarıyla daha formda: Tiroit bezinin vücudun dinamizmini, metabolik hızını ve performansını belirlediğini artık biliyoruz. Ara ara tiroit değerlerinizi hekiminizin kontrolünde belirlemede yarar var. Konsantrasyon güçlüğü, kilo verememe, sabahları yataktan zor kalkma, enerjisizlik ve hatta depresyon gibi sorunlarınız varsa bu durum tiroit bezinizle ilgili olabilir. Tiroit hormonlarının yapımında etkili olan tirozin, iyod ve selenyumun ise gereken miktarlarda alınması düzgün bir işleyiş için şart! Her gün 150-200 mikrogram iyod ve selenyum almanızın ve proteinden zengin beslenmenizin yararı çok fazla... Taze fıstık, kuruyemişler, taze ton balığı, karides, ayçiçeği tohumu, ceviz ve pirinç selenyum yönünden zengindir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 566
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 15:35
payşalım için teşşekkürler
aytekin40 Tarih: 05.02.2007 21:24
yıl 88 sabah 9 da kalktım ve gece olmuş 11 gün boyu yapmış olduğum 10 tane televizyonu masaya koy ve kapağını aç tamirini yap ve gece 11 köylerden televizyon toplayıp bana getiren bir çocuk 15 televizyon getirmiş ve uyku bastırıyor , derhal bal alırım kavanozla ve uyku ihtiyacım kalkar adeta bedenim tamir olur ve ertesi gün gece yarısına kadar çalışırım...


yani denedim ve çok olumlu sonuçlar aldım uyumak istemiyorsanız ve çalışacaksanız bal yiyin.....
SU-PERISI Tarih: 05.02.2007 16:49
verdigin bilgiler için saol özlem
GÜLSiMA Tarih: 05.02.2007 16:16
bazen sabah 07:00 da kalkıp işe geliyorum24 saat çalışıyorum ve ertesi günde dinlenmeden 18:00 kadar işte kalıyorum.ve nedense iş yerindekiler bu duruma şaşıyorlar.yoksa benim performasım süper mi :5: ne dersin adaşım :46: