İtalya'da geçen hafta cuma günü 1 polisin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan taraftar olaylarının ardından Avrupa futbolunda şiddetin yükselişi yeniden gündeme oturdu.

Sicilya derbisi olarak nitelenen Palermo-Catania maçının 58. dakikasında başlayan ve daha sonra sokaklara taşan taraftar olaylarında, aracına patlayıcı madde atılan 38 yaşındaki İtalyan polis Filippo Raciti'nin hayatını kaybetmesi tüm Avrupa'da şok etkisi yarattı.

Son 1 hafta içinde İtalya'da şiddetten dolayı ikinci kişi hayatını kaybederken, geçen cumartesi günü de 4. lig takımları arasında yaşanan kavgayı önlemeye çalışan bir antrenör, gruplar arasında kalarak ölmüştü.

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan UEFA Kupası maçında Hapoel Tel Aviv ile karşılaşan Paris Saint-Germain FC taraftarlarının bir yahudiye saldırması ve polisin taraftarı korumak için ateş etmesi sonucu bir taraftarın ölmesiyle yeniden ateşlenen şiddet tartışmaları, Hollanda temsilcisi Feyenoord'un Nancy maçında çıkan olaylar sonrası UEFA Kupası'ndan ihraç edilmesiyle zirveye varmıştı.

2 Şubat Cuma günü oynanan Serie A maçında ise Catania taraftarlarının Palermo seyircilerine saldırması ve polisin göz yaşartıcı gaz kullanmasıyla büyüyen olayların ardından, maçın bitişiyle birlikte taraftarlar arasındaki çatışma sokaklara taşınmış ve 70'e yakın kişi yaralanmıştı.

Polisin ölümünün ardından İtalya'daki tüm maçları askıya alan İtalyan Futbol Federasyonu, bugün yapacağı toplantının ardından sert kararlar alacağını ve bu olayları çözüme kavuşturmadan maçları tekrar başlatmayacağını bildirmişti. Son dünya şampiyonu İtalya Milli Takımı'nın bu hafta içinde Romanya ile yapacağı dostluk maçı da aynı gerekçeyle iptal edildi.

-L'OSSERVATORE ROMANO: ''POLİSLE BİRLİKTE İTALYAN FUTBOLU DA ÖLDÜ''

İtalya Başbakanı Romano Prodi, futbolda şiddetin önüne geçmek için radikal değişikliklere gidileceğini ve çok ciddi önlemler alınacağının sözünü verirken, Vatikan'da yayınlanan L'Osservatore Romano, ''Şunu fark etmeliyiz ki, dün akşam polisle birlikte İtalyan futbolu da ölmüştür'' ifadesini kullandı.

Öte yandan İtalya Futbol Federasyonu'nun aldığı maçları askıya alma kararını desteklediğini açıklayan UEFA'nın yeni başkanı Michel Platini, polisin ailesine ve tüm İtalyan futbol kamuoyuna başsağlığı diledi.

Futbolda yaşanan her türlü şiddetin kabul edilemez olduğunun altını çizen Platini, ''Son zamanlarda futbolun içine yeniden girmeye başlayan şiddeti kabul etmiyoruz. Paris Saint-Germain taraftarının ölmesiyle başlayan ve Nancy'de Feyenoord taraftarlarının kavgasıyla devam eden şiddet Avrupa futbolunun içine yavaş yavaş nufüz etmektedir. Bunu engellemek için hep birlikte çalışmalıyız ve Avrupa futbolunun vebası şiddeti ortadan kaldırmak için çözüm bulmalıyız'' diye konuştu.

05.02.2007[URL=http://www.main-board.com/thread.php?postid=2567554#post2567554] Konu ile ilgili diğer haberler

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 505
favori
like
share
puslukurt Tarih: 05.02.2007 14:12
İtalya da bu olaylar çok oluyor ama bu seferki bence maç ile pek alakası yok.. Çünkü sicilya tarafı biraz daha diger bölgelere göre yoksul ve fakir bir bölge.. bu tür seyleri fırsat bilen bu tür taraftarlar ortalığı yıkıp dağıtıyor sosyal bir patlama gibi bu olaylar..