[COLOR=orangered]Kara üzüm çekirdeği, çok tanınmış antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha fazla olan üstünlüğüyle hastalıklara karşı doğal koruma sağlıyor.Kara üzüm çekirdeğinden elde edilen üzüm çekirdeği hülasası, flavonoid denilen vitamin benzeri grubun içine giriyor. Antioksidan özelliği bulunan üzüm çekirdeği, vücudu kendi içinde oluşan ya da dış kaynaklı serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden koruyor. Üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önlüyor ve damarları sağlamlaştırıyor. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimale indiriyor. Diyabetli ve varisli kişilere tedavi sürecinde fayda sağlıyor. Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan koruyor. Üzüm çekirdeği, sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemli yer tutuyor. Birçok hastalığa faydasının olmasının sırrı ise üzüm çekirdeğinin antioksidan özelliklerinin, çok tanınmış antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha üstün olmasında yatıyor.

Faydaları saymakla bitmeyen üzüm çekirdeği DNA hasarını azaltarak, kanser oluşum riskini de düşürüyor. Üzüm çekirdeği cildin bağdokusunda bulunan kollajeni sağlamlaştırdığı gibi deriyi dinçleştiriyor, kozmetik sanayinde merhem olarak kullanılıyor. Üzüm çekirdeği damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliğiyle ilgili çok sayıda hastalığın oluşumunu önlüyor.

Histamin salgısını azaltarak alerjiyi önlediği de bilinen üzüm çekirdeği, iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda yararlı oluyor. Üzüm çekirdeği kullanımında çekirdek ekstresinin 100 miligramlık kapsülleri piyasada satışa sunuluyor. Hastalıklardan korunmak için günde 1-2 kapsül yutulması, bir hastalık varsa dozu iki katına çıkarılması uygun görülüyor. Tamamen doğal olan üzün çekirdeğinin fazla tüketilmesiyle ilgili bir yan etkisi ise bulunmuyor. Doktor tavsiyesinin her zaman ön planda tutulması gerekirken, kapsül yerine 1 avuç ya da fincan kara üzüm kurusu da yenmesi yeterli geliyor.
Üzümün satış şekilleri de çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Şifalı ürünler satan Ali Yeşiltaş, kara üzüme çok talep olduğunu ve satışların iyi olduğunu söyledi. Yeşiltaş, tablet üzümü 25 YTL, toz kutu 7.5, tane kilogram 6 YTL, krem 7.5 YTL, yağ 15 YTL, pekmezi ise 4 YTL'den satışa sunduklarını kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 479
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 11:33
paylaşım için saol
SU-PERISI Tarih: 06.02.2007 15:35
önceleri üzümün çekirdegini hiç sevmezdim faydalarını duydukça şimdi yiyorum gerçekten çok faydalı teşekkürler özlemcigim
eskitoprak Tarih: 06.02.2007 10:43
tesekkurler :2: :2: