[COLOR=coral]Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Meme kanseri olma riski yüksek kadınlara, kanser olmadan önce de memelerini aldırma ve yeni meme yaptırma şansı sunuyor.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Plastik Cerrahi ve Rekonstükrif Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ruşen Kapucu, kadınların meme kanseri nedeniyle bu organlarını kaybeden kadınlara, ameliyatın devamında gerçeğe çok yakın meme yaptıklarını açıkladı.
Kapucu, memenin alınması için gerçekleştirilecek ameliyatın hemen arkasından ameliyatın devamı olarak yeni meme yapılabileceğini belirterek, "Hasta ameliyattan uyandığında sanki hiç memesi alınmamış gibi yeni memesini görebilir" dedi. Kapucu eğer ilk ameliyatta meme yapılmamış ise bunun daha sonra yapılabileceğini ifade eden Kapucu şunları kaydetti:

“Meme yapımında uzmanlaşmış doktorlar plastik cerrahi uzmanlarıdır. Memenin alınmasına karar veren ve alanlar ise genel cerrahi uzmanlarıdır. Memenin alınması ve yeniden yapılması için gerekli planlamayı yapmak üzere bir plastik cerrahi uzmanıyla etmesi veya böyle bir görüşmeyi ayarlamasını genel cerrahi uzmanından istemesi gerekir. Ülkemizde artık genel cerrahi uzmanlarının birçoğu hastalarını rutin olarak plastik cerrahi uzmanlarına yönlendirmektedir.”

Her 9 kadından birinde, meme kanseri oluştuğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kapucu, meme yapımındaki yöntemleri ise şöyle açıkladı:

“Meme kanseri olma konusunda çok endişe taşıyan kadınlar eğer endişeleri bilimsel olarak geçerli nedenlere dayandırıyorsa ve kanser olma riskleri gerçekten yüksek hesaplanıyorsa daha kanser olmadan memelerini aldırma yöntemine başvurabilirler. Bu durumda memenin derisi ve meme ucu korunarak meme alınır ve aynı ameliyat sırasında meme protez yerleştirerek meme yeniden yapılabilir. Yüksek meme kanseri riski taşıyan hastalarda bu yöntem bütün dünyada gittikçe artan bir sıklıkla kullanılmaktadır.

Meme yapımında en sık tercih edilen yöntemlerden birisi de hastanın göbek altı yağ ve deri fazlalığından yaralanarak yapılandır. Bu yöntem de aynı zamanda hastanın karnı da güzelleştirilmektedir. Çok sık kullanılan başka bir yöntem de doku genişletilmesi yöntemidir. Bu yöntemde meme bölgesindeki dokular altına yerleştirilen özel bir balon şişirilerek deri fazlası oluşturulduktan sonra başka bir yerden doku almadan doğal görünümlü meme protezi ile derinin içi doldurulur. Kullanılabilecek başka yöntemler de vardır ve hastanın durumuna en uygun yöntem bulunabilir.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1028
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 11:33
paylaşım için saol
SU-PERISI Tarih: 06.02.2007 16:10
teşekkürler fiber optic