Türkiyede tanınması pek de uzun yıllara dayanmayan Hint menşeili köri baharatı ve sosunun içindeki maddeleri ve bunların sağlığa faydalarını araştıran Harvard Üniversitesi uzmanları, bunun birçok kronik hastalığa iyi geldiğini ortaya çıkardı.

Bu alanda son 5 yılda yapılmış toplam 100 araştırmanın analiz edildiği incelemeye göre, köri tozunun temel maddelerinden olan zerdeçal ve curcumin bileşikleri, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı olumlu etki yaratıyor. Scientific American dergisinde yayımlanan sonuçlar, köri baharatının göğüs kanseri hastalarında tümör büyümesini yavaşlatttığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya koydu. Aslında geleneksel bitkisel tedavi alanında geçmişi çok eskilere dayanan zerdeçal temelli köri tozu, eklem sorunlarına da iyi geliyor ve kanı temizliyor.

Bakteriye karşı koruyor
Zerdeçal ve curcumin ayrıca antioksidan etkisiyle hücre ölümünü yavaşlatırken, bakteri ve mantarlara karşı da koruma sağlıyor. Harvard Üniversitesi bilim adamlarına göre dünyanın önde gelen ilaç devleri zerdeçal bazlı ilaçlar geliştirmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 596
favori
like
share
akin42 Tarih: 07.02.2007 11:32
paylaşım için saol
behsat Tarih: 06.02.2007 20:11
paylaşım için teşekkürler...
gerçekten ilginç daha neler duyacaz :20: