[COLOR=chocolate]
Orjinal Adı:
Passione di Giosué l'Ebreo, La


Yönetmen: Pasquale Scimeca
Senaryo: Nennella Bonaiuto, Pasquale Scimeca
Oyuncular: Leonardo Cesare Abude, Toni Bertorelli,
Anna Bonaiuto, ,Aura Ghezzi, Consuelo Lupo
Filmin Türü: Drama
Yapımcı Firma: 0
Yapım Yılı: 2005
Yapım Ülkesi: İtalya, İspanya
Orijinal Dili: İtalyanca
Filmin Süresi: 101 dakika
Dağıtıcı Firma: Arbash Societa' Cooperativa
Vizyon Tarihi: 02.02.2007

Filmin Konusu

1492 den once İspanya Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların yüzyıllardır birlikte barış içinde yaşadıkları bir ülkeydi.

Kraliçe İsabella döneminde İspanyayanın yalnızca Katoliklerden oluşmasına karar verildi. BU o yıllardan Nazi toplumuna dek uzanıp giden dinler arası toleransın bittiği, yahudilere karşı sorgulama ve zulmün başlangıcıdır.

Bu film genç bir yahudi olan, Joshuanın, İspanyadan Sicilyaya uzanan hikayesidir. Yaşadığı trajedi 1500 yıl önce çarmıhta son nefesini veren bir başka Joshuanın trajedisi ile benzerlik göstermektedir.

Fakat bu kez ne yazık ki onun ölümünü hazırlayan ve hristiyan kilisesini temsil edenler İsanın gerçek öğetilerini unutmuş gözükmektedir.

1492 yılına kadar çok farklı ırktan ve kültürden insanların birarada sorunsuz bir şekilde yaşadıkları İspanya, Kraliçe İsabella'nın başa geçmesi ile bambaşka bir yöne doğru gider. Ülke artık sadece Katoliklerden oluşacaklardır. Özellikle Yahudilerin yaşam alanlarının son derece kısıtlandığı bir hal alan ülkedeki durum, Katolik olmayan herkesi sürgüne zorlar. Bu Yahudilerden biri olan Joshua'nın kaderi, yıllar evvel çarmıha gerilerek yaşamına son verilen bir başka Joshua'nın kaderine benzemektedir. Tek fark, bu sefer Joshua'ya zulmedenler, yıllar evvel diğer Joshua'nın yaymak için hayatını feda ettiği Hıristiyan öğretisine inananlardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 413
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:21
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
akin42 Tarih: 07.02.2007 18:19
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
ozlems_o Tarih: 07.02.2007 16:11
teşekkürler songül