Güreş Federasyonu Asbaşkanı Sebahattin Kasap, güreşin, bir çok olumlu özelliğinin yanı sıra, insan vücudunu güzelleştiren bir spor olduğunu kaydetti

Kasap, yaptığı açıklamada, güreş alıştırmalarının insanın bütün organlarının ve vücut sisteminin hızlı ve tam gelişimini sağladığını, güzel görünümlü bir vücut oluşmasına yardım ettiğini belirtti.

İnsana ''güçlü olma'' duygusunu kazandıran güreşin fair play anlayışının gelişmesine da katkı sağladığını anlatan Kasap, şöyle dedi:

''Birçok önemli bilim adamı, öğretmen, yazar ve sanatçı güreş sporunu büyük ölçüde takdir etmişler ve gençler için önemli eğitim aktivitelerinden biri olduğunu vurgulamışlardır. Güreş, çalışma kapasitemizi ayrıca fiziksel ve zihinsel kapasitemizi artırır. Felsefe, edebiyat ve politika gibi çeşitli alanlarda tarihe geçmiş birçok şahsiyet güreşle ilgilenmiştir. Bunlardan belli başlıları Sokrates, Plato, Aristo, Dante, Goethe, Puşkin, Tolstoy, Jack London, İvo Andric, Pablo Neruda, Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt gibi isimlerdir.

Sebahattin Kasap, askerlik tarihinde de güreşçilerin kahramanlık destanlarıyla ilgili verilere sık sık rastlandığını belirterek, ''Güç, ustalık, cesaret ve dayanıklılık gibi unsurları geliştiren, dürüstlük, gayret, tevazu, cömertlik, arkadaşlık ve rakibe saygı gibi nitelikleri de insana kazandırır'' dedi.

Güreşin herkese açık bir spor olduğunu vurgulayan Kasap, şöyle devam etti:

''Her çocuk, her yetişkin güreşçi olabilir. Güreş herkese açık bir spordur çünkü pahalı ekipmanlar, özel imkanlar gerektirmez. Bir sınıftaki güçsüz, çelimsiz çocuklardan biri, düzenli güreş egzersizleri yaptığı takdirde günün birinde arkadaşlarını yenebilir. Ayrıca vurgulanmalıdır ki, güreşin zirvesindekiler vaktiyle sınıf arkadaşlarına kıyasla pek de süper çocuklar değildi. Başarılarını güreş aşklarına, şampiyon olmak için barındırdıkları güçlü motivasyonlarına, düzenli çalışmalarına ve sağlıklı beslenmelerine borçludurlar.''

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1017
favori
like
share
akin42 Tarih: 08.02.2007 12:57
paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.02.2007 15:55
yapılan bütün sporlar vücudun güzelligi bakımından faydalı oluyor.paylaşımın için teşekkürler özlem