"Çılgın Türkler", "Diriliş" ve "Cumhuriyet" kitaplarıyla milyonlarca okuyucuya ulaşan Yazar Turgut Özakman’ın kaleminden anlatılan "Çanakkale 1915", 18 Ekim'de tüm Türkiye’de sinema seyircisiyle buluşacak.

Yönetmenliğini Yeşim Sezgin’in üstlendiği filmde başrolleri İlker Kızmaz, Şevket Çoruh, Barış Çakmak, Celil Nalçakan gibi yetenekli oyuncular paylaşıyor. Filmin görsel efektlerini ise "Fetih 1453" ve birçok Hollywood filminin de efektlerini yapan EPICS – Serkan Zelzele hazırladı.

Savaşın yapıldığı ve savaş sürecindeki kritik kararların alındığı gerçek mekanlarda çekilen filmin çekimleri 8 haftada tamamlandı. Girilmesi ve çekim yapılması yasak olan birçok arazide ve SİT alanlarında çekim yapılabilmesi için Genelkurmay Başkanlığı'ndan ilk defa bu filme özel izinler alındı. Birçok yere geçici film setleri kuruldu.

Filmin müziklerini ise "Cariyeler ve Geceler", "1453 Sultanlar Aşkına" , "Aşk-ı Hürrem", "Altınçağ", "1453 Fatih Aşkına" beşlemesiyle tanınan ülkemizin elektronik müzikte en başarılı temsilcilerinden Can Atilla besteledi.

FİLMİN ÖZETİ

Yıl 1912, Balkan Savaşı Osmanlı için çok büyük bir yenilgi olmuş, Rumeli baştan başa elden çıkmıştır. Vatan kaybetmenin tarifsiz acıları içindeki Rumeli göçmenleri evlerini terk etmiş, yenik, bozguna uğramış orduyla birlikte İstanbul'a, Anadolu'ya göçmektedirler.

Bu utanç verici yenilgi tüm Türkiye'yi sallar, silkeler, her şeyi yeniden düşünmeye zorlar. Özü yurtseverlik olan bir milli coşku başlar. Bu çoşku ile birlikte orduda birlik sağlanarak, eğitim çağdaşlaştırılır.

1'inci Dünya Savaşı ile birlikte verilen seferberlik emrinin ardından tüm Anadolu’dan gençler askere yazılmaya başlar. Bunların arasında filmin kahramanlarından Veli ve Mehmet Ali de vardır. Kahramanlarımız bir süre sonra Maydos'a (Eceabat) tayin edilecek, sonrasında Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı savaşarak, Tekirdağ'da yeni kurulan, başına da Mustafa Kemal’in getirildiği 19. Tümen’e çıkarlar.

Bu sırada Çanakkale Boğazı’nın savunmasını komuta eden Cevat Paşa ise hem tabyaları güçlendirmeye çalışmakta hem de mayın hatlarını en doğru şekilde nasıl arttıracağının hesaplarını yapmaktadır.

18 Mart 1915'te 600’den fazla topa sahip 18 zırhlı, Dünya Savaş Tarihi’nin en büyük mücadelelerinden birini başlatmak için Boğaz’a girerler.

İngilizler ve Fransızlar Çanakkale Boğazı’nı geçebilmek için hem denizden hem de karadan tarihin gördüğü en büyük donanmalar ve ordularla sayısız kez saldırırlar. Ancak karşılarında Bigalı Mehmet Çavuş’u, Nusrat Mayın Gemisi’ini, Seyit Onbaşı’yı, Hilmi Şanlıtop’u, Hüseyin Avni Bey’i, Veli’yi, Mehmet Ali’yi, Boyabatlı Mustafa’yı,Yüzbaşı Faik’i, Şefik Bey’i, Mustafa Kemal Paşa’yı bulurlar. Film, işte bu kahramanların hikâyesi.

Onlar hiçbir düşmanın, hi bir ordunun ve silahın yurt sevgisinden daha güçlü olamayacağını tüm Dünya’ya ispat etmişler ve Kurtuluş Savaşı’nın, Kuva-yı Milliye Ruhu’nun da özünü oluşturmuşlardır.

ÖZEL İZİNLE ÇEKİM YAPILAN MEKANLAR

* Mecidiye Tabyası: Seyit'in, asansörü hasar gören büyük tabya topunun mermisini sırtlayarak topa yerleştiren; Bouvet Gemisi’nin yara alıp sürüklenmesi ve Nusrat Mayın'ın attığı mayınlara çarpıp patlamasına sebep olarak, savaşı kazanmamızda büyük önem taşıyan olayın yaşandığı tabyadır.
* Mecidiye Tabyası bonetindeki (tabyaları oluşturan odalar) ziyarete kapalı özel bölümler
* Nusrat Mayın Gemisi
* Çimenlik Kalesi
* Çimenlik Kalesi Sığınağı
* Nara Kalesi’ndeki hastane sığınak ve bonetler
* Bigalı Köyü
* Bigalı: Şu anda Bigalı Atatürk Evi Müzesi olarak yer alan, savaş zamanında Atatürk’ün karargâh olarak kullandığı mekan
* Çanakkale Anıtı

KOSTÜM

* 2 binden fazla Türk, Anzak ve İngiliz kostümü dikildi.
* Tüm askeri kostümlere uygun ayakkabı ve çizmeler özel olarak aynı sayıda hazırlandı.
* Tüm askeri kostümlere ve döneme uygun rütbeler Genelkurmay ve danışmanlardan bilgi alınarak dikildi. Sivil dönem ve savaş dönemi rütbe ayrımları ve farklılıkları da filmde özenle yansıtıldı.
* Tüm askeri kostümlere uygun Kütüklük, kemer ve aksesuarlar özel olarak dikildi ve hazırlandı.
* 3 bin civarında köylü ve dönem sivil kostümü hazırlandı.
* Tüm sivil kostümlere uygun çarık ve dönem aksesuarları özel olarak hazırlandı.

ÇEKİM NOTLARI

1. Film çekimleri için mekanlarda bulunan tarihi dokular da kullanılarak 3 bin metrekare alana dekor inşa edildi.
2. 5 Mart 1915'te Gelibolu Yarımadası'nı 36 cm'lik toplarıyla bombardımana tutan İngiliz savaş zırhlısı (Birleşik Donanma’nın 12 gemisinden biri) olan Queen Elizabeth gemisinin iç odaları orijinaline uygun olacak şekilde inşa edildi. Queen Elizabeth ve diğer gemiler de orijinallerine sadık kalarak birebir modellendi.
3. Yaralı erlerin tedavisinde kullanılan Sahra Hastanesi ve çevresi orjinal olarak inşaa edildi.
4. Yine özel izinle girilebilen ve çekim yapılan orijinal tabyaların içine sığınaklar kazıldı ve gerçek sığınıklar oluşturuldu. Bu orijinal tabya alanlarına karargah odaları oluşturuldu.
5. Çimenlik Kalesi’nin içindeki orjinal binaya dönem hastanesi kuruldu.
6. Anzak siperi için ağaç döşeli 200 metre uzunluğunda siper ve Anzak karargahı oluşturuldu
7. Orjinaline sadık kalınarak yaklaşık 2 bin 750 metre uzunluğunda Türk siper alanları ve mevziiler oluşturuldu. Siper bölgeleri hazırlanırken günde 40 kişi 2 ay boyunca çalıştı.
8. Bigalı Askerlik Şubesi restore edilip, dönemin mimarisine ve görüntüsüne uygun hale getirildi.
9. Salihler Köyü’nde iki çeşme restore edildi.
10. 3 ayrı köy meydanı restore edildi ve fasatlar oluşturuldu.
11. Nusrat Mayın Gemisi’ndeki mayınların birebir kopyası yapıldı.
12. 10 orijinal mauzer tüfek kullanıldı
13. 500 Türk mauseri, 250 İngiliz tüfegi, 250 Anzak tüfeği yapıldı. Bu silahların orjinalleri de Genelkurmay desteğiyle temin edilerek kullanıldı.
14. 5 İngiliz Vickers makineli tüfek, 5 Türk mitralyoz makineli tüfek orijinalinden kalıp alınarak, kullanılır şekilde yapıldı. Bu silahların orijinalleri de Genelkurmay desteğiyle temin edilerek kullanıldı.
15. 10 kağnı, 15 at arabası hazırlandı.
16. Orijinal filikalar oluşturuldu ve kullanıldı.
17. 3 sahra topu ve döneme ait değişik modellerdeki toplar yapılarak kullanıldı.
18. 500 muhimmat sandığı ve 10 bin kum çuvalı yapıldı.
19. Atatürk ve subayların atları ve savaş meydanındaki atlar özel olarak çekimlere yetiştirildi ve hazırlandı.
20. Tüm askeri figurasyona ve oyunculara Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan danışman askerler ile askeri eğitim verildi.
21. Genelkurmay Başkanlığı’ndan 'dan alınan destek dahilinde, tüm döneme ait süngü, kılıç, dürbün, arazi malzemeleri, orijinal tüfekler, silahlar, mitralyözler, hastane malzemeleri, döneme ait birçok döküman ve belge kullanıldı.

Alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 315
favori
like
share