Bir padişah acemi bir köle ile gemiye binmişti. Köle hiç deniz görmemiş, geminin mihnetini tatmamıştı. Ağlamaya, inlemeye başladı. Tir tir titriyordu. Avutmak için çok uğraştılar, ama bir türlü sakinleşmedi. Padişahın keyfi kaçtı.

Herkes aciz bir vaziyetteyken gemide bulunan yaşlı bir adam padişahın huzuruna çıktı, Müsaade buyurursanız ben onu sustururum dedi. Padişah da lütfetmiş olursunuz dedi.

Yaşlı adam emretti, köleyi denize attılar. Köle birkaç kere suya battı çıktı. Sonra saçından yakaladılar, gemiden tarafa çektiler. Köle gemiye yaklaşınca iki eliyle dümene asıldı, oradan gemiye çıktı, bir köşede uslu uslu oturmaya başladı.

Yaşlı adamın yaptığı iş padişahı hayrete düşürdü Bu işteki hikmet nedir diye sordu.

Yaşlı adam cevap verdi: Köle evvelce suya batmayı tatmamıştı. Gemideki selâmetin kıymetini bilmiyordu. İşte huzur ve saadet de böyledir, bir felâket görmeyen kimse, huzurun kıymetini bilemez

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 519
favori
like
share
SoN-GüL Tarih: 08.02.2007 19:38
bu güzel hikaye icin tesekkürler canisi

yüregine saglik
Gönülce Tarih: 08.02.2007 10:50
hayat bu acıyı tatmadan mutluluğun değerini anlayamıyoruz

ellerine sağlık canısı
red tina Tarih: 08.02.2007 08:32
[COLOR=00ffff]ne kadar doğru acıyı tatmayan mutluluğu anlamaz kederi yaşamayan huzurun tadını çıkaramaz.ama bunu nalıyan kaç kişiyiz şu dünyada herkes harala gürele gidiyor...
ellerine sağlık güzel arkadaşım...