Almanya'dan virüs uyarısı!...
İngiltereden gelen kuş gribi alarmından sonra, Alman Robert Koch Enstitüsü de, başka bir tehlikeye dikkat çekerek, bu kış, yaklaşık bir milyon insanın viral gastroentritlerin en önemlisi olan, ani mide bulantısı ile kendini gösteren ve ardından şiddetli kusma ve ishal ile seyreden Noro virüsüne çok benzer bir virüs sebebiyle hastalandıklarına dikkat çekiyor.

Almanyada bir hafta içinde, mide ve bağırsakları etkileyerek şiddetli enfeksiyona sebep olan Noro virüsü sebebiyle hastanelere başvuruların sayısında inanılmaz bir artış var. Sözkonusu virüs, tıpkı salmonella bakterisi gibi, sıklıkla mide ve bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet veriyor. Uzmanlar, ocak ayının 2. haftasında tespit edilen yeni 6178 adet vakanın, geçen senenin aynı ayına göre, dört kat daha fazla olduğunu ve hatta 2001 senesinden bu yana kayıtlı haftalık vakalardaki en yüksek değerine ulaştığını açıklıyorlar.

Robert Koch Enstitüsünün, resmi sağlık kuruluşları ile hastalığın yaygın olarak görüldüğü bölgede yaptıkları araştırmalara göre, Almanyada bu güne dek , bir milyon gibi olağanüstü yüksek sayıda kişinin hastalandığı tespit edildi. Hastalığın, son derece yumuşak geçen kış mevsimi ile ilgisi kesin olarak kanıtlanamamıştır diyen enstitünün basın sözcüzü Susanne Glasmacher, bulaşıcı olan virüsün yayılmasında, tıpkı 2002/2003 ve 2004/2005 kışlarında da yaşandığı gibi, kışın ortaya çıkan salgın hastalıkların rol oynayabileceğini aktardı. Ancak uzmanların yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, bu kış, noro virüsünün yeni bir çeşidi ile karşı karşıya bulunulduğu ve sözkonusu virüsün değişmeye çok müsait ve kuvvetli olduğu ve hastanın virüsü, ancak bir ila iki hafta arasında süren başarılı bir tedaviden sonra yenebildiği açıklandı.

Hastalıkla ilgili, hastanelere gelen vakalarının %93ünün yaşlılar ve çocuklar olduğuna dikkat çeken uzmanlar, virüsün özellikle çocuk yuvaları, oyun parkları, yaşlılar yurdu, okullar gibi açık alanlardan alındığını ve özellikle yaşlıları ve çocukları hedef aldığını söylüyorlar.

Paniğe gerek olmadığını söyleyen Glasmacher, virüsden korunmanın yolunun hijyen kurallarına uymaktan geçtiğini , ellerin sık sık yıkanmasının özellikle çok önemli olduğunu, ev temizliğinde çok fazla dezenfektan maddenin kullanılmasına gerek olmadığını ancak, virüsün özellikle dışkı ve kusmuktan bulaşması sebebiyle, hastalıkla karşılaşıldığında, tuvalet ile kirlenmiş bölgelerin eldiven kullanmadan temizlenmemesine özen gösterilmesini ve hasta kişilerin evdeki bakımının da sadece bir kişi tarafından üstlenilmesi gerektiğini aktardı. Noro virüsü etkisini, 10 ila 50 saat arasında değişen bir kuluçka döneminden sonra gösteriyor ve şiddetli kusma ve ishal yaşanmasına sebep oluyor.

Hastalık belirtileri 12 ila 60 saat arasında bir süre sonunda azalıyor. Sindirim sistemi ve bağırsak rahatsızlıklarının aslında halk arasında bir tehlike arz etmediğini söyleyen Glasmacher, sözkonusu virüs sebebiyle ölüm vakalarına da çok nadir olarak rastlandığını açıkladı. Virüsün bu kış itibariyle sebebiyet verdiği ölüm vakaları hakkında kesin bir sayı veremeyeceğini belirten Glasmacher, muhtemelen sayının dört olduğunu tahmin ettiklerini aktararak, ancak bununla ilgili kesin kanıtımız yok, ölenlerin kesinlikle bu virüs sebebiyle mi öldüklerini hala araştıryoruz şeklinde yanıt verdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 523
favori
like
share
akin42 Tarih: 08.02.2007 12:56
paylaşım için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 08.02.2007 11:58
kuş gribi yine ciddi anlamda hortladı desenize :79:

teşekkürler su perisi