Türkiye'de 15 milyon sinüzit hastası var. Birçok hasta ameliyat sonrası uzun süre işe gidemeyeceğini düşünüp tedaviyi erteliyor.

Sinüziti balon çözdü
Yapılacak işlemde beyin, göz hasarı, kanama riski olabiliyor. Ülkemizde de uygulanan balon yöntemiyle, sinüsler 20 dakikada açılıyor. Aynı gün taburcu ediliyor.

Sinüzit ülkemizde 15 milyon insanın hayatını felç ediyor. Burun tıkanıklığı, halsizlik, yorgunluk, alın bölgesinde ağrı, horlama ve ağzı açık uyuma şikâyetleriyle kendini gösteren hastalık, ileri aşamada mide, bağırsak ve akciğer problemlerine yol açıyor. Buna rağmen birçok kişi ya ameliyat korkusundan ya da uzun süre işe gidememe endişesiyle tedaviyi erteliyor. Çünkü, ameliyatın beyin, göz hasarı ve kanama riski var. Oysa, günümüzde sadece 20 dakikada uygulanan balonla sinüzit tedavisi ile bu sıkıntıdan kurtulmak artık çok kolay...

ŞİŞEN BALON SİNÜSÜ AÇIYOR
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süreyya Şeneldir, Amerika'da 1.5 yıl, tüm Avrupa'da da son 8 aydır yoğun olarak uygulanmaya başlayan 'balonla sinüzit tedavisini' anlattı:

"Sinüslerimizin burnumuza açıldığı bir kanal var. Bu kanal çeşitli nedenlerle tıkandığında sinüslerin içi iltihaplanıyor ve böylece şikâyetler başlıyor. Sinüzit erken teşhis edildiğinde ilaçla tedavi edilebilirken, geç dönemde cerrahi yönteme başvuruluyor. Endoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatlarda ise sağlam dokulara da zarar verilebiliyor. Beyin ve gözde hasar, kanama riski var. Ülkemizde 4 aydır uygulanan balonla sinüzit ameliyatının en büyük faydası ise, sinüsler açılırken çevre dokulara zarar verilmemesi. Sadece 20 dakika süren işlem sırasında burundan ince bir katater yardımıyla girilerek tıkalı sinüse ulaşılıyor. Tıpkı kalp damarlarının açılmasında olduğu gibi, tıkalı bölgede de bir balon şişirilerek, sinüsler açılıyor. İşlemin ardından hasta aynı gün taburcu ediliyor. Ertesi gün günlük hayatına dönebiliyor. Herhangi bir kesi açılmadığından kanama riski de yok."

Ülkemizde Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul'daki birkaç merkezde uygulanan balonla sinüzit tedavisi yüzde 90 oranında başarı vaat ediyor.

KİMLERE UYGULANMAZ?
Balonla sinüzit tedavisi, et büyümesi ile birlikte sinüzit de bulunan hastalara, küçük sinüsleri tıkalı olanlara ve 17 yaşından küçük kişilere uygulanmıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 432
favori
like
share
akin42 Tarih: 08.02.2007 12:55
paylaşım için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 08.02.2007 12:00
balon tedavisi çok gündemde şu sıralar :85:

sanırım maliyeti biraz fazlaymış ama zamanla o konuda da gelişmeler olucak gibi

teşekkürler su perisi