Çocukların güvenli internet kullanımı için internet bağlantılı bilgisayar ve oyun aygıtlarının tüm ailenin kullandığı bir odaya ya da merkezi bir konuma yerleştirilmesi ve çocuğun kişisel hiçbir ipucu
içermeyen ve hiçbir kişisel anlamı temsil etmeyen bir rumuz ya da e-posta adresi seçmesi öneriliyor.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, ''İnternette Güvenlik Kampanyası'' çerçevesinde, internetteki zararlı içerikli siteler, internetin sunduğu teknolojik olanaklar, internet bağımlılığı ve korunma yöntemleri hakkında
bilgi veren bir kitapçık hazırladı.

İnterneti, ''Bir taraftan, sıcak evinizden çıkmadan birçok işinizi yapan bir uşak, diğer yandan ise evinizin bir köşesinde canavarları barındıran tehlikeli bir silah'' olarak tanımlayan kitapçıkta, faydalı bir internet kullanımı için ebeveynlere şu öneriler yapıldı:

İlgi çekici ve eğlenceli web sitelerini çocuğunuzla beraber bulmaya çalışın. İnterneti keşfetmeye yönelik bu olumlu tavır, gelecekte internetle ilgili çocuğun yaşayacağı olumlu ya da olumsuz deneyimleri paylaşabilmeniz için bir fırsat olacak.

İnternet bağlantısı olan bilgisayar ve oyun aygıtlarını tüm ailenin kullandığı bir odaya ya da merkezi bir konuma yerleştirin.

Aile güvenliği yazılımı kullanın. Bu, internet etkinlikleri hakkında konuşmak istemeyecek ilkokul çocukları ve ergenlik dönemindeki çocuklar için özellikle yararlıdır.

Çocuğunuzun kişisel hiçbir ipucu içermeyen ve hiçbir kişisel anlamı temsil etmeyen bir rumuz ya da e-posta adresi seçmesine yardımcı olun.

Çocuğunuzla evde internet kullanımının koşulları hakkında anlaşın.

Çocuğunuzu kişisel bilgilerini açıklarken dikkatli olması gerektiği konusunda uyarın.

Bir e-arkadaşla yüz yüze birlikte olmanın riskleri hakkında konuşun.

Çocuğunuzu internetteki kaynaklar hakkında daha eleştirel olmaları için eğitin.

Yasa dışı olduğunu düşündüğünüz online materyalleri yetkililere bildirin.

Çocuğunuzun internet kullanımını bilin.

İnternetin iyi yanlarının kötü yanlarından daha baskın olduğunu daima aklınızda bulundurun.

Çocuklarınızla internette yaptıklarını konuşun.

Güvenlik duvarı kullanın, işletim sisteminizi en son güvenlik güncellemeleriyle yenileyin. Antivirüs ve spyware önleme yazılımları kullanın.

Çocuklarınızın size bir şeyler öğretmesine izin verin. İnternet ortamında neler yaptıklarını, kimlerle tanıştıklarını size göstermelerini isteyin..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 635
favori
like
share
mozkaradas Tarih: 19.02.2007 16:19
bilgi için sağol
eskitoprak Tarih: 12.02.2007 16:56
bilgiler icin tesekkurler bundan sonra daha dikkatli oluruz
Pedaliza Tarih: 12.02.2007 16:06
kesinlikle katılıyorum çocuklar yanlış kullanıldığında tehlikeli bir silah
ozlems_o Tarih: 12.02.2007 15:45
biz denetlenecek yaşta deiliz de küçük kardeşlerimizi sürekli kontrol ediyoruz gerçekten çok önemli çünkü internetin aydalarının yannında zararlarıda çok

teşekkürler casper
SuRMeLi Tarih: 08.02.2007 22:13
te$ekkürler