VOLTRANŞimdilerin antin kuntin bilimkurgu çizgi filmlerin babasıydı.Bizleri saf dünyamızdan alıp savaşçı diyarlara götüren ilk çizgi filmdi.Her pazar saat onda başlardı.Hemen kalkar seyrederdik.5 tane aslan vardi. "Voltran, Voltran, Voltran" deyince koskocaman robot olurdu. Ama bunlar kocaman robotu oluşturmadan önce illede tek başlarına savaşmaya çalışırlardı rakipleriyle. Sonra baktılar olmuyo direk Voltron olusturulurdu.Voltrancılık oynarken uğraşmazmıydık hep "başını oluşturan" olmak için.Aslanlar birleşirken söyledikleri abuk sabuk lafları hatırlatmak isterim: "iç kılıç sistemi hazır, dainoten bağlantıları açık, infra hücreler tamam, mega iticiler açık.Voltron Voltron Voltron".

Vikingler - orjinal ismi : vicky the vikingBuda güzeldi. Çocuk acayip akıllıydı. Herşeyi planlıyor salak ebeveynlerini ve kavmini refaha taşıyordu. Fatih Sultan Mehmet gibi gemileri karadan yürütüyordu.Ama biz bu fikrin padişahımıza ve bir Türk'e ait olduğunu biliyorduk. Onurlanıyorduk.

Şeker KızAh eski çizgi filmlerden Şeker Kız Candy'i hatırlayan yok mu? Hani kimsesizdi de evlat edinildiği evde gayda çalıp etek giyen Antoni'ye aşıktı. Sonra Antoni ölmüştü, nasıl ağlamıştık, ilk aşk acım gibiydi. Bi de güzel jenerik şarkısı vardı: Hotenbaytaruaraisüti- hüritti küritti raisüti - vatasiva vatasiva kendi :79:

william amca'yı da hatırlayanlar çıkacaktır.

Biberleyelim - orjinal ismi : abner the baseball

Süper bir şeydi. Orjinali sinema olduğu için o dönem trt tarafından parçalanarak bölüm bölüm sunulmuş bir çizgi filmdi.TRT akşamüstleri birşey bulamadığı vakit cart diye bunu sürerdi ekrana. Bir beyzbol topunun hayati işlenirdi. Beyzbolcular "aydi şunu biberleyelim" diyerek bu topu birbirlerine atarlardi. Zaman zaman canı yanardi minik topun. Çok önemli bir maçta çok önemli bir oyuncu tarafindan sahanın dışına atılması ve imzalanıp özenle saklanması ile biterdi.Çok severdim çok. Seni hiç unutmayacagiz minik top.

GenkiJapon anime sanatının şahaserlerinden olarak düşündüğüm...hikayesi şöyleydi kısaca bir veremli boksör ve oğlu bisikletle şehir şehir dolaşırlardı yanlış hatırlamıyorsam veremli boksör aynı zamanda kanun kaçağıydı.....annelerimizin pempe dizilere gömüldüğü yıllarda bende genki'nin başlayacağı saati iple çekerdim

genki japonların kemalettin tuğcu hikayesi gibiydi..drama / aksiyon / intikam...

uzatmadan bu yazıyı okuyan bütün efkar-ı mainboard'un elbet hatırında kalan cizgi filmler vardır.....geçmişin anılarını tazelemek adına yorumlarınızı bekliyorum...

sevgi ve saygılarımla

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14012
favori
like
share
SeeRDaaR Tarih: 02.01.2010 10:25
Saol En Bastan HAtirlattin
sil baştan Tarih: 28.12.2008 13:06
ben aY savascısını izLerdim ne qüSeLdi xP
ADALI Tarih: 27.12.2008 17:55
Keşke o günler hep kalsaydı be kardeşim.Ozamanlar görgüsüzlük vardı gariplik vardı sefalet vardı ,ama insanlık hep vardı,komşusu açken kimse tok yatamazdı.Çünkü Resulullahın emriydi "komşusu açken tok yatan bizden değildir diye".Şimdi öylemi aynı binada birbirleriyle hiç görüşmeyen komşular var.Sevgiyle kalın
bugulu-gözler Tarih: 27.12.2008 12:58
Adile nasitin sunmus oldugu uykudan önceyi hic kacirmak istemezdim o siralar babannemlerde tv yoktu komsuda izlerdim onlarda hic istemezdi gitmemi
winter Tarih: 24.12.2008 21:53
voltran,He-man,taş devri,uçan kaz,heidi,klamentin daha çok.........hatırlayamadığım çizgi filmlerden özür dilerim.
cortar Tarih: 08.12.2008 16:50
geçmiş günlere gittik
nahre3 Tarih: 19.10.2008 01:26
TEŞEKKÜRLER
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 18.10.2008 21:48
Cocuklarin cizgi film seyretmelerini hic dogru bulmuyorum.
Genelde anaokulumda cocuklarin cizgi filmden cok degi$ebildigini görüyorum.
Heleki Pokemon mudur nedir en gicik kaptigim "cocuk" filmi!
Bazi cizgi filmler hic cocuklar icin degil. Tabiki bazi filmler cok cici oluyorlar ama $u zamanin sacmasapan filmleri hicmi hic cocuklara göre diil!
Film izleyeceklerine resimli kitaplar var onlara baksinlar daha iyi. Yada di$arda oynasinlar ne bilim. Degerli zamanlarini daha mantikli bi$i yapmakla gecirsinler..
cement2005 Tarih: 14.10.2008 20:02
uzun zamandır aradığım bazı konuları buldum galiba paylaşan herkese teşekkürler