Arkadaslar bu bölümde özellikle avrupada yasayan arkadaslar icin büyük sorun teskil eden helal ve haram olan gida maddeleri, yada helal kesim olayini tartisalim ve bilgilerimizi paylasalim...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 44680
favori
like
share
KİME BAKTIN Tarih: 06.05.2013 15:11
HELAL YEMEK YİYİP YİYECEĞİMİZ BİLİNMEZ ÇÜNKÜ DIŞARDAN ALDIMIZ YİYECEKLERE NE KATTIKLARINI BİLMEDİĞİMİZDEN HELAL MAL MI? DİYE BİR SERTİFİKA VAR. ONA BAKINCA HELAL MAL OLDUĞUNU ANLARIZ.
emrem932012 Tarih: 27.02.2012 12:12
evet
Terakkiperver Tarih: 11.06.2011 09:49
Aşağıda okuyacağınız tavuk etiyle ilgili fetvalar...

Kabul etmek- etmemek sizin tercihinizdir...

Konuyla alakalı birkaç soru-cevapı ekleyeceğim, inşallah yardımcı olur...

Soru: Máide suresinin 5 inci ayetinde yer alan kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helál, sizin yiyecekleriniz de onlara heláldir mealinden ne anlamaliyiz? Yani biz yurt dışında yaşayan müslümanlar, yahudi ve hıristiyanların kestiği etleri alıp yiyebilir miyiz? Onların sattıkları etler biz müslumanlara helal mi oluyor?

Cevap: Dünya bir köy haline geliyor artık. Müslüman sadece kendi ülkesinin sınırları içinde kalmıyor, gayrimüslim ülkelerinde de kendi ülkesi gibi işci olarak, öğrenci olarak, ticaretçi olarak bulunabiliyor.

Buralarda da hayatını İslam'a uygun şekilde yaşamak istiyor. Ancak bazı konularda zorluklarla karşılaşıyor. Kasaplardan et alma konusu da bu zorluklardan birini teşkil ediyor. Kimileri, Hıristiyan kasaplardan et alınmaz, diyor, özel et kesimine yöneliyorlar. Ancak bunu herkes göze alamıyor. Zaten özel et kesimine sıcak da bakmıyorlar. Bu sebeple buralarda et ihtiyacını karşılamada aile zor durumlara maruz kalabiliyor, bize sorularını da şöyle soruyorlar:

-Yabancı ülkelerde bulunan Müslümanlar, Hıristiyan ve Yahudi kasaptan et alamazlar mı?

Alırlarsa yiyemezler mi? Buralarda satılan et peşin bir hükümle Müslüman'a haram mı?

Yoksa bir çıkış yolu, bir izah tarzı var mı? Buralarda da İslam kolayca yaşanabilir mi?

Bu konuda ilgili fıkıh kitaplarının verdiği bilgiye bakınca, yabancı ülkelerde bulunan Müslümanları zorda bırakacak bir hüküm görmüyoruz. Bulundukları ülkenin kasaplarından et alamayacakları yolunda bir yasak yoktur. Gördüğümüz temel hüküm şudur:

-Ehli kitabın kestiği yenir!.

Ehli kitap'tan da, Allah'ın gönderdiği kitaplardan İncil'e inanmış Hıristiyan ile Tevrat'a inanmış Yahudileri anlıyoruz.

Buna göre, Hıristiyan, yahut da Yahudi kasaptan et alınmaz, alınırsa yenmez, diye bir anlayış söz konusu olmamalıdır.

Zaten, eti satanın değil kesenin inancı mühimdir. Kesen ilahi kitaba inanmış biri ise, yani ehli kitapsa (ki, Hıristiyan ülkelerde akla gelen ehli kitabın kesmiş olacağıdır) kasaptan et de alınır, ehli kitabın hazırladığı yemeği de yenir.

Müslümanlar bulundukları Hıristiyan ülkelerde bu sebeple zor durumda kalmazlar. Çünkü ehli kitap olan Hıristiyan'ın, Yahudi'nin kestiğinin yeneceğinde tereddüt yoktur.. Keserken Allah adını anma konusuna gelince:

Allah'ın adını unutarak söylemeyenin kestiği yenir. İhmalinden değil de, inkârından dolayı Allah adını söylemeyenin kestiği ise yenmez... Zaten böyle inkârcı birinin ehli kitaptan olduğu da söylenemez.

Kasaptaki etleri kimin kestiğini nasıl bileceğiz? Bilgimiz yoksa ne yaparız?. Kaldı ki, umumiyetle bilgimiz de olmaz.. Aksine bilginin bulunmadığı sürece, kestiği yenecek kimse tarafından kesilmiştir diye düşünürüz.. Şüphe ile haramlık sabit olmayacağından, söylentilere bakarak haramdır, yenmez diyemeyiz.. Bu da umumi olarak rahatlatıcı bir hüküm...

Bir başka tereddüt konusu: Kasaplık hayvanı okla, şokla sakinleştirerek kolay kesime hazır hale getirmek mahzurlu değildir. Burada mühim olan, hayvanın ölümü okla, şokla değil de, kesimle gerçekleşmesidir. Okla, ya da şokla hayvan ölür de, kesim ölümden sonra meydana gelirse bu kesim ölmüş hayvanın etini yenir hale getirmez. Çünkü ölüm, kesimle değil, kesim öncesi yapılan ok, ya da şokla gerçekleştirilmiş, canlı değil ölü hayvan kesilmiştir.

Arz ettiğim bu kolaylıklardan sonra konuya takva anlayışı içinde bakanlar da çıkabilir. Onlar daha dikkatli ve titiz olabilirler. Kendilerine göre şüpheli buldukları kasaplardan et almayabilirler, kesenini bilmedikleri eti yemeyebilirler.. Bunlar tenkit değil takdir de edilirler. Ancak, takvaları tamim edilmez, herkesten aynı titizlik istenilmez. Kendinde bu arzuyu duyanlar tercih ederler takvayı...

Aslında yabancı ülkelerde dikkat edilecek en mühim konu, domuz etidir. Ne türlü kesimle kesilirse kesilsin, hangi temizlik maddesiyle temizlenmiş olursa olsun domuz eti hiçbir suretle temizlik kabul etmez, tümüyle pistir, alınmaz, satılmaz, yenilmez. Tek kelimeyle dışkı hükmünde kabul edilir bulunduğu zeminde. Bulaştığı şeyleri de pis eder. Ancak bulaşarak kirlettiği düşünülen şeyler yıkanarak temizlenebilir. Bu konudaki haramlık hükmü kesindir. Şu, ya da bu yeni yorumlarla domuzun haramlığı tartışılır hale bile getirilemez.


Öyle ümit ediyorum ki, özellikle Tanzanya, Almanya ve Kanada'dan soran okuyucularım, arz ettiğim bu bilgilerle kendilerini zora sokan söylentilerin etkisinden kurtulacak, aile ve çocuklarının et gibi ihtiyaçlarını bulundukları yerlerde karşılayarak İslami hayatı kolayca yaşayabileceklerdir..
Ahmet Şahin


Soru: Marketlerde satılan tavuklar hakkında uygun görülen görüşü bilmek istiyorum. İlmihal kitaplarına baktığımda marketlerde satılan tavukların verilen fetvaya uymadığını görüyorum ve dolayısıyla tavuk eti yiyemiyorum. Temizlenme şartları dinimize uygun olmayan bir şekilde mi yapılıyor?
Cevap:

Marketlerde satılan entegre tesis çıkışlı ürünler gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Çünkü tesislerin büyük çoğunluğu İslami usullere göre kesim yapmaktadır.

Burada zihinleri meşgul eden şey, tavukların tüylerinin yolunmasıdır. Tavuk vb. hayvanlar kesildikten sonra tüylerinin kolay bir şekilde yolunması için sıcak suya atılır. Bu esnada tavukların iç organları çıkarılmadığı için hayvanın içinde bulunan kan ve diğer necasetin sıcak suyun tesiriyle ete bulaştığı ve etin bu yüzden necis olduğu söylenmektedir.

Hâlbuki kan ve necasetin ete bulaşması için tavuğun bu sıcak su içinde haşlanacak / kaynayacak derecede uzun bir müddet beklemesi gerekir. Fakat marketlerden, kasaplardan satın alınan tavukların haşlanmamış olduğu görülmektedir. Bu da tavuk etine kan ve necaset bulaşmadığını gösterir. Zaten belli bir süre sıcak su içerisinde bekletilen tavuklar, yolunduktan sonra iyice dezenfekte edilmekte, tertemiz bir hale getirilmektedir.

İslami usullere aykırı bir şekilde kesildiğine dair kesin bir delil bulunmayan ve görünüş itibariyle temiz, sağlıklı olan tavuk vb. etleri gönül rahatlığı ile tüketilmelidir.

FETVA.NET.
nur_31 Tarih: 10.06.2011 21:28
böyle bir düşnce için teşekkrler emeğine yüreqine saqlık arkadaşm: )
nur_31 Tarih: 10.06.2011 21:13
maide 5


حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْأَزْلَامِ ۚ ذَٰلِكُمْ فِسْقٌ ۗ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ ۚ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِإِثْمٍ ۙ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌDiyanet İşleri Meali(Yeni)
Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar[142] üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız[143] size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah’a itaatten kopmak)tır. Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.[144] Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
yusuf metin Tarih: 29.03.2011 11:50
HERYERDE TAVUK YENMEZ HARAM OLUR KESİME DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR:85:
sparrow012 Tarih: 17.12.2010 05:53
Emeyinize saglik
tulalej Tarih: 17.12.2010 00:48
merhaba arkadaşlar
gerçekten konunuz çok enteresant.Ben Makedonya Üsküp kentinden im.Bilmem biliyormusunus ama bu ülke tamamen hristiyan ve aldığımız ürünleri çok em de çok bakmalıyız çünkü hemen her ikinci demesm ama üçüncü ürün(gıda) domuzdan olabilir.
Acaba E 471;E 472; E475 E476 E496 emülgatorlar domuzdan olabilir mi ? Teşekkürler
tuan1 Tarih: 29.05.2010 15:57
evet gercekten her aldigimiz maddenin icine bakmamiz gerekiyor ayrica okadar cok katki maddeleri koyuyorlarki cogu insanlar anlamiyor bile ne yedigini aliyor ..
ben sahsen cok gördüm basi örtülü fakat elinde haribo yiyen insanlari...:9: