kurban eti dağıtımı - kurban eti kimlere verilir - kurban eti önce kimlere dağıtılır - kurban bayramı - kurban eti kaç kişiye dağıtılır

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, birinin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10).
Ailenin durumuna göre etin tamamı da evde bırakılabilir. Ancak, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun
hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

Eve gelen kurban etini üçe böleriz. Birinici parçasını Ev ahalisi yer. İsterse bunu deepfreeze’de dolapta saklayıp öyle de tüketebilir. İkinci parçayı bayram boyunca gelen misafirlerine ikram eder. Üçüncü parçayı fakirlere pay olarak dağıtılır. Bu bir paydan yedi paya kadar olabilir. Yani 1 kişiden 7 kişiye kadar dağıtılabilir.

Kurban etini kesen kimse rahatça yiyebilir. Bunun için Kuran-ı Kerim’de Hac suresinin 28. ayetinde şöyle ifade buyurulmuştur: ”Siz de onların (kesilen kurbanların) etinden hem kendiniz yeyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.” Hz. Peygamber de kişinin kendi kurbanından yemesini tavsiye buyurmuştur.

Kurban eti üçe bölünür. Bunun bir bölümü yoksullara verilir, bir bölümü ev halkı için ayrılır, bir bölümü de gelen misafirlere ikram edilir. Kurbanın derisi ise hayır kurumlarına veya fakirlere verilebilir. İsteyenler kesilen kurbanın tamamını da fakirlere bağışlayabilirler.
Kurban, Allah’ın rızasını kazanmak için kesilir. Kurban kesen kişinin Allah’a bağlılığı artar. Ona yakın olmanın mutluluğunu yaşar. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine uyarak kulluk bilincini ortaya koyar. Kur’an-ı Kerim’de bu durum şöyle belirtilmiştir: “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmaz. Fakat sizin Allah’ın emirlerine olan bağlılığınız ona ulaşır…”1


Kurban, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar. Kişiyi bencillikten kurtarır, cömert olmaya yöneltir. Yapılan yardımlarla zenginle fakir arasındaki bağlar güçlenir. Kur’an’da konuyla ilgili şöyle buyrulmaktadır: “…Onlardan hem kendiniz yiyin hem de ihtiyacını gizleyen ve gizlemeyen fakirlere yedirin…”2


Kurban kesen kişi, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail arasında geçen olayı yeniden hatırlar. Böylece kendisinin de Hz. İbrahim ve İsmail gibi Allah’ın emirlerine uymaya hazır olduğunu sembolik bir davranışla göstermiş olur. Ayrıca kurban, insanın sevdiği şeyi Allah için feda etmesi demektir.
Bu nedenle kurban kesen kişi, Allah’ın rızasını kazanmak için sevdiği şeyleri başkalarıyla paylaşarak bu amacı gerçekleştirmiş olur. Kurban Bayramında kurban etini yoksullara ve muhtaç sahibi kişilere verin ve bu gününüze şükredin.

derleme

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2081
favori
like
share