:bismillahirrahmanirrahim:


KIYÂMET ALAMETLERI

(Esrâtu's-Saa), âhir zamanda (zamanin sonlari) ortaya çikarak Kiyâmet'in yaklastgini, kopmak üzere oldugunu gösteren belirtiler. Bu belirtiler genellikle Küçük Alametler (Alâmât-i Sugra) ve Büyük Alametler (Alâmât-i Kübrâ) olmak üzere iki bölüm halinde incelenir.

Kur'an, Kiyâmet'in zamanini Allah'tan baska kimsenin bilemeyecegini belirtir (el-A'raf, 7/187; Lokmun 31/34; el-Ahzab, 33/63). Buna karsilik yaklastigini (el-Zümer, 54/1), yakin oldugunu (en-Nahl, 16/77), ansizin gelecegini (el-A'raf, 7/187) bildirir. Kiyâmet alametlerinin belirdigini (Muhammed, 47/18) ifade etmekle birlikte bunlar hakk1nda bilgi vermez. Ancak, "Saat yaklasti, ay yarildi yarilacak" (el-Kamer, 54/1) âyetinin ikinci bölümünün "ay yarilacak" biçimde anlasilmasi durumunda, bu olay Kur'an'da anilan tek Kiyâmet alameti olma özelligi kazanir.

Hadis külliyâtlari ise Kiyâmet'ten önce ortaya çikacak alametlerden söz eden çok sayida hadis ihtiva eder. Islâm bilginleri hadislerde dile getirilen alametleri nitelikleri açisindan degerlendirerek bunlari Küçük Alametler (Alâmât-i Sugrâ) ve Büyük Alametler (Alâmât-i Kübrâ) olmak üzere iki baslik altinda toplamislardir. Âhir zaman olarak tanimlanan Kiyâmet öncesi donemde dini duygu, düsünce ve davranislarin zayiflamasi, dini kurallara gereken önemin verilmemesi, ibadetlerin terkedilmesi, ahlaksizligin çogalmasi biçiminde kendini gösteren Küçük Alametler'in baslicalari su sekilde siralanabilir:

a) Insanlarin bina yapmakta birbiriyle yarismalari (Buhârî, Fiten, 25; bk. Tecrid-i Sarih Terc; 1/58).

b) Insanlarin ölümü temenni etmeleri (Buharî, Fifen, 25; Müslim, Fiten, 53-54)

c) Câriyenin efendisini dogurmasi (Müslim, 0mân, 1).

d) Hicaz'da bir atesin çikarak Busra'da (Sam yakilarinda bir yer) develerin ayaklarini aydinlatmasi (Buhârî, Fiten, 24; Müslim, Fiten, 42).

e) Firat nehrinin sularinin çekilerek, nehir yatagindan altin çikmasi (Müslim, Filen, 29-31).

f) Ikisi de hak iddiasinda bulunan iki büyük Islâm ordusunun birbiriyle savasmasi (Buhâri, Fiten, 25; Müslim, Fiten, 17).

g) Islâmî ilimlerin ortadan kalkmasi, cehaletin artmasi (Buhârî, Fiten, 4).

h) Depremlerin çogalmas1 (Buhârî, Fiten, 25).

1) Zamanin yaklasmasi, gece ile gündüzün esit olmasi (Buhârî, Fiten, 25).

i) Cinâyetlerin çogalmasi, fitnelerin zuhur etmesi (Buhârî, Fiten, 4; Müslim, Fiten, 18).

j) Yahudilerle Müslümanlarin savasmalari, Müslümanlarin Yahudileri öldürmesi (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VIII, 341; Müslim, Fiten, 79-82).

k) Zinanin açikça islenmesi, içki tüketiminin artmasi, kadinlarin çogalip erkeklerin azalmasi (el-Ali en-Nâsif Tac, 5/335).

l) Kahtân'dan bir kisinin çikarak, insanlari asâsi ile sevketmesi Buhârî, Fiten, 23).

Kiyâmetin büyük alâmetleri ise su hadis-i serifte toplu olarak zikredilir: Huzeyfetu'l-Gifari (r.a)'den rivayet edilmistir: Biz bir gün kendi aramizda konusurken, Hazreti Peygamber yanimiza çikageldi. Bize "Ne konusuyorsunuz?" dedi. Biz de "Kiyâmet gününden konusuyoruz" diye cevap verdik. Hazreti Peygamber" Süphesiz on alâmet görülmedikçe kiyamet kopmayacaktir" dedi ve "Deccâl'i, dumani(duhan), Dâbbetü'l-arz'i, günesin batidan dogmasini, Isa (a.s.)'in yere inmesini, Ye'cûc ve Me'cuc'u, doguda, batida ve Arap yarimadasinda olmak üzere üç yer çöküntüsünü, son olarak da Yemen'den çikarak insanlari Mahsere sürecek atesin vuku bulacagini söyledi" (Müslim, Fiten, 39).

Kiyâmetin bu on büyük alameti baska hadislerce ya da Islâm bilginlerince su sekilde açiklanir:

1. Deccal'in ortaya çikisi: Deccâl, kiyâmette zuhur edecek yalanci bir kisidir, Islâm Dini'ni ve müslümanlari ifsad edip, kötülüge ve bozgunculuga sevketmek isteyecektir. Deccal'in sag gözünün kör oldugu, iki gözünün arasinda "kâfir" yazdigi, çocugunun olmadigi, Medine'ye ve Mekke'ye giremeyecegi, ortaya çiktiktan sonra yeryüzünde kirk gün kalacagi, bu süre içerisinde istidrac türünden bazi olaganüstü olaylar gösterecegi, daha sonra da yine kiyâmetin büyük alametlerinden olan Hz. Isa'nin yeryüzüne inmesiyle onun tarafindan öldürülecegi sahih hadislerde belirtilmistir (Buhâri, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 37, 39, 40, 91, 101, 110, 112).

2. Duhan'in çikisi: Duman anlamina gelen duhan da kiyâmetin büyük alametlerinden biridir (Müslim, Fiten, 39). Kiyâmetin vukuundan önce dünyayi bir duman bulutu kaplayarak, kirk gün ve kirk gece kalacak, mü'minler nezleye tutulmus gibi, kâfirler ise sarhos gibi olacaklardir.

3. Dabbetü'l-arz'in çikisi: Kiyâmet'ten önce çikacagi bildirilen bir yaratiktir. Kelime anlami "yer hayvani" demektir. Kur'an-i Kerim'de "Kendilerine söylenmis olan baslarina geldigi zaman, yerden bir çesit hayvan (dâbbe) çikaririz ki o, onlara, insanlarin âyetlerimize kesin olarak inanmadiklarini söyler" (en-Neml, 27/82) buyurulmaktadir. Hz. Peygamber Dâbbetü'l-arz hakkinda "Çikacak olan kiyâmet alametlerinden ilki, günesin bati tarafindan dogmasi ile, bir kusluk vakti insanlara karsi bir dâbbenin (hayvanin) zuhurudur. Bu iki alametten biri, arkadasindan evvel olur. Akabinde digeri de onun izi üzerinde yakin olarak meydana gelir" (Müslim, Fiten, 118) buyurmustur.

4) Günesin Batidan dogmasi: Günes batidan dogacak, insanlar topluca iman edecek, ancak daha önce iman etmemis olanlarin imanlari kendilerine bir yarar saglamayacaktir (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XII 307; Müslim, Fiten, 118).

5. Hazreti Isa (a.s)'in inmesi: Ehl-i sünnet itikadina göre Kiyâmetin vukuundan önce Hazreti Isa yeryüzüne inecek, hristiyanlari Islâm'a davet edecek, Deccâl'i öldürecek, Hazreti Peygamber (s.a.s)'in serîati ile hükmedecektir (Buhârî, Büyû, 102; Müslim, 0mân, 242-247).

6. Ye'cûc ve Me'cûc'ün çikisi: Kiyâmetin vukuundan önce çikarak "yeryüzünde bozgunculuk yapacak" (el-Kehf, 18/94) olan asillari ve soylari belirsiz iki insan toplulugudur (Muhammed Hamdi Yazir, Hak Dini Kur'an Dili, IV, 3288). Hz. ZülKarneyn'in önlerine yaptigi seddin yikilarak (el-Enbiya, 21/96) açilmasi ile yeryüzüne dagilacaklar insanlara saldiracak, kentleri yakip-yikarak harabe haline getireceklerdir. Bazi rivayetlerde bu seddin Çin seddi oldugu zikredilir (Muhammed Hamdi Yaz1r, a.g.e., IV, 3291, 3374; Buhâri, Enbiyâ, 7; Müslim, Fiten, 1,2).

7.8.9. Doguda, Batida, Arap Yarimadasinda olmak üzere üç bölgede yer çöküntülerinin meydana gelmesi de Kiyâmet'in büyük alametlerindendir (Müslim, Fiten, 39).

10. Yemen'den çikacak olan büyük bir atesin insanlari önüne katarak sürmesi (Müslim, Fiten, 39).

Ebu Davud ve Tirmizi'nin Sünen'lerinde yeralan bazi hadislere göre Mehdî'nin çikmasi da Kiyâmet'in büyük alametlerindendir (Sünen-i Tirmizî, IV, s.1-93: Sünen-i Ebu Davud, N. ^r. M.Abdul Hamid IV, 100, 106).

Hz. Peygamber (s.a.s), Kiyâmetin kötü insanlar ve kâfirler üzerine kopacagini bildirmistir. Bu hadislere göre Kiyâmet kopmadan önce mü'minlerin ruhlari alinacak ve onlarin âhirete göçmeleri saglanacaktir (Buhari, Fiten, 5; Müslim, imare, 53).

Ahmet ÖZGEN (Samil Islam Ans.)

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2538
favori
like
share
kiss_and_kill Tarih: 02.09.2007 12:33
paylaşım için saol
aslıhan Tarih: 01.09.2007 21:36
gerçekten çok güzel olmuş arkadaşlar insan okurken içinde bir ürperme oluo ALLAH hepimizi o azaptan korusun AMİN
masarac Tarih: 31.08.2007 02:54
YÜCE RABBİM günahlarımızı bağışlasın
GÜLSiMA Tarih: 01.06.2007 20:15
Allah (c.c) razı olsun abim
habibi Tarih: 19.02.2006 23:17
Allah Senden Razi Olsun Usta

Allaha du ediyorumki, o günleri görmeden, bize dogru yolu göstersin,
Imanimizi artirsin, ve bize farzlarimizi yapmaya güc versin, amin
suleyman21 Tarih: 01.02.2006 00:19
:20: ALLAH HEPİMİZİ AFFFETSİN
İNŞALLAH
liamsi Tarih: 13.01.2006 10:28
Teşekkürler kardeşim,Allah razı olsun.
Bir ikide ben ilave edeyim.
"Güvenilir insanların azalması."Filan yerde dürüst ,güvenilir bir kişi varmış denilecek.
"Köpeği terbiye etmenin ,çocuğu terbiye etmeden daha kolay olması"
"İmanın bir kor gibi olması ,O'nu elde tutmanın zor olması."
İnsanların sabah müslüman uyanıp,akşama kafir olmaları veya akşam müslüman olup,sabaha kafir uyanmaları. "
Yazdığım bu sözler hadistir.
Çok dikkatli olmak gerekiyor.
Allah cümlemize kavi iman versin.
serhatbey_066 Tarih: 12.01.2006 11:08
Yüce Allah o günleri bizlere göstermesin. Sayet yakin ise ruhlarimiz önceden alinsin
bencede doğru hayatımızda kıyametin alametlerinde örnekleride var televziyonlar gösteriyor buzların erimesi anardağların patlaması ve zina işte bazıları bunlar
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 18:02
levis usta Allah senden razı olsun güzel bilgilerin için teşekkür ederim.