bebek kakası rengi - bebek dışkısının rengi - bebek ishali rengi - bebeklerin dışkısının renkleri

BEBEKTE DIŞKI RENGİ
Evlilikte mutluluğun anahtarı olan bebekler her şeyi ile annelerin ilgi odağıdırlar. Annelerin gözbebeği hükmünde olan bebeklerde, doğumdan sonra bir takım değişiklikler meydana gelir ve gelecektir. Bebeğin büyümesiyle bağlantılı olarak bebekte fiziksel değişiklikler olduğu kadar biyokimyasal değişiklikler de olmaktadır. Bunlardan birisi de bebeğin dışkı renginde meydana gelen değişimlerdir.


DIŞKI RENGİ NELERE BAĞLIDIR?
Dışkının ince bağırsakta ilerlerken bağırsakta bulunan çeşitli sindirim suları, bakteriler veya diğer kimyasal oluşumlar ile beraber ilerler. Bu faktörlerin dışkı ile birleşimine bağlı olarak dışkı rengi ve kokusu meydana gelir.
Bebeğin kakasının rengi yediği gıdalarla ilgili olarak değişebilmektedir. Hatta gıdalardan öte annesini emse dahi, annesinin tükettiği gıdalara bağlı olarak bile dışkı rengi farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların normal olacağı unutulmamalıdır. İlaveten bazı istisnai durumlarda da dışkı rengi değişebilir. Anneler bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Bebeğinizin dışkısı size çok şeyler anlatıyor olabilir. Bu durum hastalık habercisi olabilmektedirler. Yazımızın konusuna en baştan yani doğumu takip eden ilk dışkı yapımından başlayalım isterseniz.


BEBEKTE İLK DIŞKI
Bebekler ilk dışkısını doğumdan sonra 1. gün veya 2. günün sonunda yaparlar. Bebeğin ilk dışkının rengi annelerde endişe uyandırabilir. Korkmayın her şey normal. Bebeğin doğumundan sonraki ilk dışkısı koyu yeşil veya siyah renkte ve yapışkandır. Bu durum 5 ile 10 gün arasında devam eder. Bu süreçten sonra ise zamanla normale döner. Bebeğin ilk dışkısını, anne karnında iken, bağırsağının oluşumu sırasında artakalanlar meydana getirir. Yani bir besin posası değildir. Bebeğin bu ilk dışkısına doktorlar “mekonyum” adını vermektedirler.
SONRAKİ DIŞKILAR
Annesini emen bebeğin kakası sarı renkli, krem kıvamında ve gevşek yapılı bir durumdadır. Bez açıldıktan sonra kaka oksijenle temas ettiğinden yeşile dönebilir. Anne sütü alan bebekler mama yiyen bebeklere göre daha az sıklıkla kaka yaparlar. “Bebeğim neden az kaka yapıyor?” diye endişelenmenize gerek yok.
Mama ile beslenen bebeklerde ise kaka daha açık sarı renkli ve koyu kıvamlıdır. Ortalama olarak günde 2- 3 kez kaka yapabilirler. Kakalarının bir diğer özelliği ise kötü koku yaymasıdır. Beslenmenin katılığına göre kaka rengi koyu sarıdan kahverengiye kadar değişebilir.


HANGİ RENK NEYİ ANLATIR?
Bebekle ilgili muayenelerde doktorlar kaka rengini size sorabilir. Bu açıdan bakıldığında bebeğin dışkısında yer alan değişimler önem arz etmektedir. Şayet bebeğinizin kaka rengi, koyu yeşil ve sümüksü, bir de buna huzursuzluk eklenmişse bu, bebeğinizin rahatsız olduğu anlamına gelebilir. Ters bir mantıkla düşündüğümüzde bebek üşütme, nezle, grip, ishal, ateş gibi olağan dışı durumlarda dışkının rengi değişebilmektedir. Şayet bebeğinizin hasta olduğunu düşünüyorsanız bir çocuk doktoruna gitmekte yarar vardır. Bu konuda birkaç örnek vermek gerekirse;


İshal durumunda yeşil veya kirli yeşil renkte, günde 6 defadan fazla kaka yapar. Doku artıkları görülebilir.
Açık gri renkli(kireçli su gibi)dışkı büyük ihtimalle safra asitlerinin olmaması, diğer bir deyişle sindirim sistemi sorunlarının varlığına işaret edebilir.
Kakadaki taze ve parlak kan bebeğin anüsünde veya yakın bir bölgede kanama olabilir.


Yukarıda anlatılanlar sadece birer örnektir. İlla ki bu böyle olacak diye bir şart yok. Unutmayınız ki bebeğinizin kaka rengi yedirdiklerinize bağlı olarak da yeşil, sarı, turuncu renklerde değişebilir. Mesela, yeşillik yemişse koyu yeşil, havuç ezmesi yemişse kırmızımsı, demirli ilaçlar içiyorsa siyah dışkı çıkarması normaldir. Ya da anne sütü kesildikten sonraki ilk beslenmede de kaka renginin değişmesi normal bir durumdur.sağlıksiznet alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1044
favori
like
share