Sandığınızda sandığınızdan fazlası var..

Yıllardır aynı mahallede bir eski sandığın üzerinde dilenmekte olan dilenci, uzaktan gelen yabancıyı görünce umutlandı. Yüklüce bir sadaka alma ihtimali vardı. Her halinden bilge biri olduğu anlaşılan yabancı yaklaşınca, dilenci yalvardı: 'Allah rızası için bir sadaka..'

Yabancı kendinden emin bir tavırla cevap verdi: 'Senin benim vereceğim
sadakaya ihtiyacın yok!' Hayal kırıklığına uğrayan dilenci haliyle yoksul olduğunu anlattığını düşünüyordu. Bilge, dilencinin üzerinde oturduğu eski püskü sandığı göstererek sordu:

'Kaç yıldır bu sandığın üstünde oturuyorsun?' 'Galiba 20 yılı geçti' dedi dilenci. 'Peki, hiç sandığın içinde ne olduğunu merak ettin mi?' Bilge bu sözleri söyledikten sonra arkasını dönüp uzaklaştı. Dilenci, hemen sandığın üzerinden indi. Yıllardır açılmadığı için paslanmış kilidi kurcaladı. Bir süre uğraştıktan sonra sandığı açtı. Sandığın içinde kendisine bir ömür boyu yetecek servet duruyordu.

***
Biz de bu dilenci gibi çok sıklıkla yanımızda olanı unutuveririz. Eşimiz olur bu çoğunlukla 'Eski püskü' sandığımız gibidir o. Sırf yanımızda diye içinde sakladığı cevherleri merak etmekten vazgeçeriz. Onun varlığına karşı köreliriz garip biçimde. Eşimizin de bize verilenler arasında olduğunu unuturuz. 'Sıradan' günlerin içinde 'olağan' sıkıntıların kıskacında, 'günübirlik' telaşların girdabında öğütürüz yanımızda ve yakınımızda olanı. Tıpkı üzerinde yıllar boyu oturup dilendiği sandığın kapağını kaldırmayı aklına getiremeyen dilenci gibiyiz. İçi mücevher dolu bir sandık var yanımızda, ancak dönüp bakmadığımız için yoksul belliyoruz kendimizi, sandığı boş sanıyoruz.

İşte bu sabah aynı yastığı paylaştığınız insanın yüzü ne kadar tanıdıksa, o kadar çok keşfe muhtaçtır. Onun yüzü en çok size baktı. Özel olarak sizin için güldü, sizin için hüzünlendi. Bu sabah yanınızda, özel olarak sizin için yaratılmış 'bir' i olduğunu görün. Yüzünün tüm detaylarında size yönelen sevginin işaretlerini okuyun ve şöyle deyin:

'Gözleri yanlız bana bakıyor. Kulakları en ince dertlerimi dinlemeye hazır. Dili yalnız bana sevgi sözleri söylüyor. İki dudağının arasında saklanan sade ve içten tebessümü en çok benim hak ettiğimi düşünüyor.'


[SIZE=25]Unutmayın, sandığınızda sandığınızdan fazlası var.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 414
favori
like
share
Gönülce Tarih: 13.02.2007 09:06
insanın içine mutlaka kendine saklı birşeyleri kalır

yüreğine sağlık özlem
çok güzel bir hikaye
SoN-GüL Tarih: 12.02.2007 19:05
Herkesin kendi sandigi(kalbi) icinde neler sakli

yeri gelince bunlar cikartilsada

bazen cogu seyler hep orada kaliyor

yüregine saglik
Pedaliza Tarih: 12.02.2007 16:38
harika bir paylaşım olmuş özlemcim bunu birde eşime okutacam bu akşam
Serendipity Tarih: 12.02.2007 09:12
emeğine sağlık canım benim
bazen yanımızda duran hazineleri farketmeyebiliyoruz
Main_Mis Tarih: 12.02.2007 00:54
anlamlı ; taşıdığı anlam kadar öğüt dolu bi hikaye ...


teşekkürler özlemm
Asiyan Tarih: 12.02.2007 00:50
teşekkürler