Sis ve Gece

Vizyona Giriş Tarihi
23.02.2007

Türü
Duygusal

Ülke
Türkiye

Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2006

Yönetmeni
Turgut Yasalar

Oyuncular
Selma Ergeç
Uğur Polat
Ayten Uncuoğlu
Sara Meriç Cinbarcı

Senaryo
Turgut Yasalar

Müzik
-
Görüntü Yönetmeni
Gökhan Atılmış

İstanbulun labirentlerinde gizemli bir arayış

Gizli servis elemanı Sedatın bir amir, ağabey ve dost olarak sevdiği Yıldırım bir süre önce öldürülmüştür. Sedat amirinin kendi servisi tarafından öldürüldüğüne inanmaktadır. Onun için mesleği her şeyin önündedir, adeta yaşamının amacıdır. Bu nedenle teşkilat içi çatışmada pasifize edilmesiyle boşluğa düşer.

Karısı ve çocukları hayatında hep ikinci planda kalmışlardır. Onu yaşama yeniden bağlayacak tutkulu bir şeye ihtiyacı vardır. Ve o, bu tutkulu ilişkiyi genç Minede bulur. Böylece yaşamında çok önem verdiği meslek sevgisinin yerine bir başka ölümcül ilişkiyi, Minenin aşkını koyar.

Minenin günün birinde tuhaf biçimde ortadan kaybolmasıyla Sedat için İstanbulun labirentlerinde gizemli bir arayış başlar

Bir karakterler galerisi
Bir polisiye / gerilimden ziyade bir aşk ve gizem öyküsü olan Sis ve Gece, kaybolan bir kız ile onu bulmakta güçlük çeken bir gizli servis elemanının hikayesi. Ahmet Ümitin aynı isimli eserinden sinemaya uyarlanana Sis ve Geceyi Turgut Yasalar yönetmiş. Başrollerini Selma Ergeç (Mine) ve Uğur Polatın (Sedat) paylaştıkları filmin senaryosunu da Turgut Yasalar kaleme almış.

Bir karakterler galerisi olan filmde izleyici, Sedatın arayışı boyunca onunla birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkıyor. İstanbul sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartıyor karşımıza. Çarpık sanayileşmenin, alt yapısı oluşmamış gelişmenin yarattığı şizofrenik boşluk ve oluşan suçlu profili bu insanların kimliğinde anlatılıyor. Öykünün geçtiği mekanlar ve insan ilişkileri, İstanbulun tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret ediyor.

Filmin başrollerindeki Ergeç ve Polata eşlik eden oyuncular Ayten Uncuoğlu (Madam Eleni), Sara Meriç Cinbarcı (Maria), Ümit Çırak (Şeref), Tardu Flordun (Piç Neco), İlyas Salman (Cuma), Devrim Nas (Sinan), Yetkin Dikinciler (Fahri), Mehmet Güleryüz (Yıldırım) ve Oktay Kaynarca (Naci) olmuş.

Polisiye edebiyatımızın önde gelen ismi Ahmet Ümitin ilk romanı olan Sis ve Gece, bugüne kadar on binlerce nüsha basıldı; Almanya, İsviçre, Avusturya ve Yunanistanda yabancı okurların beğenisine sunuldu. Yerli ve yabancı eleştirmenlerce edebi nitelikli ilk Türk polisiyesi olarak adlandırılan roman için sinema eleştirmeni Atilla Dorsay Roman Polanski bu kitabı okusaydı mutlaka filme çekerdi, diye yazmıştı.

[youtube]A43WsqKcP6k[/youtube]

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 903
favori
like
share
danabudu Tarih: 05.01.2008 12:37
gerçekten faydalı bir çalışma
kuvari Tarih: 11.12.2007 16:47
tsk
Shah_jehan Tarih: 30.11.2007 14:02
teşekkürler paylaşım için
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 16:33
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
addy43 Tarih: 20.03.2007 18:24
üyelik icin tesekür ederim sagolun arkadaskar..
eskitoprak Tarih: 14.02.2007 11:26
seyretmeye calisiriz
tesekkurler paylasim icin
SoN-GüL Tarih: 12.02.2007 19:35
Vallahi türk filmleri gibisi yok bence

digerleride güzel ama türk filmi bir baska


duygusal olmasi resimlerden ve fragmanlardan belli

insallah izleme firsati bulurum..tesekkürler
ozlems_o Tarih: 12.02.2007 13:19
duygusallığın yanıdna birazda gerilim var gibi filmde :85:

türk filmleri fırtına gibi esmeye devam ediyor teeşkkürler abi