Her geçen gün daha çok kişinin kullanmaya başladığı cep telefonunun yazılı mesaj sistemi, kullananlarda kronik rahatsızlıklara yol açıyor.

Sıradan bir günde ortalama 72 milyon mesajın gönderildiği İngiltere'de, fizyoterapistler sürekli mesaj yazan çocukların, tekrarlayan kas gerilmesi ve incinmesi sorunu ile karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Uzmanlar, sık sık cep telefonundan mesaj yazan ve yazarken baş parmaklarını kullananların parmak tendonlarında ve bileklerinde, şişme ve ağrılar oluşacağı, bunun sonrasında da kalıcı rahatsızlıkların başlayacağı riskine karşı uyardı. Gelişen teknoloji ile her geçen gün daha da küçülen cep telefonlarında, tuşlar gittikçe küçüldüğü için, mesaj yazarken parmakların daha küçük hareketler yaptığı bunun da sorunlara yol açtığı belirtildi.

Chartered Society of Physiotherapists tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu rahatsızlığa yakalanmada ne kadar sıklıkla ve ne kadar uzun süre mesaj yazıldığı en önemli faktör. 10 - 15 dakika ara vermeden mesaj çeken birinin, mutlaka uzun süreler ara vermesi gerektiği, eğer yine de yazması gerekiyorsa iki elini de daha dikkatli kullanarak mesaj yazması uzmanlar tarafından öneriliyor. İngiltere'de, ortaokul sonu sınav sonuçlarının açıklandığı gün atılan mesajların normale göre 7 milyon artış gösterdiği bunda da özellikle 15 yaş altı çocukların daha sık mesaj yazmalarının etkili olduğu tahmin ediliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 520
favori
like
share
DİDEM Tarih: 17.02.2007 20:05
:89:bilmiyordum ama mesaj yazmam direk konuşurum :46:
John SteinbecK Tarih: 17.02.2007 14:53
Ben hiç yazmayı sevmem direk arraim ama o zamanda kontür hastaliklari piyasaya cikiyor kararsisiz

Ne yapalim

tskur ederim yine de ilerde belki bende illa msj yaz diyen birilerini bulurum o zmn basa beLA...
ozlems_o Tarih: 12.02.2007 13:45
sadece cep telefonları deil diye düşünüyorum

bilgisayardada aynı sorunu yaşıyoruz klavyeler artık parmaklarımızın vazgeçilmezi oldu bazen bende parmaklarımın acıdığını farkediyorum çok kötü bi durum bu yaa

teşekkrüler su perisi